Partner serwisu
  5 lat więzienia za jazdę bez prawa jazdy?

  5 lat więzienia za jazdę bez prawa jazdy?

  Mariusz Michalak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Fot. Piotr Mizerski

  Nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął Sejm, przewiduje m.in. karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat w sytuacji kiedy kierowca prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu. To tylko jedna ze zmian.

  ©Fot. Piotr Mizerski


  motofakty.pl/x-news


  Za zmianami głosowało 239 posłów, przeciw było 39, zaś 161 osób wstrzymało się od głosu.

  Spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości
  Jak zakłada nowelizacja m.in. kodeksów karnego i wykroczeń, mają zostać podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Obecnie kara za to wynosi od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zagrożenia karą miałaby zostać podniesiona do 2 lat więzienia. Wyrok nie będzie mógł być wydany w zawieszeniu.

  Czytaj także: Cena OC zależy od wykonywanej pracy. Kto płaci najwięcej?

  Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia
  Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat. Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma zaś sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie taki zakaz jest stosowany bardzo rzadko.

  Ucieczka przed policją
  Obecnie ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana jest jak wykroczenie. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.

  Zmiany zakładają karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

  Kiedy przedawnią się wykroczenia?
  Zmiany w prawie mają wprowadzić wydłużenie terminu przedawnienia wykroczeń. Wszystko po to, aby karalność czynów nie przedawniła się zbyt szybko. Obecnie zgodnie z art. 45 par. 1 kw., karalność takich czynów ustaje jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeśli jednak podczas tego roku policja, straż miejska albo inspekcja transportu drogowego rozpoczną postępowanie, wówczas termin przedawnienia wydłuża się o kolejny rok (od momentu popełnienia czynu a nie wszczęcia postępowania).

  Czytaj także: Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie ma uprawnień do karania mandatami?

  Tym samym im później wszczęto postępowanie, tym mniejsza szansa na przeprowadzenie postępowania i prawomocne zakończenie procesu przed przedawnieniem. Jeśli w pierwszej instancji osoba zostanie skazana, ale złoży apelację, to jeśli przed rozpatrzeniem tej apelacji upłynie termin przedawnienia, sąd i tak będzie musiał uchylić wyrok skazujący i umorzyć postępowanie nawet gdyby skazany wycofał apelację.

  Prawo ma zmienić się tak, aby organy miał więcej czasu na skuteczne wymierzenie sprawiedliwości osobom popełniającym wykroczenia drogowe. Często są to sprawy skomplikowane, a czas postępowania wydłuża powoływanie biegłych. W myśl nowych przepisów, czyny w sprawach w których wszczęto postępowanie będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu złamania prawa. Służby nadal będą miały rok na zainicjowanie postępowania. Jeśli w tym czasie tego nie dokonają, kierowca nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

  Od kiedy zmiany?
  Powyższe zmiany mają wejść w życie w 14 dni od daty ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

  Czytaj także: Dodatnie punkty dla wzorowych kierowców

  Punkty karne kierowcy sprawdzą w sieci
  Wcześniej, bo już od 1 kwietnia 2017 roku na stronie obywatel.gov.pl kierowcy będą mogli zweryfikować swój stan konta z punktami karnymi. Umożliwia to uchwalenie przez Sejm zmian, które mają umożliwić obywatelom załatwienie szeregu spraw z administracją publiczną bez konieczności wychodzenia z domu.

  Wystarczy zaufany profil, który potwierdzi naszą tożsamość. Obecnie procedura sprawdzania liczby posiadanych punktów karnych wymaga od kierowcy udania się na komisariat policji. Co zrobić, aby profil był zaufany? Są trzy możliwości założenia profilu zaufanego: całkowicie przez internet za pomocą certyfikatu kwalifikowanego albo zewnętrznego dostawcy tożsamości (na przykład bank), albo sam wniosek wysyłamy przez internet, ale potwierdzamy założenie konta w urzędzie.

  Kierowca zobaczy nie tylko liczbę punktów karnych. Będzie mógł również sprawdzić datę popełnienia wykroczeń, informacje o pojeździe, a także miejscu popełnienia wykroczenia.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w ciapatego rów

   z taką władzą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty...rozwiń całość

   Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty Piotrkowskiej, za budowę jednej trybuny ŁKS za dużo więcej pieniędzy jak całego stadionu na Piłsudskiego -bo poszło w kieszeń do rodzinki, za dworzec Fabryczny który bez tunelu do kaliskiego jest widmem. Za utrzymywanie truposza czyli Łódzkie lotnisko na ,które co roku idzie ponad 55.000.000 zł. mimo rentowności nowy terminal za grube mln i zaplecze techniczne z kolejne mln. do tego utrzymywanie tej bandy ponad 300 darmozjadów w zamian za nieróbstwo i cargowe przekręty celne i finansowe. Zdanowska taka ohh i ahh a jakoś co do s14 która by pomogła lotnisku i odciążyła trochę ruch trazytowy przez centrum nawet słowem się nie wstawiła za. MIlczała cały czas jakby w ogóle tego problemu nie widziała. Za blokowanie reformy edukacji - no tak bo starzy się boją że jak młodzi pójdą w edukację to ich wygryzą, a tak to w teraźniejszej fazie gimnazjów mogą jedynie nadmuchać. Żal dupska ściska i Łódź jak zwykle na szarym końcu ze wszystkim. Ci z P..rzekrętowego O..kradania bronią koryta póki jeszcze mogą, ale już niedługo. Za swoje przekręty, i słabe rządy mam nadzieję że już nigdy nie wrócą do władzy. A kolejny zarządzający Łodzią weźmie się za wszystkich którzy choć mały paluszek umoczyli w tych przekrętach i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   speirdalaj ćwoku

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   sio

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepiej od razu dożywocie!

   ./ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Po co takie półśrodki?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dązymy

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Nie jestem zwolennikiem bezprawia, ale zdecydowanie jako społeczeństwo dążymy do prewecyjnego pałowania obywatela przez policję. Tak, dwa razy pałą, na wszelki wypadek. Po nowelizacji prawa...rozwiń całość

   Nie jestem zwolennikiem bezprawia, ale zdecydowanie jako społeczeństwo dążymy do prewecyjnego pałowania obywatela przez policję. Tak, dwa razy pałą, na wszelki wypadek. Po nowelizacji prawa dotyczącego wyłudzania VATu, gdzie granicą jest 25 lat odsiatki, będzie opłacało się przejechać świadka tej sprawy na pasach, bo dostanę max 8 lat. To nie jest drogą w tę stronę. Będziemy utrzymywać ludzi w więzieniach. Powinno postawić się na edukację i ogromne zadośćuczynienia dla pokrzywdzonych. Przeskrobałeś to płać, a nie do więżienia na wczasy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowelizacja

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Ale jak ktoś nie ma prawka i nigdy nie posiadał to tylko mandacik 500zł, tego już nie zmienili, a szkoda.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawko

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No i dobrze,że nie zaostrzyli za jazdę bez zdania egzaminu!! No nie?! W Polsce trudno zdać prawo jazdy,wszędzie pojebani egzaminatorzy,którzy kursantów traktują jak dojną krowę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROWADZISZ NIE PIJ PROWADZISZ BEZ TELEFONIKA W ŁAPSKU

   KIEROWCA , ps.KIEDY POLICJA ZACZNIE REAGOWAĆ .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   WSZYSTKO FAJNE A KIEDY ZAOSTRZONE KARY ZA ROZMOWY PRZEZ TELEFON PODCZAS PROWADZENIA POJAZDU !!! NAGMINNIE WIDAĆ POŁOWĘ KOBITEK GAWĘDZĄCYCH NICZYM W KAWIARENCE...TO TAKIE SAMO ZAGROŻENIE JAK PODPITE...rozwiń całość

   WSZYSTKO FAJNE A KIEDY ZAOSTRZONE KARY ZA ROZMOWY PRZEZ TELEFON PODCZAS PROWADZENIA POJAZDU !!! NAGMINNIE WIDAĆ POŁOWĘ KOBITEK GAWĘDZĄCYCH NICZYM W KAWIARENCE...TO TAKIE SAMO ZAGROŻENIE JAK PODPITE OSZOŁOMY I NIEPORÓWNYWANIE WIĘCEJ TAKICH OSÓB JEST .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie drzyj się baranie

   już (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Kary za telefon już podnieśli, mamy je najwyższe w Europie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karać i wychowychać

   Piesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Nie skuteczne zaostrzyć obligatoryjnie 1000 mandat 1 raz kolejny o 500 większy .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żywią i bronią

   ee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie pitol, nie ma po co.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1

   2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Dokładnie

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY