Partner serwisu
  Skarży do sądu, bo jechał... tylko 92 km/h. Policja zabrała...

  Skarży do sądu, bo jechał... tylko 92 km/h. Policja zabrała mu prawo jazdy

  Andrzej Plęs

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Od początku bieżącego roku już 890 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do prowadzenia pojazdów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej

  Od początku bieżącego roku już 890 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do prowadzenia pojazdów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na godzinę ©Fot. Lucyna Nenow

  Dla piratów drogowych litości nie będzie - zapowiada policja. W tym roku już 890 kierowców na Podkarpaciu straciło prawo jazdy.
  Od początku bieżącego roku już 890 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do prowadzenia pojazdów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej

  Od początku bieżącego roku już 890 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do prowadzenia pojazdów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na godzinę ©Fot. Lucyna Nenow

  - Wypadli nagle z krzaków, że musiałem gwałtownie hamować, a potem zabrali mi prawo jazdy - skarży się pan Zbigniew z Huty Komorowskiej. Czwartkowego ranka trafił w Majdanie Królewskim na patrol policji drogowej z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

  Ile było na liczniku?


  - Schowani byli w wysokiej trawie, z drogi w ogóle nie było ich widać - relacjonuje. - Jeden wyskoczył na środek jezdni i mnie zatrzymał. Pokazał mi, że jechałem 104 kilometry na godzinę, a tak naprawdę to miałem na liczniku tylko 92.

  W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, o czym kierowca - sam przyznaje - wiedział. Gdyby jechał rzeczywiście „tylko” 93 km/h, zarobiłby mandat i punkty karne. A że przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km - jak pokazał wyświetlacz policyjnego miernika prędkości - stracił prawo jazdy, dostał 400 zł mandatu i 10 punktów karnych. I nie tyle o mandat i punkty idzie panu Zbigniewowi, a o prawo jazdy. Dlatego dla niego różnica pomiędzy jego „pomiarem” a policyjnym ma dla niego takie znaczenie. I pyta o „granicę tolerancji” dla policyjnych czytników prędkości.

  - Przyznałem się, że przekroczyłem, ale nie że aż tyle - wyjaśnia pan Zbigniew. I dodaje, że na miejscu jeszcze dostał od policji dokument tymczasowego prawa do użytkowania samochodu, ważny przez dobę.

  - Zwróciłem się do sądu o zwrot prawa jazdy i umorzenie mandatu. Bo mam na utrzymaniu wielodzietną rodzinę - dodaje.

  Nie ma tolerancji dla piratów drogowych  A jak zdarzenie ocenia policja?

  - Laserowy miernik prędkości Ultra Lyte wykazał, że pojazd poruszał się z prędkości 105 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym - wylicza mł. asp. Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik kolbuszowskiej policji. - Kierowcy zatrzymano za pokwitowaniem uprawnienie do kierowania. W trakcie interwencji nie kwestionował pomiaru prędkości.

  Podkreśla, że Ultra Lyte ma świadectwo legalizacji ważne do kwietnia 2018 r. To na wypadek, gdyby panu Zbigniewowi przyszło do głowy podważać wiarygodność sprzętu pomiarowego.

  Legalizacja o „granicy tolerancji” nie wspomina. A policja zapewnia, że tolerancji dla piratów drogowych nie będzie.

  - Od początku roku na terenie Podkarpacia 890 kierowców straciło uprawnienia do prowadzenia pojazdów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h - precyzuje Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji.

  Przyłapani na piraceniu kierowcy próbują policjantów na ogół „brać na litość”.

  - Najczęściej tłumaczą się pośpiechem, wyjątkowymi sytuacjami rodzinnymi, próbują wpłynąć na policjantów, prosząc o odstąpienie od zatrzymania prawa jazdy - wylicza rzeczniczka kolbuszowskiej policji.

  Niektórzy posuwają się do argumentów „wymiernie sugestywnych”, narażając się na zarzut usiłowania korupcji czynnej.

  ZOBACZ TEŻ: Poważne zmiany dla kierowców. Trudniej zredukujemy punkty karne, łatwiej stracimy prawo jazdy

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i racja

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jest taryfikator, to go stosujcie!

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY