Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprosi artystów do przejrzenia kolekcji

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, ok. 1930-1931
Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, ok. 1930-1931 archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi kończy kolejny rok poświęcony awangardzie. I rozpoczyna nowy, w którym zaprosi rozmaitych artystów do zastosowania w swoich działaniach prac z muzealnej kolekcji.

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku stała się przygotowana przez Muzeum Sztuki w słynnym Centre Georges Pompidou w Paryżu (i czynna jeszcze do 14 stycznia) ekspozycja „Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński”, pierwsza monograficzna wystawa pokazująca całokształt twórczości Kobro i Strzemińskiego w stolicy historycznej awangardy. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem i oddźwiękiem, towarzyszy mu katalog przygotowany przez prestiżowe wydawnictwo Skira. W roku 2019 Muzeum Sztuki przedstawi obszerną wystawę Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego w haskim Gemeentemuseum.

Dużym przedsięwzięciem zaplanowanym przez Muzeum Sztuki na nowy rok jest projekt „Prototypy”: „Zaproszeni przez nas artyści i artystki użyją dzieł z zasobów muzealnych do modelowania współczesnej nam rzeczywistości” - informuje Muzeum Sztuki. W roku 2019 z dziełami z kolekcji ms pracować będą w ramach trzech edycji projektu: Dom Mody Limanka, zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego oraz Carolina Caycedo.

Muzeum Sztuki planuje również zbiorową wystawę „Zjednoczona Pangea”, testującą „pożytek ze sztuki płynący dla pracy z wyobraźnią ekologiczną” oraz drugą zbiorową wystawę „Komponowanie przestrzeni. Rzeźbiarze i rzeźbiarki awangardy”, budującą „wspólnotę obiektów, która stanie się kontekstem pozwalającym na nowo czytać twórczość Katarzyny Kobro”. Muzeum zapowiada przy tym, że wystawienniczym odkryciem roku 2019 będzie twórczość Marcosa Kurtycza.

Ponadto w ms odbędą się dwie wystawy retrospektywne artystów, których twórczość na różne sposoby wiąże się z historią instytucji. Będą to ekspozycje Marka Chlandy „Studium posłuszeństwa” i R.H. Quaytmana „Rozdział 35”.

Zapadła również decyzja, że w roku 2020 Muzeum Sztuki, przy współpracy NOMUS, powstającego oddziału gdańskiego Muzeum Narodowego, będzie organizatorem najważniejszego światowego spotkania muzealnych specjalistów zajmujących się kolekcjami sztuki nowoczesnej i współczesnej, dorocznej konferencji International Committee for Museums and Collections of Modern Art CIMAM.

W kończącym się roku jednym z sukcesów Muzeum Sztuki było Grand Prix oraz główna nagroda w kategorii „wystawy sztuki” w najważniejszym polskim konkursie muzealniczym „Sybilla” za przygotowanie Roku Awangardy. Powstało też wiele wystaw, m.in. „Awangarda i państwo”, „Wielka Wojna”, „Atak na Pałac Zimowy. Dochodzenie w sprawie pewnego obrazu”, „Czerwona materia. Nadia Léger”, „Asamblaże”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki