Partner serwisu
  Podwyżki cen OC. W 2016 roku cena ubezpieczenia wzrosła...

  Podwyżki cen OC. W 2016 roku cena ubezpieczenia wzrosła średnio o 59 procent

  Maciej Badowski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Wzrost cen OC pomiędzy styczniem a grudniem 2016 r. wyniósł aż 59 proc. To czterokrotnie wyższa podwyżka w porównaniu z rokiem poprzednim. Młodzi kierowcy i mieszkańcy niektórych regionów Polski dopłacają do OC jeszcze więcej. Specjaliści rynku ubezpieczeń ostrzegają, że nowy rok może nie przynieść oczekiwanej stabilizacji cen.

  ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  W styczniu 2016 mediana najniższych cen OC wynosiła 477 zł. W każdym kolejnym miesiącu koszt składek wzrastał. Największy odnotowany został w maju (w porównaniu do kwietnia wyniósł 13,4 proc.). W grudniu mediana kosztów OC wyniosła 759 zł. Bilans 2016 roku to 59,1 proc. wzrost cen OC - czterokrotnie większy niż w roku poprzednim- wynika z danych rankomat.pl. Zmiany stawek OC w 2016 tłumaczone były jako efekt nierentownej sprzedaży polis komunikacyjnych i ciągłego wzrostu kosztów likwidacji szkód.


  UBEZPIECZENIE OC. ROSNĄ SUMY GWARANCYJNE - CENY PÓJDĄ W GÓRĘ?


  OC w 2016 r. najdroższe dla młodych kierowców
  Młodzi kierowcy, którzy samodzielnie ubezpieczają samochód, płacą jedne z najwyższych stawek OC. Wynika to z faktu, iż osobom do 29 roku życia przypisuje się wysokie ryzyko ubezpieczeniowe. W minionym roku ta grupa kierowców musiała zmierzyć ze znacznie wyższym skokiem cen (w skali roku 60,6 proc.), w porównaniu do starszych właścicieli pojazdów (51 proc.). W dodatku już na początku 2016 roku startowali z wyższego pułapu cenowego. W styczniu najtańsza polisa OC kosztowała młodego kierowcę ok. 781 zł, podczas gdy osoba powyżej 29 lat płaciła za nią ok. 443 zł. W grudniu mediana najniższych cen OC dla młodych osób wynosiła już 1254 zł i była 87,4 proc. wyższa niż w przypadku właścicieli pojazdów w wieku 30 lat lub więcej (669 zł).

  POLISA OC. JAK OGRANICZYĆ PODWYŻKI?


  Największe podwyżki w świętokrzyskim i zachodnio-pomorskim
  Największe podwyżki dotknęły mieszkańców woj. świętokrzyskiego, zachodnio-pomorskiego (70 proc.) i lubelskiego (69 proc.). Najmniej dotknęły kierowców w wielkopolskim (46 proc.). Podkarpackie i świętokrzyskie wciąż należą do województw, w których płaci się najniższe składki OC (w grudniu 2016 r. mediana najniższych cen OC wyniosła tam odpowiednio 649 zł i 667 zł). Trzecim województwem, na które nie nałożono wysokich składek jest opolskie (657 zł). Najdroższe polisy OC kupują obecnie mieszkańcy woj. dolnośląskiego (868 zł - podwyżka od stycznia 2016 w wys. 59 proc.), pomorskiego (849 zł / 63 proc.) i niezmiennie przez cały rok - mazowieckiego (838 zł/ 57 proc.).
  1 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oc

  raf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Dlatego dobrym sposobem żeby nie przepłacać jest porównanie cen OC na kalkulatorze cuk.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  właśnie bierze się z super cwanego triku Auto na dziadka! młodziaki dostają pierwsze auto, dziadek bądź tata bierze na siebie i jeżdżą młodzi bogowie za pół darmo, a kiedy trzeba przepisać na...rozwiń całość

  właśnie bierze się z super cwanego triku Auto na dziadka! młodziaki dostają pierwsze auto, dziadek bądź tata bierze na siebie i jeżdżą młodzi bogowie za pół darmo, a kiedy trzeba przepisać na siebie to jest płacz, bo było 400zł,a teraz jest 1500.. zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY