Przeziębiony kierowca ma czas reakcji jak pijany. Warto...

  Przeziębiony kierowca ma czas reakcji jak pijany. Warto uważać

  (ip)

  Aktualizacja:

  Przeziębiony kierowca ma czas reakcji jak pijany. Warto uważać

  ©Materiały prasowe

  Brytyjskie badania pokazują, że zdolność do prowadzenia samochodu u kierowcy z ciężkim przeziębieniem spada o połowę. Szybkość reakcji u osoby z poważnym przeziębieniem jest gorsza niż u kogoś, kto wypił cztery duże whisky.
  Przeziębiony kierowca ma czas reakcji jak pijany. Warto uważać

  ©Materiały prasowe

  Jak czytamy w „Daily Telegraph", badania wykazały, że kierowcy z ciężkim przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów – wszystko to na skutek znacznie pogorszonej orientacji w przestrzeni. – Złe samopoczucie wpływa bezpośrednio na zachowanie na drodze. Przede wszystkim osłabia koncentrację i umiejętność oceny sytuacji na drodze – podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.


  Jak pokazują badania brytyjskiego automobilklubu AA, co piąty kierowca prowadził samochód, gdy miał grypę lub był ciężko przeziębiony. Jeśli kichniemy, jadąc na autostradzie z prędkością ponad 100 km/h, możemy przejechać z zamkniętymi oczami ponad 60 m. Chorego kierowcę rozpraszają dodatkowo: katar, ból głowy czy podrażnienia oczu.

  – Sięganie po chusteczkę czy przecieranie oczu to kolejne sytuacje, gdy przeziębiona osoba przestaje obserwować drogę i naraża w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Osoba przeziębiona szybciej odczuwa zmęczenie, co ma szczególne znaczenie przy dalszych podróżach. – Kierowcy, którzy biorą leki, muszą pamiętać o sprawdzeniu ulotki informacyjnej. Niektóre leki mogą osłabiać zdolności motoryczne – dodają trenerzy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY