MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na boisku Turystów Łódź zaczęła się ekstraklasa. To miejsce będzie upamiętnione

Marek Kondraciuk
Kamień będzie ustawiony na granitowej kostce w miejscu, gdzie zaczęła się historia polskiej ligi
Kamień będzie ustawiony na granitowej kostce w miejscu, gdzie zaczęła się historia polskiej ligi Krzysztof Szymczak
W kwietniu, z okazji 85-lecia powstania polskiej ekstraklasy piłkarskiej, wydobyliśmy z annałów okoliczności pierwszego w historii meczu ligowego w naszym kraju. Odbył się on 3 kwietnia 1927 na nieistniejącym od ponad pół wieku boisku Klubu Turystów przy ul. Wodnej, tam gdzie teraz jest skwer i targowisko, na przeciwko szkoły Salezjanów. Klub Turystów przegrał wówczas z ŁKS 0:2. Zaproponowaliśmy więc, aby upamiętnić miejsce historycznego wydarzenia.

Odzew przyszedł natychmiast. W ideę aktywnie włączyła się Fundacja Ełkaesiak Jacka Bogusiaka oraz grono entuzjastów z czołowym kolekcjonerem odznak sportowych i laureatem konkursów kibiców Mirosławem Wieczorkiem oraz wieloletnim działaczem ŁKS Marianem Papisem byłą ogrodnik miasta Grażyną Ojrzyńską na czele.

Powstała koncepcja upamiętnienia historycznego miejsca głazem narzutowym z okolicznościową tablicą. Z pomocą przyszedł Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, dla którego skojarzenie z ul. Wodną ma walor promocyjny i sfinansował przedsięwzięcie. Projekt wykonała architekt Monika Reppel-Michnowska, a formę w kamieniu nadał mu właściciel firmy "Kaprot" Jan Tomaszewski.
Pomysłowi życzliwie patronowała prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Projekt zaakceptował plastyk miasta Jacek Gaweł. Z uznaniem odniósł się do idei PZPN i ŁZPN. Jacek Bogusiak wziął na siebie wszystkie sprawy proceduralne i organizacyjne i w najbliższy poniedziałek, o godzinie 14 na dawnym boisku Klubu Turystów przy ul. Wodnej nastąpi finał przedsięwzięcia: uroczyste odsłonięcie tablicy umieszczonej na głazie.

- Uroczystość uświetnią potomkowie uczestników historycznego meczu sprzed 85 lat - mówi Jacek Bogusiak, szef fundacji Ełkaesiak. - Udało mi się odszukać rodziny Wawrzyńca Cyla, Antoniego Gałeckiego i Stefana Sowiaka oraz prawnuczki Jana Durki, zdobywcy pierwszej bramki w dziejach polskiej ligi: Sylwię Kuczkowską i Annę Piechowicz. Posłanka Małgorzata Niemczyk ufundowała pamiątkowe puchary dla rodzin pionierów ekstraklasy.

Udział w uroczystości wezmą m.in. wojewoda Jolanta Chełmińska, prezydent Hanna Zdanowska, wiceprezesi PZPN Antoni Piechniczek i Janusz Matusiak, kandydat na prezesa i szef ŁZPN Edward Potok.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki