Jak bezpiecznie wyprzedzać? Użyj rozsądku i wyobraźni!

  Jak bezpiecznie wyprzedzać? Użyj rozsądku i wyobraźni!

  Motofakty.pl

  Aktualizacja:

  Jak bezpiecznie wyprzedzać? Użyj rozsądku i wyobraźni!
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Wyprzedzanie należy do najbardziej niebezpiecznych manewrów. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Niestety wielu kierowców o tym zapomina
  Według definicji, wyprzedzanie polega na przemieszczaniu się obok uczestnika ruchu drogowego, jadącego w tym samym kierunku. Zasadą jest, że odbywa się ono zawsze lewą stroną. Mamy jednak od tej reguły wyjątki.

  - Prawą stroną wyprzedzamy pojazdy szynowe, możemy również wyprzedzić pojazd skręcający w lewo, o ile mamy miejsce do wykonania takiego manewru. Wyprzedzanie prawą stroną jest również dopuszczalne na jezdni, z wyznaczonymi pasami ruchu - mówi Radosław Jaskulski, Instruktor Szkoły Auto Skoda.


  Statystycznie rzecz biorąc, w Polsce najczęściej dochodzi do wypadków w piątki, na prostych drogach, za dnia i przy dobrych warunkach atmosferycznych.

  Manewr wyprzedzania jest skomplikowany. Pokazują to dokładnie statystyki Policji. W 2011 roku nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1949 wypadków, w wyniku których zginęło 261 osób a 2746 zostało rannych. W roku 2012 nastąpiła nieznaczna poprawa - nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 1759 wypadków, w wyniku których zginęły 242 osoby, a 2342 zostały ranne.

  Jak powinniśmy go wykonywać, aby był prawidłowy i bezpieczny?
  - Sprawdźmy, czy mamy dość miejsca do wykonania manewru.
  - Upewnijmy się, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd, a pojazd przed nami nie zasygnalizował zamiaru manewru skrętu, wyprzedzania czy zmiany pasa ruchu.
  - Oceńmy prędkość pojazdu, który chcemy wyprzedzić w stosunku do naszych możliwości przyspieszenia.
  - Zwróćmy uwagę na znaki, stan nawierzchni i otoczenie drogi, np. bawiące się w pobliżu drogi dzieci.
  - Włączmy lewy kierunkowskaz i jeśli jesteśmy pewni, że możemy wykonać manewr wyprzedzania, zróbmy to szybko i bezpiecznie.
  - Po wyprzedzaniu włączmy prawy kierunkowskaz i zjedźmy na prawą stronę jezdni. Zwróćmy uwagę, by nie zajechać wyprzedzonemu pojazdowi drogi.

  Zachowując taką sekwencję czynności, będziemy czuli się komfortowo podczas wyprzedzania. Wyprzedzanie wymaga rozsądku. Nie ryzykujmy, a na pewno nie wyprzedzajmy przy dojeździe do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych odpowiednimi znakami oraz na rondach. Należy pamiętać też o zakazie wyprzedzania przed i na przejściu dla pieszych oraz na skrzyżowaniu (za wyjątkiem skrzyżowań, na których ruch jest kierowany).

  Szczególnie niebezpieczne jest wyprzedzanie przed i na pasach oraz na drogach jednokierunkowych, o kilku pasach. Wyprzedzając możemy nie zauważyć pieszego i dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Pamiętajmy też o zachowaniu 1 metra minimalnej odległości od wyprzedzanych, a w miarę możliwości zwiększajmy go.

  Miarą kierowcy jest jego drogowa dojrzałość, umiejętność płynnej i rozsądnej jazdy. Dojrzały kierowca wyprzedza wtedy, kiedy warunki drogowe tego wymagają a przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo manewru. Nie pędźmy, bądźmy dojrzali, bądźmy kierowcami z wyobraźnią!

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   a nic o wyprzedzaniu na autostradie, ze nie : doganiamy tira i wyprzedzamy,
   tylko duzo wczesniej zmieniamy pas, mając dobrą widocznosc co jest przed tirem, mozemy go wyprzedzic a w dodatku nie...rozwiń całość

   a nic o wyprzedzaniu na autostradie, ze nie : doganiamy tira i wyprzedzamy,
   tylko duzo wczesniej zmieniamy pas, mając dobrą widocznosc co jest przed tirem, mozemy go wyprzedzic a w dodatku nie bedzie to przy wjezdzie na autostradę ,
   bo z tego powodu głownie są wypadki na zachodniej części A4, gdzie wjazdy mają bardzo krótkie
   poniemieckie pasy rozpędowe.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co wyprzedać?

   Stoof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Bezpiecznie można wyprzedać towar choć bardziej poprawnie chyba wysprzedać.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY