Egzamin na prawo jazdy. WORD w Łodzi zmienia samochody

Egzamin na prawo jazdy. WORD w Łodzi zmienia samochody

Agnieszka Krystek

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Samochody Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego muszą wymieniać co cztery lata. Teraz w Łodzi są suzuki swift. Zastąpiły one toyoty yaris. Wymiana aut

Samochody Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego muszą wymieniać co cztery lata. Teraz w Łodzi są suzuki swift. Zastąpiły one toyoty yaris. Wymiana aut zawsze wzbudza emocje. ©Krzysztof Szymczak

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi rozpisał właśnie przetarg na wynajem aut. Teraz kursanci uczą się jeździć suzuki swift. Od czerwca egzaminy mogą zdawać innymi autami
Samochody Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego muszą wymieniać co cztery lata. Teraz w Łodzi są suzuki swift. Zastąpiły one toyoty yaris. Wymiana aut

Samochody Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego muszą wymieniać co cztery lata. Teraz w Łodzi są suzuki swift. Zastąpiły one toyoty yaris. Wymiana aut zawsze wzbudza emocje. ©Krzysztof Szymczak

Jeśli chcesz zdać egzamin w Łodzi samochodem, którym uczysz się jeździć, lepiej się pospiesz. W czerwcu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi musi wymienić samochody. Właśnie rozpisał przetarg w tej sprawie. Być może pożegnamy suzuki swift.

- Zgodnie z ustawą podpisujemy umowy na wynajem samochodów na cztery lata. W czerwcu kończy się nam obecna umowa i musieliśmy rozpisać nowy przetarg - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Czekamy na oferty.

Przetarg dotyczy najmu do 20 samochodów osobowych z pakietem ubezpieczeń. - Tym razem zdecydowaliśmy, że do przetargu dopuścimy również samochody używane - mówi Kucharski. - Nie ma jednak obaw, że będą w złym stanie technicznym. Postawiliśmy wymagania, które muszą spełnić. Poza tym mamy możliwość ich sprawdzenia.

Cztery lata temu dealer Suzuki dał najniższą cenę w przetargu. Za wynajem samochodu zażyczył sobie tylko grosz miesięcznie.

Wymiana samochodów w WORD, dotyczy także szkół jazdy. I już wzbudza tam emocje. - Jeśli przetarg wygra inna marka niż suzuki, to nas nie będzie stać na zakup nowych aut i pojazdów nie wymienimy - mówi Zbigniew Popławski, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców i właściciel łódzkiej szkoły jazdy. - Nowy samochód kosztuje 40-50 tys. zł. Skąd mamy wziąć takie pieniądze, skoro kursantów na szkoleniach jest coraz mniej? Jeśli WORD zmieni samochody, to my na egzaminy będziemy podstawiać nasze auta. Mamy taką możliwość, pod warunkiem, że pojazdy są wyposażone w kamery.

WORD w Łodzi: prawie 3 tys. zł za kurs instruktora jazdy

Obecnie z opcji podstawiania samochodów szkół jazdy na egzaminy na prawo jazdy niewiele osób korzysta.

- To promil wszystkich egzaminów - mówi Kucharski. - Jednak możliwe, że jeśli wymienimy auta, to ta sytuacja się zmieni. Jesteśmy na to przygotowani.

Według Kucharskiego nie ma znaczenia czy kursant uczy się jeździć tym samym samochodem, którym zdaje egzamin. - Co więcej, wskazane jest, by praktykować na różnych markach aut a nie uczyć jeździć się na pamięć - mówi Kucharski. - Tylko w ten sposób można zostać dobrym kierowcą.

Egzamin na prawo jazdy. W wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego w Łódzkiem znów pustki

Innego zdania jest Popławski.

- Zdawanie egzaminu na tym samym samochodzie, na którym uczyliśmy się jeździć, to mniejsze nerwy. Znamy auto i przez to mniej się stresujemy. Dlatego łatwiej zdać egzamin - mówi Popławski.

WORD w Piotrkowie nie planuje w tym roku wymiany samochodów. Od 2008 kursanci zdają tam egzaminy na toyotach yaris, które ośrodek uzupełniał i wymieniał w 2012 r. - Wymiana może być w połowie przyszłego roku - mówi Bogusław Kulawiak, dyrektor ośrodka.

Zmieszanie w WORD-ach w Łódzkiem. Ale egzaminów nie odwołano [FILM]

Także w skierniewickim ośrodku nie będzie zmiany aut. WORD dzierżawi hyundaie i20 i umowa jest jeszcze na 2 lata. Ośrodek ma też stare toyoty yaris, których nie zmienia ze względu na to, że niektóre szkoły jazdy uczą na yariskach i zdający mogą wybrać to auto.

Wymiany nie będzie też w Sieradzu. Tam egzaminy zdaje się kią rio.

WSPÓŁPRACA: burz, kw, ts

Fakty

Egzamin praktyczny w naszym województwie najtrudniej zdać w Łodzi, najłatwiej w Skierniewicach.

Zdawalność praktyki w Łodzi wynosiła w ubiegłym roku tylko 26,24 proc. Chodzi o egzaminy kategorii B. W Piotrkowie zdawalność wynosiła 31,44 proc, w Sieradzu 32,97 proc, a w Skierniewicach 33,87 proc. W poprzednich latach numerem jeden był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu, który teraz spadł na drugie miejsce. Poprzedni rok był dość zróżnicowany. Na początku 2015 zdawalność była najwyższa. Później kursanci tłumnie ruszyli na kursy i egzaminy. Przestraszyli się nowych przepisów, które miały wejść w życie od 2016 roku. Wtedy zdawalność spadła.

Egzaminy teoretyczne w Łódzkiem najtrudniej zdać w Skierniewicach, najłatwiej w Łodzi.

Zdawalność teorii w Skierniewicach wynosiła w ubiegłym roku 40, 47 proc. Jeśli chodzi o Sieradz to było to 43,28 proc. Piotrków może pochwalić się 45,37 proc. zdawalnością, a Łodź - 49,69 proc. Łódź od lat przoduje w statystykach egzaminów teoretycznych.
JAS


Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
patologii ciąg dalszy

literka_m (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

WORD nie powinien wynajmować żadnych samochodów bo do niczego ich nie potrzebuje. Na egzamin kursant powinien przyjeżdżać samochodem należącym do szkoły w której kończył kurs. Prosta i jasna...rozwiń całość

WORD nie powinien wynajmować żadnych samochodów bo do niczego ich nie potrzebuje. Na egzamin kursant powinien przyjeżdżać samochodem należącym do szkoły w której kończył kurs. Prosta i jasna zasada. Szkoły kupują auta jakie im się podoba i na nich kursanci mają zdawać egzaminy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie mogę się doczekać rozstrzygnięcia przetargu

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

Bardzo dobrze. Najwyższy czas na zmiany. Dość "L" jeżdżących Suzuki Swift. Taki ładny samochód.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Któż biunymu nie

Krzysztof (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

- bogato żyć.
bogaty kraj , bogata Łódź ,któż to za sponsoruje wiadomo

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

 • Hyundai i20 I (2008-2014). Warto kupić?

  Hyundai i20 I (2008-2014). Warto kupić?

 • Test używanej Honda Civic VI (1995-2001). Japończyk nie do zdarcia

 • Ford Kuga (2008–2012). Wady i zalety

 • Używany Ford Fiesta. Nie tylko do miasta

 • PRZEPISY

  PORADY

 • Dwumasowe koło zamachowe. Jak wydłużyć jego życie?

  Dwumasowe koło zamachowe. Jak wydłużyć jego życie?

 • Zadbaj o samochód. Uzupełnij płyny!

 • Zwierzęta na drodze. Jak się zachować i uniknąć wypadku?

 • Napęd 4x4. Czym zwykły różni się od hybrydowego?

 • RAPORTY

 • Samochód z USA. Amerykańskie auta do 35 tysięcy złotych

  Samochód z USA. Amerykańskie auta do 35 tysięcy złotych

 • Sprzedaż nowych aut. Te modele wybierają Polacy

 • Polecane pięciolatki – przegląd popularnych modeli

 • Ile za samochody płaciliśmy 10 lat temu, a ile kosztują dzisiaj?