Partner serwisu
  Od malucha do legendarnej pięćsetki, czyli 42 lata fabryki...

  Od malucha do legendarnej pięćsetki, czyli 42 lata fabryki samochodów Fiata w Tychach ZDJĘCIA

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fiat Chrysler Automobiles, wcześniej Fiat Auto Poland
  1/8
  przejdź do galerii

  Fiat Chrysler Automobiles, wcześniej Fiat Auto Poland ©ARC

  Tyski zakład FCA ma za sobą bardzo dobry rok 2016. Samochody świetnie się sprzedawały. Wszystkie modele przeszły zabiegi odświeżające, odmładzające, pojawiła się nawet nowa wersja słynnego fiata 500 o nazwie Riva. Dość droga, ale efektowna, ze wstawkami z drzewa mahoniowego, w kolorze zastrzeżonym tylko dla tego modelu. Plany produkcyjne na ten rok są dość śmiałe.
  Mamy takie cyfry zaplanowane na rok 2017, że jeżeli rynek nam to wchłonie, to będzie to rekordowy rok, jeśli chodzi o produkcję pięćsetki i lancii. W tej chwili planujemy ponad 206 tys. pięćsetek i prawie 67 tys. lancii. Miejmy nadzieję, że tak jak rynek odpowiadał w roku 2016, tak samo będzie odpowiadał w 2017. Z tego punktu widzenia mamy zabezpieczoną pracę w roku 2017. Widzę czysty horyzont. Naprawdę czyściutki horyzont.
  Można to rozumieć w dwojaki sposób. Że nie ma czarnych chmur albo co innego. Nic więcej na ten temat nie możemy powiedzieć, bo nie wiemy. Widzimy tylko czysty horyzont. To też jest nadzieja - mówił Antoni Greń, dyrektor tyskiej fabryki FCA, podczas wrześniowego Dnia Rodzinnego.

  To było w roku 2016, który był bardzo dobrym rokiem dla zakładu.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Fabryka Fiata w Tychach: Dzień Rodzinny 2016


  - Wyprodukowaliśmy nową wersję pięćsetki o nazwie Riva. Cieszy się bardzo dużym wzięciem, chociaż jest droga, ponieważ jest bardzo dobrze i ładnie wykonana. Ma wstawki, w desce i nie tylko, z drzewa mahoniowego. Wszystkie kolory są zastrzeżone dla tej jednej jedynej wersji w ograniczonej ilości - mówił dyrektor.

  - Rok 2016 był kolejnym dobrym rokiem dla modelu fiat 500 - potwierdza Beata Dziekanowska z Biura Prasowego koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

  „FCA Poland to jedna z bardziej innowacyjnych i najbardziej znaczących dla polskiej gospodarki firm. FCA Poland to największa z 17 spółek grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce, a jej tyski zakład należy do grona najlepszych w grupie FCA zakładów produkcyjnych. Jako jeden z niewielu na świecie uzyskał Złoty Poziom w systemie World Class Manufacturing”, czytamy takie zapewnienie na oficjalnej stronie koncernu.

  W Wikipedii czytamy też, że „zakład w Tychach był między innymi pierwszym z grupy Fiat Auto, w którym od połowy lat 90. wdrożono normy ISO 9001 (dotyczące standardów zarządzania jakością) i ISO 14001 (dotyczące standardów zarządzania środowiskowego). Rozwiązania przyjęte w tyskim zakładzie stały się później wzorem dla rozwiązań wdrażanych w innych fabrykach grupy. Wdrożono w nim również system produkcji, który przyczynia się do tego, że samochody opuszczające taśmę produkcyjną mają niski wskaźnik wykrytych wad produkcyjnych oraz wad występujących w kolejnych latach eksploatacji”.

  Włosi pokochali tyskie pięćsetki
  Zakład w Tychach jest zdecydowanie w czołówce europejskich zakładów FCA pod względem ilości wyprodukowanych samochodów w 2016 roku. Z linii produkcyjnych zjechało ponad 270 tysięcy aut (dokładnie: 273.768). Fiatów 500 było 175.150, lancii ypsilon - 67.417, abarthów - 17.847.

  ZOBACZCIE FILM: Rodzinne Dni Fiata 2015


  - Ten wynik jest znacznie lepszy od planowanego na początku roku, a produkcja samochodów marek z grupy FCA w 2016 roku przekroczyła o 7.404 sztuki produkcję z 2015. Ilości te FCA Poland zawdzięcza zwiększonej popularności modeli 500 oraz lancii ypsilon wśród klientów w Europie, a zwłaszcza we Włoszech - mówi Beata Dziekanowska.

  Bo auta produkowane w Tychach idą przede wszystkim na eksport. „Aż 99 procent wyprodukowanych w tyskim zakładzie aut trafiło w minionym roku na rynki zagraniczne”, czytamy na stronie firmy.

  Zobacz galerię

  FCA Poland jest jednym z największych eksporterów w Polsce i zdecydowanym liderem eksportu w branży motoryzacyjnej. Według rankingu „Rzeczpospolitej” - „Lista 2000”, spółka plasuje się - kolejny rok z rzędu - na trzecim miejscu wśród największych eksporterów polskiej gospodarki - przychody z eksportu wyniosły 12.066.645 złotych (dane za 2015 rok).

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  igraszki

  erotic shop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zapraszamy do odwiedzenia sklepu igraszki.org

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY