Partner serwisu
  Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

  Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

  (ip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

  ©fot. Piotr Krzyżanowski

  Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.
  Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

  ©fot. Piotr Krzyżanowski

  – Aby podróż przebiegła bezpiecznie warto przed wyjazdem zapoznać się z przepisami ruchu drogowego panującymi w danym państwie, a także sprawdzić czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Wybierając się samochodem poza Unię Europejską należy na granicy pokazać Zieloną Kartę. To nic innego jak międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy świadczący o tym, że samochód jest objęty ubezpieczeniem OC. W przypadku krajów Unii Europejskiej wystarczy dokument taki jak w Polsce – komentuje Witold Jaworski, Yanosik Ubezpiecza. – Podróżując autem po Europie trzeba liczyć się z także z dodatkowymi opłatami za korzystanie z dróg. W niektórych krajach ceny te mogą być bardzo wysokie – dodaje Jaworski.

  Czytaj także: Przed końcem roku pojedziemy bez dokumentów

  Eksperci wzięli pod lupę obszar całej Europy, ceny oraz formę płatności za korzystanie z dróg. Wszystkie dane prezentowane są na podstawie najnowszych informacji dostępnych na stronach rządowych (MSZ) czy portalach dla kierowców i podróżników. Przeanalizowane zostały opłaty dla samochodów do 3,5 t.

  WINIETY

  Jedną z najczęstszych form płacenia za drogi w Europie są winiety. W tym przypadku zaraz po wjeździe do danego Państwa należy kupić naklejkę na szybę uprawniającą do korzystania z płatnych dróg. Ich wysokość zależy od rodzaju pojazdu i okresu pobytu w danym państwie. W jakich krajach Europy obowiązują takie zasady i jakie są koszty winiet?

  Austria
  Państwem, które respektuje opłaty w formie winiet jest Austria. Winietę można kupić niemal na każdej stacji benzynowej. Od grudnia 2016 ceny dla pojazdów do 3,5 t kształtują się następująco:
  • roczna 86,40 EUR
  • 2-miesięczna 25,90 EUR
  • 10-dniowa 8,90 EUR


  Naklejka powinna być przyklejona w lewym, górnym rogu przedniej szyby. Jeśli winieta znajduje się w niewłaściwym miejscu to kierowca musi wykupić dodatkową, jednodniową winietę zastępczą, która kosztuje 120 euro. Ponadto w Austrii trzeba płacić za przejazdy tunelami i drogami alpejskimi:
  • A9 Phyrnautobahn – 12 EUR
  • A9 Pyhrnautobahn/Bosruck – 5 EUR
  • A9 Phyrnautobahn/Gleinalm - 8,50 EUR
  • A10 Tauernautobahn - 11,50 EUR
  • A11 Karawanken-Autobahn - 7,20 EUR
  • A13 Brennerautobahn – 9 EUR
  • A13 Brennerautobahn (Stubai) - 2,50 EUR
  • S16 Arlberg Schnellstraße - 9,50 EUR

  Kierowcy, którzy jeżdżą częściej przez Austrię i mają wykupioną winietę na cały rok mogą dodatkowo wyposażyć się w karty Videomaut. System identyfikuje pojazd po tablicy rejestracyjnej a opłaty odbywają się drogą elektroniczną. Systemem tym można posługiwać się odcinkach autostrad i tuneli: A9 (Pyhrn), A10 (Tauern) i A13 (Brener). Karty można wykupić w Austrii i Niemczech na punktach granicznych, stacjach paliw lub w systemie on-line pod adresem: www.videomaut.at.

  Czytaj także: Co jest lepsze? Koło zapasowe, dojazdowe koło zapasowe, a może zestaw naprawczy?

  Bułgaria
  Bułgaria to kolejny kraj w Europie, który stosuje opłaty za drogi w formie winiet. Te należy zakupić zaraz po wjeździe do kraju: w punktach sprzedaży na przejściach granicznych, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych. Ceny winiet dla samochodów do 3,5 t są następujące:
  • 7-dniowa: 8 EUR
  • miesięczna: 15 EUR
  • roczna: 50 EUR


  W Bułgarii płatny jest także przejazd przez most na Dunaju łączącym Bułgarię (Ruse) z Rumunią (Giurgiu) – dla samochodów osobowych opłata wynosi 6 EUR.

  Czechy
  Wybierając się do naszych południowych sąsiadów również trzeba kupić winietę. W tym kraju ceny dla samochodów do 3,5 t kształtują się następująco:
  • na 10 dni - 310 CZK (68,50 PLN)
  • na miesiąc - 440 CZK (89,50 PLN)
  • na rok - 1500 CZK (279,50 PLN)


  Winietę można kupić w Polsce na przygranicznych stacjach benzynowych i na terytorium Czech w każdej stacji benzynowej lub urzędzie pocztowym.

  Mołdawia
  Następnym krajem, w którym obowiązują winiety jest Mołdawia. Winietę należy kupić w punktach sprzedaży na granicy. Ceny kształtują się następująco:
  • na 15 dni – 8 EUR (182MDL)
  • na 7 dni 4 EUR (91 MDL)


  Dodatkowo przy wjeździe do Państwa pobierana jest opłata ekologiczna. Dla samochodów osobowych przebywających w kraju 24 godziny wynosi ona ok.1,5 EUR, 15 dni – ok. 2 EUR, 30 dni – ok. 3,5 EUR. Oprócz winiet i opłaty ekologicznej w Mołdawii trzeba liczyć się jeszcze z opłatą za wjazd, która wynosi ok. 5 EUR dla samochodów osobowych.

  Słowenia
  Winiety obowiązują również w Słowenii. Można je kupić w wielu miejscach: sklepach, stacjach benzynowych czy kioskach. Ich ceny kształtują się następująco:
  • na 7 dni - 15 EUR
  • na miesiąc - 30 EUR
  • na rok - 110 EUR


  Szwajcaria
  Wybierając się do Szwajcarii należy kupić winietę roczną – niezależnie od tego czy pobyt w tym kraju zaplanowany jest na parę dni czy też na dłuższy okres. Ważna jest ona od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego, czyli łącznie 14 miesięcy. Dla pojazdów do 3,5 t winieta kosztuje 40 CHF, czyli ok. 150 zł, a jej brak skutkuje mandatem w wysokości 200 CHF plus koszt wykupienia winiety. W Szwajcarii dodatkowo płatny jest przejazd niektórymi tunelami, np.:
  • Munt la Schera - 26 CHF (22,83 EUR). Za przejazd tunelem w godz. 20.00-8.00 ceny rosną do 28 CHF/24,58 EUR
  • Grand St. Bernard: jednorazowo 29,30 CHF (25,72 EUR), powrotny (do 30 dni) 46,90 CHF (41,17 EUR), 10 przejazdów w roku 117,50 CHF (103,16 EUR)


  Średni kurs NBP z dnia 09.08.17


  motofakty.pl


  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY

   RAPORTY