Myjnia samochodowa - ręczna czy automatyczna? Plusy i minusy

  Myjnia samochodowa - ręczna czy automatyczna? Plusy i minusy

  Piotr Walczak

  Polska

  Polska

  Myjnia samochodowa - ręczna czy automatyczna? Plusy i minusy

  ©fot. Piotr Krzyżanowski

  Sprawdź, jakie zalety i wady mają myjnie ręczne dotykowe, bezdotykowe, jak też "automaty" z obrotowymi szczotkami.
  Myjnia samochodowa - ręczna czy automatyczna? Plusy i minusy

  ©fot. Piotr Krzyżanowski

  O plusach i minusach różnych rodzajów myjni samochodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Józefowiczem, właścicielem myjni Carwash i Piotr Grzesiem, kierownikiem salonu S Plus w Białymstoku.

  Myjnie ręczne obsługowe - plusy  Dokładność
  W tego typu firmach usługę mycia samochodu wykonuje personel. Pracownik może zauważyć szczególnie mocne zabrudzenia i dokładniej je wyczyścić.
  Powinien zadbać także o zakamarki - obsługa myjni samodzielnie usunie brud np. z felg aluminiowych czy też kratek atrapy chłodnicy. To człowiek najpierw ocenia, jakie czynności sa konieczne w konkretnym przypadku.

  Fachowa obsługa
  Większość pracowników myjni ręcznych zna się na swojej pracy lepiej niż niejeden kierowca. Powodów jest kilka. Po pierwsze, w przypadku większych, renomowanych firm mają oni dostęp do profesjonalnych szkoleń - choćby ze stosowania czy dozowania odpowiedniej chemii i jej ilości. Po drugie, osoby myjące kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów dziennie nabierają wprawy i doświadczenia w tym, co robią. Po trzecie, należy pamiętać o zasadzie, że bez profesjonalizmu i wysokiej jakości usług, nie ma co liczyć na klientów. Właściciele myjni często nadzorują więc pracę swoich podwładnych.

  Czytaj także: Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

  Dostosowanie usługi do potrzeb klienta
  Kierowca może zmienić albo zmodyfikować usługę, którą wybrał. Jeśli zmieni zdanie co do zakresu kosmetyki swojego auta, wystarczy zlecić w trakcie mycia dodatkowo np. woskowanie karoserii, polerowanie lakieru. Jeżeli widać, że felgi albo nadkola są niedoczyszczone, zwrócenie pracownikowi uwagi na dany element pozwoli zaoszczędzić potem nerwów, że zapłaciliśmy, a mamy brudne auto.

  Wygoda
  Wybieramy np. kompletne czyszczenie samochodu: karoseria, odkurzanie wnętrza, nabłyszczanie plastików, pranie tapicerki i w czasie gdy obsługa myjni zajmuje się naszymi czterema kółkami, my możemy zająć się załatwianiem swoich spraw. Po powrocie otrzymujemy czyste auto.

  Mniejsza obawa o zniszczenie lakieru
  To człowiek dobiera formę mycia, dozuje taką ilość chemii, która nie powinna zaszkodzić lakierowi. W trakcie szczotkowania ocenia, czy należy robić to mocniej, czy też delikatniej, by nie porysować auta. Myjnie ręczne bezdotykowe mają kolejne plusy, że nie trzeba martwić się o zarysowania (są też czynne przez całą dobę).

  Myjnie ręczne obsługowe - minusy  Długi czas mycia
  Myjnie samochodowe ręczne raczej nie charakteryzują się błyskawiczną obsługą. Czlowiek z reguły pracuje wolniej niż maszyna w myjniach automatycznych. Zamiast dwóch czy czterech minut, podstawowe mycie potrwa tutaj nawet kilkanaście minut.

  Długi czas oczekiwania
  Ponieważ ręczne czyszczenie w myjni samochodowej trwa długo, często - szczególnie przed weekendem - trzeba czekać w kolejkach. Jeśli w danej firmie jest tylko jedno stanowisko obsługi, należy niejednokrotnie liczyć się z kilkudziesięciominutowym postojem. Jest to rozwiązanie dla cierpliwych. Tylko samoobsługowe myjnie ręczne się bronią, bo w większości z nich znajduje się kilka stanowisk.

  Cena
  Myjnie ręczne obsługowe są droższe od automatycznych. Dla przykładu: jeśli w tych drugich zapłacimy za podstawowe mycie 10 zł, w ręcznych wydamy o 5 zł więcej. Tutaj także wyjątkiem mogą być punkty ręcznego, bezdotykowego mycia, gdzie za 9 zł można porządnie wyczyścić nadwozie samochodu. Potrzebna jest jednak odpowiednia wprawa i znajomość programów do wyboru.

  Czytaj także: Fotoradarów w drodze nad polskie morze coraz więcej. "To haracz" - mówią kierowcy

  Problem z suszeniem
  Szczególnie zimą bywa niebezpiecznie. W tunelowej myjni możemy liczyć na - też oczywiście w zależności od rodzaju zakładu - suszenie auta sprężonym powietrzem. Wyjechanie na mróz mokrym pojazdem tylko zaszkodzi - jeśli woda zamarznie w szczelinach, łatwo o to, by uszkodzenia lakieru się powiększały.

  Niewielka dostępność
  Ręcznych myjni, gdzie możemy liczyć na wyczyszczenie nam auta przez wykwalifikowanego pracownika, nie ma tak dużo jak ekspresowych automatycznych czy nawet ręcznych bezdotykowych. Nie znajdują się one - tak jak powyższe - przy stacjach paliw albo hipermarketach. Skorzystanie z takiej myjni najczęściej się planuje, a nie korzysta przy okazji.

  VIDEO materiał informacyjny marki Citroen:


  motofakty.pl/x-news


  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY