W Łodzi i regionie jest mniej zabójstw, rozbojów, napadów i...

  W Łodzi i regionie jest mniej zabójstw, rozbojów, napadów i kradzieży

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Policja w regionie łódzkim zanotowała w 2015 roku duży sukces. Statystyki przestępczości znacznie spadły we wszystkich najważniejszych kategoriach, takich

  Policja w regionie łódzkim zanotowała w 2015 roku duży sukces. Statystyki przestępczości znacznie spadły we wszystkich najważniejszych kategoriach, takich jak zabójstwa i rozboje. ©Krzysztof Szymczak

  W walce z bandytami, złodziejami i innymi złoczyńcami policjanci są coraz skuteczniejsi. Stąd spadek o ponad 3,7 tys. liczby przestępstw w 2016 r.
  Policja w regionie łódzkim zanotowała w 2015 roku duży sukces. Statystyki przestępczości znacznie spadły we wszystkich najważniejszych kategoriach, takich

  Policja w regionie łódzkim zanotowała w 2015 roku duży sukces. Statystyki przestępczości znacznie spadły we wszystkich najważniejszych kategoriach, takich jak zabójstwa i rozboje. ©Krzysztof Szymczak

  Znacząco spadła liczba zabójstw: z 40 w 2015 roku do 25 w roku minionym. Czasy, gdy ludzie ginęli w wyniku gangsterskich porachunków lub brutalnych napadów z bronią w ręku, w Łódzkiem należą do przeszłości. Jeśli dochodzi do morderstwa, to najczęściej ma to miejsce podczas imprezy suto zakrapianej alkoholem, kiedy w wyniku awantury ktoś chwyta za nóż.

  Tak też było w przypadku zabójstwa popełnionego we wrześniu 2016 roku w Zelowie.
  Śledczy ustalili, że w pewnym mieszkaniu odbywała się biesiada alkoholowa, podczas której zginął 51-latek. W sprawie tej zatrzymano 62-letniego właściciela posesji, który podczas przesłuchania wyznał, że 51-latek palił papierosy i demolował mu mieszkanie. Gospodarz wpadł w furię, skatował ofiarę ciosami w głowę, a jego ciało przykrył kocami. Sprawcy grozi dożywocie.

  Wypadki drogowe w Polsce w latach 2006-2016 [STATYSTYKI]

  O ponad 1,5 tys. spadła liczba kradzieży: z 10 921 w 2015 roku do 9405 w roku ubiegłym. Rabusie najczęściej kradną w sklepach i supermarketach, a także wyjmują z kieszeni portfele i portmonetki w tramwajach, autobusach i na targowiskach. Niestety, apele policji i relacje w mediach nie pomagają i nadal sporym utrapieniem są oszuści kradnący metodą „na wnuczka” czy - ostatnio szczególnie popularną - „na policjanta”. Niekiedy aż nie chce się wierzyć, że ludzie potrafią być tak naiwni. A jednak.

  Tak było kilka dni temu w przypadku 77-letniego łodzianina, który sprzedał w lombardzie kolekcję cennych złotych monet, a uzyskane 100 tys. zł przekazał wydrwigroszowi, sądząc, że ma do czynienia z... oficerem policji.

  W Łódzkiem są 22 komendy miejskie i powiatowe. Ich obsada to 6186 policjantów

  Zaczęło się od tego, że 77-latka poinformowano telefonicznie o tajnej akcji policji wymierzonej w nieuczciwych bankowców. Przekonano więc sędziwego łodzianina, aby pobrał z banku pieniądze i wpłacił na podane konto. W trakcie rozmowy 77-latek nieopatrznie pochwalił się kolekcją złotych monet. Dlatego polecono mu, aby je sprzedał, a uzyskane pieniądze wpłacił na rzekomo bezpieczne konto. Na szczęście kolekcjoner pochwalił się znajomym, że został bohaterem tajnej policyjnej misji, a ci natychmiast zaalarmowali policję, dzięki czemu udało się zablokować owe 100 tys. zł na koncie w banku.

  Mniej było rozbojów oraz kradzieży i wymuszeń rozbójniczych. Ich liczba spadła z 870 do 654. W tym przypadku chodzi głównie o napady rabunkowe, do których dochodzi zwykle pod pubami i sklepami, na ulicach i chodnikach oraz w parkach i na skwerach. Podobnie dotkliwe i dokuczliwe są kradzieże z włamaniem, których liczba też znacznie spadła: z 6345 do 5428.

  Przestępcy tradycyjnie włamują się do mieszkań, sklepów, kiosków i magazynów. Jednak niektórzy nie chcą się przemęczać i stosują nową metodę: „na klamkę”. Polega ona na tym, że intruz chodzi po klatce schodowej i naciska na klamki, sprawdzając, czy drzwi są zamknięte na klucz. Jeśli nie są, to wchodzi do przedpokoju, kradnie co popadnie i ucieka.

  Tak było w przypadku nieuchwytnego - do czasu - 27-letniego złodzieja, który jesienią 2016 roku grasował na Retkini i Dąbrowie w Łodzi. Na koncie miał dziewięć kradzieży „na klamkę”. Został zatrzymany na przystanku MPK przy ul. Rzgowskiej. Na ręku miał skradziony zegarek. Resztę łupów odkryto w jego mieszkaniu.

  Ślubowanie łódzkich policjantów. Rotę przysięgi złożyło 58 stróżów prawa [ZDJĘCIA]

  I jeszcze jedna kategoria przestępcza: niszczenie mienia, które przede wszystkim dotyczy wiat przystankowych i zaparkowanych samochodów. I tu także mamy spadek zdarzeń: w 2015 roku było ich 2780, zaś rok temu 2627.

  Jeśli coś kuleje,to poprawiamy

  Joanna Kącka, rzecznik KWP w Łodzi: Liczba przestępstw z roku na rok maleje. Dzieje się tak dlatego, gdyż policja jest coraz bardziej skuteczna dzięki lepszej efektywności i organizacji pracy i dzięki lepszej współpracy ze społeczeństwem, co jest bardzo ważne, gdyż buduje to wśród ludzi poczucie zaufanie, co procentuje cennymi informacjami. Wyciągamy wnioski z przeszłości i jeśli gdzieś kulało, to poprawiamy. Np. zdajemy sobie sprawę, że za dużo jest kradzieży i kradzieży z włamaniem i robimy wszystko, aby to zmienić. Powołaliśmy też specjalny wydział do walki z cyberprzestępczością. Chodzi zarówno o oszustwa przy zakupach, jak i o pornografię w sieci. Ponadto kładziemy nacisk na prewencję. Akcja ta skierowana jest m.in. do osób mających ponad 60 lat, które padają ofiarą oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Stąd spotkania w domach seniora i siedzibach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawiedliwość

  erosiki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Raczej nie ma kogo okradać już,kilku dygnitarzy na przedmieściach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co! Można? Można!!

  dobra zmiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  Wystarczyło odspawać nieudaczników od koryta i już praktycznie nie ma bezrobocia a przestępcy są w odwrocie. Jeszcze tylko terrorystami się musimy zająć, bo czasem Sejm okupują.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przestępstwa gospodarcze!!!!!!

  ciekawy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  A co z przestępcami gospodarczymi?Czy statystyki ich nie ujmują?????A może w ogóle do nich nie dochodzi????.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  true

  true (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Z Polski w ostatnich latach wyjechało 7 milionów Polaków. Z Łodzi kilkaset tysięcy, to i przestępczość mniejsza. Tyle w temacie. Szkoda, że nie wsadzają prawdziwych złodziei, takich jak Bury i...rozwiń całość

  Z Polski w ostatnich latach wyjechało 7 milionów Polaków. Z Łodzi kilkaset tysięcy, to i przestępczość mniejsza. Tyle w temacie. Szkoda, że nie wsadzają prawdziwych złodziei, takich jak Bury i spółka spod znaku PO - PSL. Okazałoby się szybko, że jednak przestępczość wzrosła. A tak bezkarność przestępców wciąż daje się Polakom we znaki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  HAHAHA

  lump (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Drżyjcie złoczyńcy na "klamkę". Rżyjcie mafiozi, gangsterzy, pry i reprywatyzatorzy, watowicze, giełdowi i rolniczy spekulanci, reszta kapitalistycznych korpogangów w białych rękawiczkach i...rozwiń całość

  Drżyjcie złoczyńcy na "klamkę". Rżyjcie mafiozi, gangsterzy, pry i reprywatyzatorzy, watowicze, giełdowi i rolniczy spekulanci, reszta kapitalistycznych korpogangów w białych rękawiczkach i kołnierzykach. Dla was od ćwierćwiecza, jako hołubionej przez solidarne władze, nowej soli ziemi są medale za wybitne zasługi dla kraju oraz pokrycie strat w "interesach" i miliardowe dotacje z kieszeni obywateli strzyżonych na zero minus.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Policja

  sdr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Nie wiem skąd to przypisywanie zasług Policji, a nie generalnemu trendowi spadku przestępczości na świecie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To zasługa Hanki a nie policji

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Wyludniając Łódź usuwa z niej również złodziei a ci co zostają (wiadoma mniejszość i PO) raczej rozbojem się nie zajmują, choć stwierdzając to ręki nie dałbym sobie uciąć.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo