Partner serwisu
  Coraz więcej Polaków zmienia opony na zimowe. Rośnie nasza...

  Coraz więcej Polaków zmienia opony na zimowe. Rośnie nasza świadomość

  ip

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  ©Fot. Janusz Wójtowicz

  Z badań empirycznych przeprowadzonych przez Ośrodek Badań Opinii Adama Kowalskiego OBOAK wraz z kierowcą wyścigowym Maćkiem Dreszerem wynika, że 94 proc. samochodów osobowych w Polsce jeździ na oponach zimowych. To kilkuprocentowy wzrost w stosunku do badań TNS OBOP z 2012 r.

  ©Fot. Janusz Wójtowicz


  dziennikzachodni.pl/x-news


  Badanie przeprowadzono w ostatnim tygodniu grudnia 2016 i pierwszym tygodniu stycznia 2017 r. Uczyniono to na dwa sposoby.
  Pierwszy polegał na pozyskaniu danych pochodzących od diagnostów samochodowych wykonujących obowiązkowe przeglądy techniczne aut w tym czasie. W badaniu wzięło udział 10 stacji diagnostycznych: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Bielsku-Białej, Tarnowie, Zgierzu, Olsztynie, Zamościu i Pile. Diagności sprawdzili w sumie 732 pojazdy osobowe, które w tym czasie przechodziły obowiązkowe badanie techniczne. Aż 94 proc. z nich było wyposażone w opony typowo zimowe.

  Warszawa – 92 proc.
  Kraków – 96 proc.
  Wrocław – 86 proc.
  Gdańsk – 91 proc.
  Bielsko-Biała – 98 proc.
  Tarnów – 95 proc.
  Zgierz – 89 proc.
  Olsztyn – 92 proc.
  Zamość – 94 proc.
  Piła – 95 proc.

  Diagności podkreślali, że w niektórych rejonach Polski zimówki stały się koniecznością, rośnie też liczba samochodów z napędem na cztery koła. Prawdopodobnie tak należy wytłumaczyć najwyższy w badaniu wynik Bielska-Białej z 98 procentami zimówek. To tutaj kierowcy, aby dojechać do pracy, nawet w centrum miasta, pokonać muszą strome wzniesienia i spadki. Bez dobrych opon zimowych niemożliwe byłoby również poruszanie się na parkingach, które bardzo często są mocno nachylone.

  JAK PRZYGOTOWAĆ SAMOCHÓD DO SPRZEDAŻY?


  – Z naszych obserwacji faktycznie wynika, że bielszczanie już dawno przekonali się do opon zimowych, a także dbają o ich jakość i wiek – mówi podkomisarz Krzysztof Stankiewicz, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

  – Dobre, sprawne opony mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, znacznie skracają drogę hamowania pojazdu i stabilizują tor jazdy. Cieszy fakt, że mimo braku obowiązku używania zimówek absolutna większość kierowców myśli racjonalnie i zmienia opony przed okresem zimowym. Przypominam, że pojazd nie może być wyposażony w opony, których wskaźnik osiągnął graniczne zużycie bieżnika, a w przypadku opon niezaopatrzonych w taki wskaźnik głębokość rzeźby bieżnika musi być nie mniejsza niż 1,6 mm dla samochodów osobowych oraz 3 mm dla autobusów – dodaje Krzysztof Stankiewicz.
  1 »

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zima odchodzi wiosna nadchodzi

  Iwan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Teraz jeszcze jeżdżę na zimówkach, ale już powoli oglądam się w internecie za letnim ogumieniem. Czytałem artykuły o oponach tomket to jakaś nowość na rynku. I wydaje mi się że warto zaryzykować i...rozwiń całość

  Teraz jeszcze jeżdżę na zimówkach, ale już powoli oglądam się w internecie za letnim ogumieniem. Czytałem artykuły o oponach tomket to jakaś nowość na rynku. I wydaje mi się że warto zaryzykować i je kupić. Paroametrowo i cenowo wypadają nieźle. Podobno mówią, że ma się zmienić temperatura więc trzeba już o tym myślećzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W japonkach na Giewont

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Zdarzają się jeszcze śmiałkowie, którzy chcą na letnich pojechać nawet w góry. To tak jak z wchodzeniem w japonkach na Giewont, tylko bardziej niebezpieczne. Nie wiem w czym tkwi problem, w...rozwiń całość

  Zdarzają się jeszcze śmiałkowie, którzy chcą na letnich pojechać nawet w góry. To tak jak z wchodzeniem w japonkach na Giewont, tylko bardziej niebezpieczne. Nie wiem w czym tkwi problem, w oszczędności? Teraz opony można kupić naprawdę w dobrej cenie zamawiając przez internet. Ja sam wymieniałem w tym roku cały komplet, poszperałem w internecie i znalazłem w bardzo dobrej cenie na aaaopony.pl. Czeska firma, ale obsługa po polsku, dużo taniej niż u nas.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasia

  kasia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie wyobrażam soebie jeźdzenia na letnich. PO to zainwestowałam w corollę którą w piasecznie kupiłam żeby jeździć bezpiecznie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżdżę na zimowych cały rok

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  szkoda kasy na zmianę, lepiej inwestować w nowe zimówki


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majty też nosisz cały rok

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Życzę szczęścia przy hamowaniu na zimówkach latem.
  O zużyciu opon i paliwa nie wspomnę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie, majty zdejmuję przez głowę jak zgniją w kroku

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  moje opony i moje paliwo

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY