Poseł Rafał Wójcikowski nie żyje. Czy służby działały...

  Poseł Rafał Wójcikowski nie żyje. Czy służby działały prawidłowo? Karetka jechała pół godziny

  Zdjęcie autora materiału
  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Poseł Rafał Wójcikowski zginął w wypadku, do którego doszło 19 stycznia, na drodze koło Skierniewic.
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©KMP Skierniewice

  Na trasie S8 zginął poseł Rafał Wójcikowski. Świadek wypadku: strażacy nie reanimowali na czas. Prokuratura: sprawdzimy działanie służb.
  Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginął w czwartek poseł Kukiz’15 Rafał Wójcikowski.

  - Wczoraj była sekcja zwłok. Wynika z niej, że przyczyną śmierci były bardzo rozległe obrażenia wewnętrzne charakterystyczne dla wypadków samochodowych - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratora Okręgowego w Łodzi.


  O przebiegu akcji ratunkowej opowiedział świadek resuscytacji posła . - Podbiegłem z latarką do auta i zobaczyłem, że leży w nim mężczyzna. Sprawdziłem, czy żyje. Leciutko oddychał. Podjechali strażacy - mówił mężczyzna, podkreślając, że na miejsce nie dotarła karetka, mimo licznych telefonów.

  Świadek relacjonuje, że strażacy reanimowali Wójcikowskiego nieporadnie. - Strażak odchylił mu głowę, zobaczyłem, że nie ma pulsu, więc powiedziałem, że trzeba zacząć reanimować, a oni zamiast to robić, podłączyli go pod jakieś diody - twierdzi mężczyzna.

  - Będziemy kontynuować czynności, których celem będzie odpowiedzieć na pytanie, czy akcja ratunkowa była prowadzona dobrze, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Jeżeli były nieprawidłowości, to na czym polegały i czy mogły przyczynić się do śmierci ofiary wypadku - mówi Krzysztof Kopania.

  Sprawdziliśmy jak działały służby, bo faktem jest, że na miejscu wypadku nie było lekarza, a karetka jechała ponad 30 minut.


  Informacja o wypadku wpłynęła w czwartek o godz. 6.25 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które przekazało ją do straży pożarnej i pogotowia. Karetka ze Skierniewic wyjechała 10 minut później. Na miejscu była 40 minut po zgłoszeniu. - Ze zgłoszenia wynikało, że w wypadku jest jedna osoba poszkodowana. Nie było mowy o reanimacji, czy braku czynności życiowych - mówi Edyta Wcisło, rzecznik WSRM w Łodzi.

  Dyspozytor wysłał też drugą karetkę z Białej Rawskiej. Ta była dwie minuty później. W żadnej nie było lekarza. Pierwsi na miejscu byli strażacy - o 6.49. Nie mogła przyjechać karetka z lekarzem, bo jedyna taka w rejonie Skierniewic była u chorej z chorobą wieńcową.

  - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dokona analizy dokumentacji zgromadzonej w trakcie obsługi czwartkowego zdarzenia na S8 pod kątem prawidłowości. Ocenie zostaną poddane nagrania rozmów w dyspozytorni medycznej WSRM w Łodzi oraz AMG Szpital im Św Ducha w Rawie Mazowieckiej, ponadto zweryfikowany zostanie sposób dysponowania ZRM, w tym czasy dotarcia na miejsce zdarzenia. Niewykluczone, że w dalszej kolejności mogą zostać prowadzone dodatkowe czynności wyjaśniające, w tym kontrole w podmiotach biorących udział w akcji ratowniczej - mówi Dagmara Zalewska, rzecznik Wojewody Łódzkiego.

  Trzy minuty później poseł był wyciągnięty z auta i strażacy rozpoczęli reanimację. Nie mógł przylecieć śmigłowiec LPR, bo w Warszawie była fatalna pogoda. Karetki były o 7.05. Ratownicy przejęli reanimację od strażaków, którzy używali półautomatycznych defibrylatorów (AED). Reanimacji zaprzestano o godzinie 7.30.

  Wczoraj ustaliśmy, że po głośnym karambolu w Kowiesach w 2014 r. (niedaleko miejsca gdzie zginął poseł ), WSRM wysłał do wojewody łódzkiego kilka pism z prośbą o to, by jedna karetka stacjonowała właśnie w Kowiesach lub pobliskim Bolimowie. Wojewoda 14 grudnia ur. opublikował projekt zmian lokacji karetek w Łódzkiem. Niestety, nie uwzględnił proponowanych zmian.

  - Łódzki Urząd Wojewódzki wielokrotnie starał się zwiększyć liczbę zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego (również z myślą o dodatkowym zespole w m. Kowiesy). Możliwości w tym zakresie są ograniczone wysokością środków finansowych przeznaczonych na finansowanie funkcjonowania ZRM – kwota wynikająca z budżetu oraz ewentualną zgoda Ministra Zdrowia i Ministra Finansów na dodatkowe środki na ten cel - mówi Dagmara Zalewska

  Akcja ratunkowa minuta po minucie
  • 6.25 - Zgłoszenie wypadku

   Kierowca dzwoni do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z informacją o wypadku na 400. kilomentrze drogi szybkiego ruchu. W informacji przekazuje, że poszkodowana jest jedna osoba. Nikt nie mówi o nieoddychającym kierowcy.

  • 6.29 - Operator linii alarmowej przekazuje elektronicznie zgłoszenie do Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej (WSKR), a tym samym do stanowiska w Skierniewicach. Następnie przełącza rozmowę świadka zdarzenia do dyspozytorni Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

   Musi przełączyć rozmowę do dyspozytora medycznego, bo operatorzy linii alarmowej nie mają uprawnień do zbierania tzw. wywiadu medycznego. Jednocześnie z jednostek PSP w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej wysyłane są na miejsce zastępy ratowników. Jadą cieżarowe wozy bojowe oraz wóz ratownictwa technicznego. WSKR zleca również wyjazd jednostce OSP Paplin

  • 6.31 - Dyspozytor medyczny przyjmuje zgłoszenie i wysyła dwie karetki

   Wysyłana jest karetka z dwojgiem ratowników ze Skierniewic (karetka z ratownikami i lekarzem jest na wizycie u kobiety z chorobą wieńcową). Dyspozytor słysząc, że udział w wypadku brały dwa pojazdy "na wszelki wypadek" wysyła jeszcze karetkę z Białej Rawskiej. Nie ma możliwości wysłania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ze względu na to, że nie pracuje jeszcze stacja łódzka, a w Warszawie są fatalne warunki pogodowe.

  • 6.49 - Dyspozytor medyczny dzwoni do PSK w Skierniewicach po informację

   Oficer straży pożarnej przekazuje informację, że jednostki dopiero dojeżdżają na miejsce

  • 6.49 - Na miejscu są strażacy ochotnicy z OSP Paplin

   Oceniają sytuację i rozpoczynają ewakuację rannego, który jest uwięziony w pojeździe.

  • 6.50 - Na miejscu są strażacy zawodowcy z Rawy Mazowieckiej

   Musieli przejechać 16 kilometrów do miejsca zdarzenia. Szykują sprzęt do defibrylacji i jednocześnie ewakuują rannego.

  • 6.52 - Mężczyzna jest ułożony na desce i poza pojazdem

   Strażacy podłączają go do urządzenia AED (półautomatycznego defibrylatora, który ocenia stan krążenia pacjenta i w razie potrzeby dokonuje defibrylacji). O tych właśnie "diodach" informował świadek wypadku.

  • 6.55 - Na miejsce dojeżdżają strażacy zawodowcy ze Skierniewic

   Strażacy pomagają pozostałym poszkodowanym oraz zabezpieczają pojazdy. Jeden z nich, który na co dzień pracuje również w stacji ratownictwa medycznego jako ratownik, pomaga przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej kierowcy volkswagena bora.

  • 7.05 - Na miejscu jest zespół ratownictwa medycznego ze Skierniewic

   Jedne z ratowników wykonuje triage (segregację rannych na ciężko rannych - czerwonych, lżej rannych - żółtych i niewymagających pomocy medycznej - zielonych. Drugi z ratowników natychmiast włącza się w akcję reanimacyjną kierowcy.)

  • 7.07 - Na miejscu jest druga karetka.

   Ratownicy zajmują się pozostałymi poszkodowanymi, przygotowując ich do transportu do szpitala.

  • 7.30 - Ratownicy przestają reanimować mężczyznę

   Po około 40 min. prowadzenia czynności resuscytacyjnych wobec braku powrotu spontanicznego krążenia i utrzymującej się linii izoelektrycznej zespół ratownictwa medycznego odstąpił od medycznych czynności ratunkowych.


  Komentarze (33)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rafał Wójcikowski

  Grazyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  qrqa w jakim my świecie żyjemy?!!! Karetki do wypadków jeżdżą bez lekarza!!!!! Ratownik medyczny to to samo co ja bym reanimowała!!!!. Ratownik to niedouczony po kursie ktoś!!!Być może ten człowiek...rozwiń całość

  qrqa w jakim my świecie żyjemy?!!! Karetki do wypadków jeżdżą bez lekarza!!!!! Ratownik medyczny to to samo co ja bym reanimowała!!!!. Ratownik to niedouczony po kursie ktoś!!!Być może ten człowiek i tak by zmarł,ale jak pomyślę,jak działa w tym kraju służba zdrowia to mam chćęć ukamienować Kopacz,bo to ona rozpoczęłą rujnowanie tej służby,a Arłukowicz dokońzczył!! Teraz Radziwiłł mial to zmienic,to oni się zajmują alimenciarzami,abonamemntem i Rydzykiem,zamiast realizoweać ważne obietnice wyborcze!!! Służba zdrowia powinna być priorytetem!!!! 500 plus to młyn na wodę dla patologii,która nie pracuje ,nie płaci podatków tylko okrada znowu ludzi ciężko pracujących i emerytów!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super świadek

  Johnypl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dobry jest ten świadek, raz cytują go że niby to on wyciągnął poszkodowanego i rozpoczął realizację a tu się okazuje, że ma facet wyobraźnię... i jeszcze jedzie po strażakach, że przestrzegają...rozwiń całość

  Dobry jest ten świadek, raz cytują go że niby to on wyciągnął poszkodowanego i rozpoczął realizację a tu się okazuje, że ma facet wyobraźnię... i jeszcze jedzie po strażakach, że przestrzegają procedurzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3 lata wcześniej, w tej samej okolicy był karambol 3 ofiary śmiertelne i 32 rannych, który ujawnił s

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nikt nie miał czasu i ochoty zapytać ani poprzedniego, ani obecnego wojewody, co zrobił, aby ten rejon województwa był bezpieczniejszy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłania się nowe PRM

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Przecież w karetkach nie ma już miejsca dla lekarzy więc o co ten szum,że na miejscu wypadku nie było lekarza i że zgon stwierdził ratownik,miał chyba prawo odstąpić od reanimacji...?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No nie wiem

  sami (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie wiem czy bym chciała by od akcji reanimacyjnej mojego dziecka,odstępował ratownik stwierdzając zgon,nigdy bym w to nie uwierzyła ze moje dziecko nie żyje i nic nie da się zrobić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kłania się nowe PRM

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Przecież w karetkach nie ma już miejsca dla lekarzy więc o co ten szum,że na miejscu wypadku nie było lekarza i że zgon stwierdził ratownik,miał chyba prawo odstąpić od reanimacji...?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poseł nie żyje.

  pedalot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Czy jechał zgodnie z przepisami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolniej jedziesz, dalej zajedziesz

  zz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  mógł nie zapi...dalać. Wszystko w temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Kosmatka, jesteś pan jak mizeria.

  fred (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Wałkujesz pan ten sam temat w nieskończoność. Wariacje na temat tytułu sięgają granic absurdu. Sugeruje poszerzenie warsztatu tematycznego.


  Zdjęcie autora komentarza
  Szanowny Panie Anonim (Fred)

  Jarosław Kosmatka

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciężko to nawet skomentować, ale oczywiście - jeśli ma Pan ochotę porozmawiać - zapraszam do kontaktu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świadek

  ciekawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Jak świadek mógł widzieć brak pulsu??? uwielbiam takich komentatorów, którzy nie mają pojęcia, co się dzieje, ale wiedzą, że z pewnością jest źle.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo Oni wiedzą!!!

  Maks (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Tacy komentatorzy wiedzą, po prostu wiedzą, nawet jeśli nie wiedzą to i tak wiedzą. My tego nie rozumiemy ale Oni tak, bo Oni wiedzą!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak sama nazwa wskazuje to AED (Automated External Defibrillator ) jest urządzeniem automatycznym

  jest jeszcze trochę do uzupełnienia ( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  nie ocenia stanu krążenia, tylko ocenia czynność elektryczną serca, nie wykonuje defibrylacji, ta czynność jest zarezerwowana dla osoby obsługującej urządzenie.


  Zdjęcie autora komentarza
  Fakt...

  Jarosław Kosmatka

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Wyjaśniające w pełni... urządzenie wykonuje pomiar, a obsługujący wciska przycisk, by nastąpiła defibrylacja. Jednym słowem pakiet półautomatyczny.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  golono strzyżono

  jest jeszcze trochę do uzupełnienia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To jest automat i nie wyzwala impulsu samoczynnie, choć może, tylko dlatego aby obsługa mogła zadbać o bezpieczenstwo. Program powszechnego dostępu do dyfibrylatora w Polsce został wprowadzony w...rozwiń całość

  To jest automat i nie wyzwala impulsu samoczynnie, choć może, tylko dlatego aby obsługa mogła zadbać o bezpieczenstwo. Program powszechnego dostępu do dyfibrylatora w Polsce został wprowadzony w 2000 i od tego czasu AED nie jest już tematem tabu. Z definicji to automat, a jak ktoś jest odmiennego zdania to uwagi może zgłosić w ERC.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo