Partner serwisu
  Ceny paliw sierpień 2017. Rosną ceny na stacjach

  Ceny paliw sierpień 2017. Rosną ceny na stacjach

  Alicja Zboińska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kolejne tygodnie raczej nie przyniosą dobrych wieści dla kierowców

  Kolejne tygodnie raczej nie przyniosą dobrych wieści dla kierowców ©Krzysztof Kapica/archiwum Polska Press

  Początek drugiego miesiąca wakacji droższy. W najbliższych tygodniach sytuacja na rynku paliw nie ustabilizuje się, będą zawirowania.
  Kolejne tygodnie raczej nie przyniosą dobrych wieści dla kierowców

  Kolejne tygodnie raczej nie przyniosą dobrych wieści dla kierowców ©Krzysztof Kapica/archiwum Polska Press

  Złe wiadomości dla tych, którzy mają zamiar wyruszyć na urlop samochodem. W tym tygodniu odnotowaliśmy kolejne podwyżki cen wszystkich rodzajów paliw. Wiadomo już, że w przyszłym tygodniu może być podobnie. Do końca wakacji nie należy się spodziewać spadku cen benzyny.

  W tym tygodniu średnie ceny paliw na stacjach w kraju wzrosły o 4–5 groszy na litrze. Litr benzyny 95-oktanowej kosztuje średnio 4,39 zł, czyli o 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu.
  W tym czasie litr benzyny 98-oktanowej zdrożał o 5 groszy i kosztuje 4,73 zł. Za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić średnio 4,22 zł, czyli także o 5 groszy więcej niż kilka dni wcześniej. Podwyżki nie ominęły autogazu, który zdrożał średnio o 4 grosze na litrze i kosztuje przeciętnie 1,84 zł.

  Wzrost cen to efekt między innymi tego, co dzieje się z cenami ropy na rynkach światowych, a także ze zmianami na rynku hurtowym w Polsce. Trochę ratuje nas umacniający się złoty.

  CZYTAJ TEŻ: Ceny paliw. Prognozy na początek 2017 roku

  – Od końca czerwca rosły ceny paliw na rynku hurtowym – mówi Urszula Cieślak, ekspert rynku paliw Biura Maklerskiego Reflex z Łodzi. – To z kolei miało związek z wysokim poziomem cen ropy na rynkach światowych. Od kwietnia tego roku ceny paliw w Polsce były niskie, więc te zmiany na rynkach światowych oraz w hurcie zmusiły właścicieli stacji do podwyżek cen detalicznych.

  W woj. łódzkim w ciągu tygodnia paliwa zdrożały o 2 do 6 groszy na litrze. Najmniejsza podwyżka dotyczyła benzyny 98-oktanowej, średnia cena litra tego paliwa w ciągu tygodnia wzrosła o 2 grosze do 4,70 zł. W tym czasie litr benzyny 95-oktanowej zdrożał średnio o 4 grosze i kosztuje teraz 4,37 zł. O 4 grosze zdrożał także litr autogazu, który jeszcze przed tygodniem kosztował przeciętnie 1,77 zł. Wzrost cen najbardziej odczuli kierowcy samochodów z silnikiem Diesla. W ubiegłym tygodniu litr oleju napędowego w woj. łódzkim kosztował średnio 4,14 zł, obecnie już 4,20 zł.

  Najtańszą benzynę i olej napędowy możemy zatankować na stacjach w woj. dolnośląskim. Litr benzyny 95-oktanowej kosztuje tam średnio 4,33 zł, a 98-oktanowej 4,64 zł. Za litr oleju napędowego płaci się tam średnio 4,15 zł. Autogaz jest natomiast sprzedawany najtaniej w woj.: opolskim i świętokrzyskim. Litr tego paliwa kosztuje tam przeciętnie 1,78 zł. Najdroższy autogaz tankują za to mieszkańcy Mazowsza, przeciętnie za 1,89 zł/litr.

  Kolejne tygodnie raczej nie przyniosą dobrych wieści dla kierowców.

  – W lipcu ceny paliw w porównaniu z lipcem ubiegłego roku były niższe lub ewentualnie się do nich zbliżały – mówi Urszula Cieślak. – Obecnie płacimy więcej niż przed rokiem o tej samej porze. Litr benzyny jest droższy przeciętnie o 5–6 groszy, natomiast oleju napędowego aż o 11 groszy. W przyszłym tygodniu ceny paliw znów wzrosną. Sądzę, że o 4–5 groszy na litrze.

  CZYTAJ TEŻ: Ceny benzyny lato 2017. Ceny paliw w Łodzi i regionie

  W kolejnych tygodniach sytuacja może się nieco skomplikować, eksperci od rynku paliw spodziewają się zawirowań. Do końca wakacji ceny paliw w jednym tygodniu mogą rosnąć, a w następnym nieco spaść. Ma to związek ze zmianami na światowym rynku ropy naftowej. Kraje zrzeszone w organizacji OPEC zapewniły, że będą pilnowały ograniczenia wydobycia ropy naftowej do marca przyszłego roku, zgodnie z niedawnymi decyzjami. W USA zmalały zapasy ropy, a Arabia Saudyjska grozi ograniczeniem eksportu. To wszystko powoduje, że nie można podać jednego trendu, który w najbliższych tygodniach będzie dotyczył rynku paliw.

  Ceny paliw w Europie
  Ceny paliw w Polsce są jednymi z niższych w Europie. Portal e-petrol podał średnie ceny paliw z europejskich stacji w tym tygodniu.

  Najdroższą benzynę 95-oktanową kupimy na stacjach w Holandii. Litr kosztuje tam w przeliczeniu średnio 6,90 zł. Niewiele taniej jest w Norwegii – 6,83 zł oraz we Włoszech – 6,51 zł. Za litr tego paliwa powyżej 6 zł zapłacimy jeszcze w Danii – 6,21 zł, Grecji 
– 6,38 zł, Portugalii – 6,28 zł i Szwecji – 6,07 zł. Najtańsza benzyna jest natomiast w Rumunii, litr kosztuje tam w przeliczeniu średnio 4,08 zł. Jeszcze w kilku krajach możemy kupić litr benzyny za mniej niż 5 zł. Są to: Austria – 4,72 zł, Bułgaria – 4,46 zł, Kosowo – 4,47 zł, Litwa – 4,69 zł, Luksemburg – 4,76 zł i Łotwa – 4,60 zł.

  Olej napędowy jest z kolei najdroższy w Norwegii, litr kosztuje tam średnio 6,34 zł. Drogo jest też we Włoszech – 5,82 zł, Szwecji – 5,86 zł, Szwajcarii – 5,66 zł, a także w Finlandii – 5,26 zł i Danii – 5,15 zł. W Grecji litr oleju napędowego kosztuje średnio 5,32 zł.
  Najtańszy olej napędowy można natomiast kupić na Łotwie: średnia cena to 4,02 zł. W Luksemburgu litr oleju kosztuje średnio 4,05 zł, a na Litwie 4,18 zł. W Kosowie litr tego paliwa można zatankować średnio za 4,26 zł., a w Bułgarii za 4,29 zł. W Słowenii litr kosztuje 4,87 zł.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obłuda piszacych

   automaniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ludzie nie patrzcie na to tak ale oni zarabiaja 6 razy wiecej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co na to dzielni szeryfowie solidarnej jednostki specjalnej ?

   w PRL już by strajkowali, dezorganizowali kraj a dziś ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   dziś jako władcy sami co chwila zabierają ludziom wszystko czego się dorobili uczciwą pracą. bandyci, gangsterzy, mafiozi. przemytnicy i cwaniacy z układu mogą spać spokojnie. ich to nie dotyczy....rozwiń całość

   dziś jako władcy sami co chwila zabierają ludziom wszystko czego się dorobili uczciwą pracą. bandyci, gangsterzy, mafiozi. przemytnicy i cwaniacy z układu mogą spać spokojnie. ich to nie dotyczy. oni jeszcze gratisowo dostają medale za zasługi dla kraju i narodu.zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY