Walczą ze smogiem na drodze. Rząd przygotowuje plan

  Walczą ze smogiem na drodze. Rząd przygotowuje plan

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ruch drogowy ma niewielki wpływ na zjawisko smogu, ale rząd chce bliżej przyjrzeć się temu problemowi

  Ruch drogowy ma niewielki wpływ na zjawisko smogu, ale rząd chce bliżej przyjrzeć się temu problemowi ©Andrzej Wiśniewski

  Jakość samochodowych spalin ma się poprawić, a przez to i stan powietrza. Rząd przygotowuje prawo, które ma na to wpłynąć.
  Ruch drogowy ma niewielki wpływ na zjawisko smogu, ale rząd chce bliżej przyjrzeć się temu problemowi

  Ruch drogowy ma niewielki wpływ na zjawisko smogu, ale rząd chce bliżej przyjrzeć się temu problemowi ©Andrzej Wiśniewski

  Założenia są takie, by lepiej kontrolować stan techniczny samochodów, zwłaszcza jakość spalin. Przy tym stacje kontroli pojazdów mają przechowywać dokumentację techniczną badanych aut i motocykli.

  - To na razie projekt przepisów, które mają szansę wejść w życie dopiero w maju 2018 roku - stwierdza Bogumił Maćkowski z Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Jednak już teraz na przeglądach okresowych diagności badają jakość spalin samochodowych. W autach z silnikami benzynowymi nie ma problemu. Gorzej z dieslowskimi, bowiem silnik ma blokadę obrotów i wyłącza się automatycznie przy wyższych.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Teraz wyniki badań są drukowane, ale rządowy projekt przewiduje przesyłane ich do komputera Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a więc gromadzącego wszystkie informacje dotyczące pojazdów i kierowców. CEPiK 2.0 nie jest jeszcze gotowy.

  - Częstym problemem jest brak katalizatora spalin - zauważa Bogumił Maćkowski. - Gdy bowiem ten się popsuje, wielu kierowców nie stać na zakup i montaż nowego, bo to wydatek nawet do kilku tysięcy złotych. A wtedy po prostu wycina go. Takie auto można rozpoznać po czarnym dymie wydobywającym się z rury wydechowej, gdy auto przyspiesza.

  - Tak naprawdę jakość spalin samochodowych nie jest większym problemem na naszych drogach, bo normy są naprawdę wyśrubowane - stwierdza Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych. - Przy czym udział spalin w ogólnym zanieczyszczeniu środowiska jest niewielki. Zatem w walce ze smogiem trzeba by postawić akcenty na inne problemy, zwłaszcza na zanieczyszczenie powodowane przez kominy gospodarstw domowych.

  - Jeśli rząd mówi o konieczności walki ze smogiem, zastanawiając się, jak ograniczyć emisję spalin samochodowych, to kpi z inteligencji wielu Polaków - stwierdza pan Krzysztof, kierowca ze Świecia nad Wisłą. - Bo przecież ruch samochodowy to nie więcej jak 6 procent tego ogromnego problemu. Gdyby iść tym tokiem myślenia, to trzeba by też przyjrzeć się tak zwanej emisji wtórnej, czyli spowodowanej ponownym podniesieniem pyłów z jezdni po przejechaniu pojazdu. Powiem więcej - grupa rozpędzonych kolarzy też podnosi ten pył...

  Nasz rozmówca wskazuje na zasadniczy błąd w szukaniu problemu w ruchu drogowym. Bo tego należy dopatrywać się w strategicznej polityce naszego państwa, która stawia na energetykę węglową. Nawet gdy zachęca się do kupowania aut elektrycznych, to nie wspomina się o tym, że naładowanie akumulatora takiego auta wymaga spalenia w elektrociepłowni ogromnych ilości węgla.

  Kujawsko-pomorska policja zatrzymała w ubiegłym roku 28 tys. 245 dowodów rejestracyjnych. Nie podaje się, jak dużo za złą jakość spalin. Jednak w województwie są tylko dwa specjalistyczne radiowozy wyposażone w analizatory spalin i dymomierze (dla silnika Diesla): w Bydgoszczy i Toruniu.

  - W ubiegłym roku wykonano 34 badania tymi urządzeniami - wylicza podkom. Robert Jakubas z wojewódzkiej „drogówki”.


  Pogoda na dzień (25.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
  Źródło: TVN Meteo Active/x-news

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY