Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NA LETNIE BRZMIENIA ZAPRASZA FILHARMONIA ŁÓDZKA

Izabella Mioduszewska
Izabella Mioduszewska
Repertuar jest niezwykle szeroki: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej.

Kolory Polski to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Już od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko kończy się sezon koncertowy, artyści pakują instrumenty i wyruszają na jedyne w swoim rodzaju tournée. Na koncertach festiwalowych słuchamy zarówno muzyków naszej filharmonii, jak i zaproszonych gości – czołowych solistów i najważniejszych zespołów w kraju.

Jeśli więc chcą Państwo sprawdzić, co dzieje się na polskiej scenie muzycznej, wystarczy przyjść na koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej.

Nazwa zobowiązuje, dlatego repertuar jest bardzo szeroki i niezwykle kolorowy: słuchamy muzyki klasycznej, często w zaskakujących opracowaniach, ale też jazzowej, folkowej czy popowej. Koncerty odbywają się zazwyczaj w zabytkowych kościołach i klasztorach województwa łódzkiego oraz w plenerze.
Przy okazji wydarzeń muzycznych zwiedzamy najciekawsze miejsca naszego regionu, który znajduje się w samym sercu Polski. To wyjątkowa okazja, by połączyć wycieczki krajoznawcze z doznaniami muzycznymi. Na festiwalu można również poznać wspaniałych ludzi – mieszkańców miasteczek i wsi, ale też melomanów, którzy przyjeżdżają specjalnie na koncerty festiwalowe z Łodzi i odleglejszych miejsc Polski. Tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że każdy z koncertów zapada głęboko w pamięć.

Tegoroczny 23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbywa się w cieniu przerażającej wojny w Ukrainie. Tym z Państwa, którzy musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu i opuścić swoje domy, pomagamy, jak możemy. Oprócz zapewnienia podstawowych potrzeb – jedzenia i dachu nad głową – proponujemy Państwu również to, co jest naszą specjalnością: muzykę. Dlatego zapraszamy nie tylko do naszej siedziby na wydarzenia sezonu koncertowego, lecz także na letni festiwal. Wiemy, że wielu z Państwa mieszka w różnych miejscowościach województwa łódzkiego. Warto sprawdzić, czy koncerty Kolorów Polski odbywają się gdzieś w pobliżu i przyjść, aby wspólnie posłuchać muzyki. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, poza Preludium (12 czerwca) i Pożegnaniem lata (27 sierpnia). Te koncerty odbywają się w siedzibie Filharmonii Łódzkiej, a dla Państwa, naszych gości z Ukrainy, przygotowaliśmy specjalne bilety w cenie 1 PLN.
Wszelkimi informacjami na temat festiwalu w języku ukraińskim służy Julia Jurczak: [email protected]

W SOBOTĘ BOLERO NA SZEŚĆ GŁOSÓW MĘSKICH W PRZEDBORZU
Już jutro o godz. 19.00 w Przedborzu w kościele św. Aleksego, ul. Kościelna 1, rozpocznie się koncert „Bolero na sześć głosów męskich” Affabre Concinui w składzie: Robert Hylla i Leszek Marciniak – kontratenory, Przemysław Czekała – tenor, Piotr Lewandowski – baryton, Piotr Dziurla i Artur Hoffmann – basy. Mówi się o nich: „królowie a cappella”. Zainspirowani słynnym angielskim sekstetem The King’s Singers, swoje głosy połączyli w 1983 roku. W czasie koncertu w zaprezentowane zostaną utwory: T. Morley – „Sing we and chant it”; J. Dowland – „Come again”; T. Morley – „Now is the month of maying”; T. Arbeau – Pavane; H.L. Hassler – „Feinslieb, du hast mich g’fangen”; G. Gastoldi – „Amor vittorioso”; B. Donato – „Villanella alla napolitana”; J. Maklakiewicz – Kołysanka; S. Moniuszko – „Znaszli ten kraj”, „Pieśń wieczorna”, „Przylecieli sokołowie”; J. Bragg – „Just walking in the rain”; M. Święcicki – „Pod papugami”; B. McFerrin – „Don’t worry, be happy”; B.E. King – „Stand by me”; S. Cutugno – „Et si tu n’existais pas”; B. Thiele – „What a wonderful world”; M. Ravel – Bolero.
Prowadzenie koncertu: Elżbieta Stępnik.

W NIEDZIELĘ W ROGOWIE MUZYKA TATARSKA
W najbliższą niedzielę o godz. 19 w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie rozlegnie się „Brzmienie Wschodu”. Wykonawcy to Hanna Turonek – flety, bambusy, hulusi i inne instrumenty aerofoniczne, śpiew; Paweł Betley – flety, gwizdek azjatycki, bęben; Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, fidele, śpiew; Marta Maślanka – cymbały; Iwona Rapacz – wiolonczela; Robert Siwak – bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne.
W programie zaprezentowana zostanie muzyka tatarska z płyty „Yazcite”. Znalazły się na niej melodie pochodzące z okolic Kazania i Ufy, ale także melodie własne artystów inspirowane melodyką tatarską.
Prowadzenie koncertu: Magdalena Tejchma.

KOLEJNE KONCERTY
W następnych tygodniach Festiwal odwiedzi inne zakątki naszego regionu: 23 lipca Gidle; 24 lipca Zgierz; 20 sierpnia Korczew. 27 sierpnia w Łodzi w budynku Filharmonii Łódzkiej odbędzie się pożegnanie lata

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki