Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Młodzi w Łodzi": dostali stypendia, żeby cieplej myśleli o Łodzi [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Przedstawiciele władz miasta, uczelni oraz firm nagrodzili w czwartek, 17 listopada, najzdolniejszych ze studiujących w Łodzi

71 łódzkich studentów i doktorantów pojawiło się na czwartkowej gali rozstrzygnięcia dwóch programów stypendialnych: „Młodzi w Łodzi” oraz Stypendiów Miasta Łodzi.

Ich laureaci zdobyli nagrody finansowe, refundację kosztów zamieszkania w akademiku oraz kursy językowe lub programowania. Uroczystość odbyła się na Politechnice Łódzkiej.

Program „Młodzi w Łodzi” ma przekonywać zdolną młodzież, że magistrat dostrzega jej talenty i chce, aby najlepsi nie wyjeżdżali z naszego miasta zaraz po ukończeniu studiów. Jednym z elementów programu jest wręczanie co roku stypendiów fundowanych przez działające w Łodzi firmy.

"Młodzi w Łodzi". Już ponad 12 tys. studentów łódzkich uczelni korzysta z karty rabatowej

W czwartek urzędnicy zorganizowali uroczystość przekazywania symbolicznych dyplomów już po raz dziewiąty. Ale stypendia tak bardzo symboliczne już nie są: to od 700 do 800 złotych miesięcznie przelewane na konto studenta przez okres dziewięciu miesięcy. W tegorocznej edycji firmy ufundowały 16 takich stypendiów - najwięcej, bo trzy, BSH.

Firmy razem z urzędnikami określały, jacy kandydaci mogą ubiegać się o ich stypendium. Dla przykładu Pelion (grupa kapitałowa działająca na rynku zdrowia) postanowił, że o jego nagrodę mogą ubiegać się tylko studenci psychologii, socjologii, dziennikarstwa lub zarządzania. Stypendium Peliona zdobyła Oktawia Bogusz, studiująca na ostatnim z tych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim. Miała wysoką średnią ocen za ostatnie dwa semestry i mogła się pochwalić działalnością w organizacjach studenckich, co również było „punktowane”.

- W ramach Erasmus Student Network pomagam obcokrajowcom, którzy pojawią się w Łodzi na studiach - opowiadała wczoraj Oktawia Bogusz. Pelion, oprócz ufundowania stypendium, skierował studentkę na staż do swojego działu HR (czyli zarządzania zasobami ludzkimi). Z kolei przedstawicielka sieci kancelarii Obligo wyrażała radość, że wiedzę w tej firmie będzie zdobywać Alicja Wieczorek, studentka prawa na Uniwersytecie Łódzkim.

"Młodzi w Łodzi". Eco-Hulajnoga już od następnego sezonu

W programie „Młodzi w Łodzi” studenci mogli się także ubiegać o udział w kursie języka niemieckiego (11 nagrodzonych wybrał Infosys), bony edukacyjne na naukę angielskiego (4 ufundowała firma P&G) i udział w kursie programowania (11 studentów wysłał na niego Ericpol).

- Jestem studentem matematyki, ale kurs języka programowania C++ na pewno poszerzy moje możliwości na rynku pracy - mówił w czwartek Rafał Augustyniak, studiujący na Politechnice Łódzkiej. Zdradził, że Ericpol wybierał laureatów, nie tylko na podstawie średniej ocen, ale także testując ich łamigłówkami podczas sprawdzianu umiejętności analitycznego myślenia.

Do puli „Młodych w Łodzi” swoje nagrody dorzuciły uczelnie. Dziewięciu mieszkańców domów studenckich Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zostało zwolnionych z opłat za swoje miejsca w pokoju w bieżącym roku akademickim.

Ogółem nagrody „Młodych w Łodzi” otrzymało 51 studentów wybranych z grona 360 aplikujących. Ale po tej grupie przyszła kolej na jeszcze hojniej nagrodzonych: prezydent Hanna Zdanowska gratulowała laureatom tegorocznych Stypendiów Miasta Łodzi.

Ten program docenia (od 2011 roku), po pierwsze, laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych (za czasów „uczniowskich”), którzy właśnie zaczęli studia w Łodzi. Wybranych 13 „pierwszoroczniaków” otrzyma co miesiąc - za okres od listopada do lipca - 1400 złotych stypendium (laureaci olimpiad) lub 1100 złotych (finaliści). Na liście nagrodzonych dominowały umysły ścisłe, ale uwzględniono też Klaudię Skowrońską, która dostała się na organizację produkcji Szkoły Filmowej.

Młodzi w Łodzi. Staże wakacyjne dla łódzkich studentów

Największe stypednia trafiły do siedmiu doktorantów - po 2055 złotych miesięcznie. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Łódzkiej.

W pierwszej z tych uczelni nad doktoratem pracuje między innymi Adam Fabisiak, który zajmuje się chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego, zaś z politechniki pochodzi Weronika Cieciura, badająca wytwarzanie wodoru z biomasy roślinnej.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 7 - 13 listopada 2016 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki