Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna terapia i resocjalizacja w Zakładzie Karnym przy ul. Beskidzkiej w Łodzi

AIP
]Kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Beskidzkiej w Łodzi wzięło udział w cyklu spotkań, których organizatorem jest Fundacji SNAP - Stop Narkomanii, Alkoholizmowi, Przemocy. Spotkania były połączone z występami Gosi Wnuk-Lipińskiej i utworami z jej autorskiej płyty.

Osoby pozbawione wolności i odbywające karę w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi i na terenie jego oddziału zewnętrznego spotkały się z przedstawicielami Fundacji SNAP - Stop Narkomanii, Alkoholizmowi, Przemocy. Organizację reprezentowali Małgorzata i Krzysztof, którzy mają za sobą kryminalną przeszłość. Za kratami więzienia podzielili się ze skazanymi swoimi trudnymi doświadczeniami życiowymi, ale również opowiedzieli o życiowych sukcesach jakimi było pokonanie trudności, zerwanie z przeszłością i założenie rodziny. Rozmowa na temat uzależnienia i jego negatywnych konsekwencji przyjęła formę ewangelizacji, dyskusji oraz spotkania profilaktycznego. Całość przepleciono utworami z autorskiej płyty "Wracam" Gosi Wnuk-Lipińskiej, wykonywanymi na żywo przez autorkę. Zajęcia miały na celu także kształtowanie właściwych postaw społecznych opartych na wartościach chrześcijańskich.
Prowadzący spotkanie Krzysztof Sarnowski nie ukrywał, że kiedyś był złym człowiekiem, co opłacił wieloletnimi, burzliwymi pobytami w więzieniach, ale jednocześnie to właśnie pobyt w zakładzie karnym wpłynął na jego decyzję, by stać się innym, dobrym człowiekiem.
Fundacja SNAP z Odolanowa założona została przez byłego więźnia Piotra Stępniaka, który wielokrotnie w jednostkach penitencjarnych dawał świadectwo i pokazywał, że można zejść z drogi przestępczej i żyć w zgodzie z prawem. Swoim przykładem stał się wzorem dla wielu skazanych, którzy obecnie kontynuują jego dzieło.
Celem fundacji jest działalność profilaktyczna prowadzona w placówkach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych oraz w Zakładach Karnych w całej Polsce. Profilaktyka dotyczy przestępczości i innych problemów, które mogą prowadzić do konfliktów z prawem takich, jak np. alkoholizm, narkomania, zażywanie dopalaczy, przemoc, cyberprzemoc, prostytucja itp. Ważnym elementem spotkań z osadzonymi jest rozmowa o zagrożeniach, które czekają na nich po opuszczeniu jednostki penitencjarnej i zagrożenie powrotem do więzienia. Dla osadzonych w zakładach karnych fundacja organizuje prelekcje w formie warsztatów, poprzez osobiste świadectwa, koncerty muzyki, audycje czy spektakle teatralne. Fundacja przez ostatnich kilka lat realizowała autorski program z zakresu profilaktyki uzależnień i przemocy w zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, domach pomocy społecznej, ośrodkach dla bezdomnych i placówkach o charakterze penitencjarnym na terenie całego kraju.
"Spotkania wpisują się w działalność resocjalizacyjną Służby Więziennej. Koncert, rozmowy ze skazanymi, dzielenie się przez prowadzących własnymi doświadczeniami i refleksjami oraz przykłady osobistej przemiany były lekcją edukacji i profilaktyki." - mówi por. Michał Pietrasik, starszy wychowawca w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi.
Zajęcia miały na celu także kształtowanie właściwych postaw społecznych opartych na wartościach chrześcijańskich. Prowadzący spotkanie Krzysztof Sarnowski podkreślał, że był złym człowiekiem, co opłacił wieloletnimi, burzliwymi pobytami w więzieniach, ale jednocześnie to właśnie w zakładzie karnym postanowił stać się innym, dobrym człowiekiem.
Agnieszka Jedlińska/Express Ilustrowany

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzyczna terapia i resocjalizacja w Zakładzie Karnym przy ul. Beskidzkiej w Łodzi - aip24

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki