Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Sieradzu: Na spacerze poznamy historię miasta

Michał Meksa
Agnieszka Olejniczak
Ósma mapa "Atlasu turystycznego województwa łódzkiego" obejmuje tereny powiatów: sieradzkiego, zduńskowolskiego i łaskiego. Wraz z tym odcinkiem "Atlasu", chcielibyśmy zachęcić Państwa do zwiedzania Sieradza.

Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w 1136 roku w "Bulli gnieźnieńskiej" autorstwa Inno-centego II. Jednak wiadomo, że już w XI wieku istniał tu gród kasztelański.

W połowie XIII wieku Sieradz otrzymał prawa miejskie, natomiast w 1331 roku powstał sieradzki zamek. Od tego czasu, miasto staje się ważnym ośrodkiem, w którym mają miejsce wydarzenia istotne dla dziejów całej Polski.

Tu np., podczas odbywającego się w lutym 1383 roku sejmu, delegacja węgierska uzyskała zapewnienie, że królową Polski zostanie Jadwiga Andegaweńska. Z kolei w 1432 roku, na zjeździe sieradzkim, postanowiono, że po śmierci Władysława Jagiełły władcą Polski zostanie jego najstarszy syn, Władysław, znany później jako Warneńczyk. W Sieradzu wreszcze odbyła się 13 lat później elekcja Kazimierza Jagiellończyka.

Reprezentacji tak istotnego miasta nie mogło zabraknąć również w jednej z najważniejszych bitew w historii oręża polskiego: dwie sieradzkie chorągwie dzielnie walczyły z wojskami krzyżackimi pod Grunwaldem w 1410 roku.

XVI wiek to dalszy okres rozwoju miasta. Wszystko za sprawą trzech ważnych szlaków handlowych, które przebiegały przez Sieradz. Przyjeżdżali tu kupcy z odległych krajów, a handel kwitł. Taka sytuacja trwała do przełomu XVII i XVIII wieku. Wtedy miasto podupadło. Stało się tak w wyniku potopu szwedzkiego, a także pożarów i zaraz, które nawiedzały Sieradz. Liczba ludności radykalnie się zmniejszyła, handel zamarł.

Z regresu Sieradz zaczął podnosić się dopiero pod koniec XVIII wieku. Wtedy następuje jego stopniowa odbudowa. W XIX wieku, już w czasie zaborów, Sieradz znów rozwija się gospodarczo. W 1823 roku powstaje tu manufaktura Adolfa Harrera, do której sprowadzona zostaje jedna z pierwszysch maszyn parowych na ziemiach polskich.

Jednak Sieradz to nie tylko wspomnienia związane z historią kraju czy z przemysłem. Na początku XX wieku urodził się tu Ary Sternfeld, jeden z pionierów kosmonautyki. Jego obliczenia określiły m.in. zasady, według których rakiety przelatywały przez atmosferę. W Sieradzu wciąż oglądać można dom, w którym w 1905 roku urodził się uczony. Znajduje się na nim upamiętniająca go tablica pamiątkowa.

Inne interesujące obiekty, które turysta powinien obejrzeć w Sieradzu to m.in. pochodząca z XVI wieku kamienica, będąca siedzibą sieradzkiego muzeum regionalnego, zespół zabudowań podominikańskich i kolegiata z XIV wieku.

O rzeczy warte zobaczenia w mieście, zapytaliśmy Jerzego Kowalskiego, dyrektora Muzeum Okręgowego w Sieradzu.

Co zobaczy turysta w Państwa muzeum?
Musieliśmy zamknąć część naszych stałych ekspozycji ze względu na remont naszego głównego budynku. Ale z ich połączenia stworzyliśmy "Wystawę na spacerze". Zwiedzający mogą zobaczyć na niej najciekawsze obiekty z wystaw archeologicznych, etnograficznych i historycznych. Poza tym wciąż można oglądać wystawę, poświęconą sprzętowi łącznościowemu, związaną z istniejącą w naszym mieście brygadą łączności.

Siedziba muzeum jest remontowana. Ten budynek też może zainteresować turystów?
Kamienica przy ulicy Dominikańskiej to najstarszy świecki budynek, istniejący w Sieradzu. Pochodzi z XVI wieku. Prace remontowe obejmują obecnie między innymi piwnice, dużo pracy było też przy fundamentach.

A jakie miejsca Pan lubi odwiedzać najbardziej w Sieradzu i jego okolicach?
Polecam pięknie odrestaurowaną kolegiatę, która najatrakcyjniej wygląda zwłaszcza wieczorem, gdy jest podświetlona. Osobiście najbardziej lubię zaglądać na przykład do dworu w Małkowie, wzniesionego przez brygadiera Biernackiego, podobno na wzór domu, w którym podczas wygnania na Elbie mieszkał Napoleon. Właścicielka dworu często organizuje tam imprezy kulturalne.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ SERWISU POŚWIĘCONEGO MAPOM: www.dzienniklodzki.pl/mapy

ZAMÓW PRENUMERATĘ "DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO" I ZBIERZ PEŁNĄ KOLEKCJĘ MAP
- zadzwoń pod numer 42/66 59 360
- wyślij SMS o treści ATLAS na numer 72355 (koszt SMS 2,46 zł z VAT)
- wejdź na www.sklep.polskatimes.pl i dokonaj zakupu w sklepie internetowym
- napisz do nas: [email protected]
- lub przyjdź do naszego Biura Prenumeraty przy ul. ks. Skorupki 17/19.
Biuro czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki