Partner serwisu
  Ceny OC w miastach o wiele wyższe niż w sąsiednich...

  Ceny OC w miastach o wiele wyższe niż w sąsiednich miejscowościach

  ip

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ceny OC w miastach o wiele wyższe niż w sąsiednich miejscowościach

  ©Fot. Wojciech Gadomski

  Różnice w cenach polis OC pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi a okolicznymi miejscowościami sięgają ponad 30% - wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl. Dlatego też część kierowców i niektórzy agenci unikają płacenia wyższych składek podając ubezpieczycielom nieprawdziwe dane. Jakie mogą być konsekwencje takiego działania?
  Ceny OC w miastach o wiele wyższe niż w sąsiednich miejscowościach

  ©Fot. Wojciech Gadomski

  Jak duże są różnice w cenach polis OC pomiędzy dużymi miastami wojewódzkimi, a okolicznymi miejscowościami? Specjaliści porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili to na przykładzie 37-letniego kierowcy Forda Focusa 1.6 diesel z 2010 r.

  Czytaj także: Możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu oznacza... podwyżkę cen polis?

  Jak wynika z otrzymanych wyników, różnice te sięgają ponad 30%. Średnio, kierowcy którzy zarejestrowali bądź użytkują swoje auta w większych miastach, płacą o około 16% więcej za polisę OC niż ci z mniejszych miejscowości. Największe różnice odnotowano we Wrocławiu, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim.  Dlaczego miejsce zameldowania kierowcy czy też użytkowania pojazdu jest tak istotne przy wyliczaniu składki? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu i prawdopodobieństwo spowodowania kolizji w danej okolicy. Na tej podstawie obliczają swoje ryzyko i ustalają wysokość składki. To dlatego kierowcy w dużych miastach z reguły płacą więcej niż ci z mniejszych miejscowości.

  Obecnie, ubezpieczyciele nie zawsze pytają dokładnie o to samo. Wypełniając formularz, kierowcy podają np. miejsce użytkowania pojazdu, podczas gdy dla innych towarzystw istotne jest miasto, w którym jest on zarejestrowany. Z kolei pozostali wyliczają składkę na podstawie adresu zameldowania kierowcy.

  Czytaj także: Wypadek nieubezpieczonym autem może spowodować milionowe długi

  Jak wynika z analizy, w małej miejscowości OC może być tańsze nawet o ponad 200 złotych niż w sąsiednim, dużym mieście. Dlatego też niektórzy kierowcy celowo podają nieprawdziwe dane. Problemy zaczynają się jednak w momencie powstania szkody. - Jeśli ubezpieczyciel ujawni, że podane przez nas dane są nieprawdziwe, może dokonać rekalkulacji składki. W takim przypadku właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić różnicę w cenie polisy - wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert kalkulatora OC/AC mfind.pl.

  Niestety, już nawet przedstawiciele Rzecznika Finansowego informują, że pośrednicy skarżą się na nieuczciwych kolegów, którzy manipulują danymi klientów, żeby tylko osiągnąć niższą składkę. Ostatnio to niepokojące zjawisko przybiera na sile i wkrótce może znaleźć odzwierciedlenie we wnioskach o interwencję RF.


  vivi24/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Najtaniej to można kupić OC jak się skorzysta z jakiejś porównywarki np. kalkulatora cuk.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY