Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej odsłonili pomnik poświęcony pamięci Polaków walczących w armiach zaborców w I wojnie światowej

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej.Czytaj dalej
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej.Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
Na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek 25 października odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej. W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda łódzki oraz burmistrz Rzgowa.

Pomnik znajduje się niedaleko wejścia na cmentarz. Jak zaznaczył Mateusz Kamiński, burmistrz Rzgowa, upamiętnienie poległych jest możliwe dzięki współpracy lokalnego samorządu z władzami województwa, którym zależało, by powstało tu miejsce pamięci narodowej. Zwrócił uwagę, że Polacy walczyli w armiach zaborców w czasie I wojny światowej, która doprowadziła do odzyskania niepodległości przez Polskę.

Skomplikowana polska historia

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki zwrócił uwagę na złożoność polskich losów i polskiej historii.

- Polacy na początku XX wieku byli obywatelami trzech państw, nie mieli swojej ojczyzny - mówił wojewoda. - W 1914 roku przymusowo podjęli służbę w armiach zaborców, początkowo nie widzieli w tym sensu, ale jednak podczas I wojny światowej wykluwały się podwaliny pod niepodległa Polskę: sedno Legionów Polskich, Armii Hallera.

Moralne zobowiązanie wobec dawnych pokoleń

Tobiasz Bocheński podkreśla, że jesteśmy zobowiązani do tego, by dbać o wszystkie nekropolie, wszystkie mogiły, które są na terenie państwa polskiego, nawet jeśli nie są w nich pochowani Polacy. Podkreślił, że z roku na rok przeznaczanych jest coraz więcej pieniędzy na odnawianie zabytków na cmentarzach wojennych, a Polacy mają moralne zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń, które położyły na szali swoje życie, byśmy mogli być Polakami.

Pod pomnikiem na cmentarzu wojennym w Gadce Starej we wtorek zostały złożone kwiaty, także od władz Łodzi, zapalono znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki