Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komenda Miejska Policji w Łodzi. Ilu policjantów podejmie czynności po angielsku?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
archiwum Polska Press
Tylko 55 łódzkich policjantów zna angielski na tyle dobrze, że może w tym języku prowadzić czynności służbowe. W Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi służy blisko 1600 funkcjonariuszy. A cudzoziemców w przybywa...

O tym, że łódzcy policjanci mają kłopot z językiem angielskim, wspominał w ubiegłym tygodniu funkcjonariusz, z którym spotkali się zagraniczni studenci rozpoczynający semestr letni na Uniwersytecie Łódzkim. Spotkanie zorganizowały władze uczelni.

Starszy aspirant Adam Dembiński doradził cudzoziemcom, aby w kontaktach z funkcjonariuszami korzystali z pomocy osoby posługującej się językiem polskim, bo większość łódzkich policjantów (w przeciwieństwie do prelegenta) nie zna dobrze angielskiego.

W poniedziałek, 26 lutego, przedstawiciel komendy poinformował nas, ilu łódzkich funkcjonariuszy posługuje się tym językiem.

- Angielski na poziomie zaawansowania B i C zadeklarowało 55 policjantów - mówi, odpowiadając na nasze pytania podkomisarz Marcin Fiedukowicz z KMP. I wyjaśnia, że osiągnięcie tych poziomów uznaje się za wystarczające do przeprowadzenia czynności służbowych z cudzoziemcem mówiącym po angielsku. Choć taki policjant i tak będzie dążył do sytuacji, w której przy tych czynnościach będzie obecny np. tłumacz przysięgły albo wyznaczona do wspierania studenta cudzoziemca osoba z akademika.

Podkomisarz Marcin Fiedukowicz podkreśla, że taka dbałość jest szczególnie wskazana, gdy cudzoziemiec jest zaangażowany w sprawę w charakterze zatrzymanego. I także w tym kontekście należy rozumieć poradę policjanta, którą udzielił zagranicznym studentom Uniwersytetu Łódzkiego.

Ponadto, jak mówi podkomisarz Marcin Fiedukowicz, jest dużo policjantów z poziomem A lub znających podstawowe zwroty. Jednak w tym przypadku nie można mówić o możliwości przeprowadzaniu czynności służbowych.

- Znajomość języków obcych nie jest kryterium przyjęcia do służby - wyjaśnia przedstawiciel komendy. Jednak dodaje, że nadzieją na lepszą komunikację z cudzoziemcami są nabory młodych ludzi - najczęściej po studiach, w czasie których lektorat jest obowiązkowy.

Podczas dużych imprez o charakterze międzynarodowym policjantom pomagają studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 roku w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy w Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi dyżury w wyznaczonych godzinach pełniło ponad 30 studentów władających dobrze językiem angielskim, rosyjskim albo niemieckim. Pomagali policjantom, którzy zwracali się do zagranicznych kibiców odwiedzających Łódź (choć w mieście nie było meczów Euro 2012).

Podobne praktyki studentom filologii policja zaoferowała w 2014 r. podczas męskich mistrzostw w siatkówce (wtedy Łódź była wśród miast gospodarzy).

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Nowe oblicze Greya - sprawdź, gdzie obejrzysz cały film

Za marzenia - wszystko o nowym serialu TVP2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki