Jak przewozić dzieci w foteliku? Jak zamontować fotelik?

  Jak przewozić dzieci w foteliku? Jak zamontować fotelik?

  Motofakty.pl

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak przewozić dzieci w foteliku? Jak zamontować fotelik?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Skoda

  Przepisy wymagają, by dzieci były przewożone w fotelikach. Nawet gdyby nie regulacje prawne, rozsądni rodzice i tak przewoziliby swoje pociechy w fotelikach. Z badań wynika, że odpowiednio dobrane foteliki znacząco obniżają prawdopodobieństwo odniesienia przez dzieci obrażeń w wypadkach. Dzięki fotelikom prawdopodobieństwo obrażeń śmiertelnych spada o 71-75 proc., natomiast obrażeń ciężkich o 67 proc.
  - Poświęcamy czas i energię, by naszym pociechom zapewnić bezpieczeństwo. Często jednak bagatelizujemy zagrożenia, które mogą mieć miejsce podczas jazdy samochodem. Przewozimy dzieci bez zapiętych pasów, w fotelikach niedopasowanych do ich wzrostu i ciężaru. Wychodzimy z założenia, że sama konstrukcja auta gwarantuje bezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego - przypomina Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škoda.


  ISOFIX
  Najbezpieczniej zamontować fotelik pośrodku tylnej kanapy, pod warunkiem, że miejsce to jest wyposażone w mocowanie ISOFIX lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Wspomniane miejsce zapewnia ochronę podczas zderzenia bocznego – dziecko jest oddalone od strefy zgniotu. W innym przypadku, sugeruje się umiejscowienie fotelika na tylnej kanapie za pasażerem. Pozwala to na bezpieczne wsiadanie i wysiadanie, a dodatkowo daje możliwość nawiązania kontaktu wzrokowego z dzieckiem.

  Fotelik z przodu
  Najmłodsze dzieci mogą być przewożone w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, tylko w przypadku dezaktywowania poduszki powietrznej pasażera. Dzieci przekraczające 150 cm wzrostu, nie muszą podróżować w foteliku.

  Zamontowanie fotelika
  Dla bezpieczeństwa bardzo duże znaczenia ma odpowiednie zamontowanie fotelika. Dzieci ważące do 18 kg powinny być zabezpieczone trzy- lub pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Najmłodsi pasażerowie, o wadze do 9 kg, powinni być przewożeni w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ich słaby jeszcze kręgosłup i główka są lepiej chronione.

  Poduszki podwyższające
  O ile to możliwe, nie używajmy poduszek podwyższających. Nie chronią one przy uderzeniach bocznych, a w przypadku zderzeń czołowych - wyślizgują się spod dzieci.

  Przyzwyczajajmy dzieci!
  Przyzwyczajanie najmłodszych do zapiętych pasów zwiększa świadomość już później dorosłych użytkowników samochodów. Pamiętajmy, że zdecydowana większość wszystkich ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat, to pasażerowie pojazdów - aż 70,6 proc.

  W 1999 r. weszły w życie przepisy nakazujące przewożenie dzieci do lat 12 i nieprzekraczających 150 cm wzrostu w dopasowanych do ich wieku oraz wagi fotelikach, bądź siedziskach podwyższających ich pozycję i umożliwiających prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dla dorosłych. W 2015 r., dostosowując polskie prawo do regulacji unijnych, zniesiono limit wieku. Czynnikiem decydującym o konieczności przewożenia dziecka w foteliku jest wzrost - granica pozostała na poziomie 150 cm. Dodatkowy zapis dopuszcza przewożenie dzieci na tylnym siedzeniu bez fotelika, o ile mierzą one przynajmniej 135 cm, a pasy bezpieczeństwa zostały zapięte. Jeżeli dziecko podróżuje z przodu, fotelik jest obligatoryjny. Wprowadzono też zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy.

  Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY