Finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Ochotnicy boją...

  Finansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Ochotnicy boją się, że dostaną mniej pieniędzy

  Matylda Witkowska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Strażacy ochotnicy gaszą pożary razem z zawodowymi strażakami. Boją się, że będą mieć pieniędzy na nowy sprzęt

  Strażacy ochotnicy gaszą pożary razem z zawodowymi strażakami. Boją się, że będą mieć pieniędzy na nowy sprzęt ©Krzysztof Szymczak

  Ochotnicze Straże Pożarne obawiają się, że po zmianie przepisów będą mieć mniej pieniędzy na szkolenia i młodzieżowe drużyny pożarnicze.
  Strażacy ochotnicy gaszą pożary razem z zawodowymi strażakami. Boją się, że będą mieć pieniędzy na nowy sprzęt

  Strażacy ochotnicy gaszą pożary razem z zawodowymi strażakami. Boją się, że będą mieć pieniędzy na nowy sprzęt ©Krzysztof Szymczak

  Dwa tygodnie temu Sejm znowelizował ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z nowymi przepisami pieniądze przekazywane Ochotniczym Strażom Pożarnym przez ubezpieczycieli będą rozdzielane przez Państwową Straż Pożarną. Ochotnicy są oburzeni.

  Do tej pory firmy ubezpieczeniowe przekazywały straży pożarnej 10 proc. wpływów z ubezpieczeń od pożarów. Pieniądze dzielone były po połowie: 5 proc. wpływów trafiało do Państwowej Straży Pożarnej, 5 proc. do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Rocznie do OSP trafiało w ten sposób ok. 20 mln zł, w regionie łódzkim nieco ponad 1 mln zł.

  Teraz zgodnie z przepisami całość kwoty miałaby trafić do PSP, a stamtąd być przekazywana strażom ochotniczym. OSP obawiają się, że przez to otrzymają mniej pieniędzy niż obecnie.

  CZYTAJ TEŻ: CBA w komendzie wojewódzkiej straży pożarnej. Sprawdzają, na co strażacy z Łodzi wydali miliony

  - Środki te przeznaczane są na umundurowanie, zakup sprzętu, propagowanie działalności i bezpieczeństwa pożarowego, a przede wszystkim na pracę z młodzieżą: sprawność strażacką, umundurowanie dla drużyn młodzieżowych i na obozy szkoleniowo-wypoczynkowe dla nich - wylicza Małgorzata Pawlik, główna księgowa wojewódzkiego oddziału ZOSP RP w Łodzi.

  Odebraniu kontroli nad pieniędzmi przeciwny jest też Wojciech Zdziarski, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Łęczycy. - Rząd zarzucił, że nieracjonalnie je wydawano. To nieprawda - podkreśla Wojciech Zdziarski. - Kupowaliśmy przede wszystkim sprzęt i nigdy nie wykryto żadnego uchybienia. Ustawa spowodowała wykluczenie związku z udziału w tych środkach. Jako strażak-ochotnik się z tym nie zgadzam - dodaje.

  Zdaniem Wojciecha Zdziarskiego na zmianach stracą OSP. - Dzisiaj się mówi, że OSP nie dostaną już nowych samochodów ani sprzętu, tylko używane, skreślone ze stanu PSP - podkreśla.

  CZYTAJ TEŻ: Podczas wymiany komendanta miejskiego straży pożarnej złamano prawo?

  Krytycznie o zmianach wypowiedział się podczas wizyty w Łęczycy także wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak. Decyzją sejmiku o kilkaset tysięcy złotych zwiększony został budżet na finansowanie OSP w regionie.

  - Jeśli my jako samorządy nie będziemy ich wspierać, OSP mogą zniknąć z krajobrazu organizacji pozarządowych - mówił Dariusz Klimczak. - Pierwszym symptomem nowej ustawy będzie pogorszenie jakości samochodów, sprzętu i mundurów. Wszystko idzie w tym kierunku, by OSP prowadziły muzea pożarnictwa - tłumaczył.

  To kolejna już dotacja dla OSP, która przechodzić ma przez ręce Państwowej Straży Pożarnej. Od stycznia ubiegłego roku PSP rozdziela już dotacje MSWiA na zakup sprzętu i remonty. W zeszłym roku Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi przekazała 423 jednostkom 2,7 mln zł. W tym roku pieniędzy ma być więcej, bo ministerstwo zwiększyło pulę dla straży o 15 mln zł

  Nie wiadomo jeszcze, jakie będą losy ustawy. Najwcześniej mogłaby wejść w życie w połowie roku. Na razie trafiła do Senatu, komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej nie poparła zmian.

  W regionie łódzkim jest 1458 jednostek OSP, działa w nich ponad 60 tys. druhów. Ok. 90 proc. pieniędzy na działalność pochodzi z budżetów samorządów.

  wsp. Łukasz Janikowski

  CZYTAJ TEŻ: Straż pożarna w Łodzi dostała nowe samochody

  ZOBACZ | Na sygnale - Kryminalne podsumowanie tygodnia w Łódzkiem


  MATURA 2017. TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKO  [/b]Matura z polskiego 2017. Co może być na maturze z polskiego 2017? [PEWNIAKI MATURALNE]

  MATURA 2017. Terminy CKE. Harmonogram egzaminów maturalnych

  Matura międzynarodowa 2017 w IV LO w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

  [b]Matura międzynarodowa 2017 [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, TESTY, ZADANIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZCZERZE???

  Waldek Pawlak! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  KASA dla Prezesa musi być !!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co na to p.ZDAOWSKA

  02 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  za murem za murem Waldek dobrze to założył Kaczor chce spieprzyć muszę znów dla swoich pislaczków stworzyć stołeczki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PSP

  vonLump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Prywatna Straż Pożarna to jest to. Wiadomo, dla robotniczych solidarnych szeryfów co państwowe to nieakceptowalne. Tylko prywatna własność. "Opiekun", któremu trafi się sprywatyzowana straż, czyli...rozwiń całość

  Prywatna Straż Pożarna to jest to. Wiadomo, dla robotniczych solidarnych szeryfów co państwowe to nieakceptowalne. Tylko prywatna własność. "Opiekun", któremu trafi się sprywatyzowana straż, czyli kolejny bandzior, przemytnik, oszust czy złodziej ze statusem przedsiębiorczego biznesmena zasłużonego dla Ojczyzny, przejmie ubezpieczenia a strażacy zanim zaczną gasić zainkasują w jego imieniu opłaty. Skończy się wreszcie wykorzystywanie strażaków do porządkowania i zabezpieczania mienia ludzi po pożarach czy działaniu naturalnych żywiołów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo