Więcej wypadków na autostradach w Łódzkiem

  Więcej wypadków na autostradach w Łódzkiem

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Więcej wypadków na autostradach w Łódzkiem

  ©Dariusz Śmigielski

  Rośnie liczba wypadków na autostradach A1 i A2 w województwie łódzkim. W 2014 r. takich kraks było 57, w 2015 r. – 60, a w 2016 r. – 78.
  Więcej wypadków na autostradach w Łódzkiem

  ©Dariusz Śmigielski

  W tym roku od stycznia do sierpnia na A1 i A2 zanotowano 48 wypadków, podczas gdy przed rokiem w tym samym okresie 43, a dwa lata temu 34. Dla porównania: na wszystkich drogach Łódzkiego w 2014 r. doszło do 4.009 wypadków, w 2015 r. do 3.999, zaś w 2016 r. do 4.228.

  Podobnie jest z kolizjami na autostradach. O ile w latach 2014 i 2015 doszło do – odpowiednio – 626 i 615 kolizji, to w 2016 r. ich liczba podskoczyła aż do 868. Dlaczego tak się dzieje?

  – Po autostradach jeździ coraz więcej aut, co nie dziwi. Kierowcy stawiają na szybkość, komfort jazdy i dobre połączenie z innymi częściami kraju. Kolejna przyczyna jest taka, że w 2016 r. przybył nam nowy odcinek A1: od węzła Łódź Północ do Piotrkowa. Podobnie było w 2012 r., kiedy na A2 otwarto odcinek od węzła Łódź Północ do granic województwa. Wtedy liczba wypadków także znacząco wzrosła – mówi komisarz Kamil Szczęsny z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi.

  Tam gdzie są wypadki, tam też są ofiary. W 2014 r. na autostradach w woj. łódzkim zginęły cztery osoby, w 2015 r. 14 osób, a w 2016 r. dziewięć. Jeśli chodzi o rannych, to było ich odpowiednio: 104, 69 i 121.

  Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy? Nie zawsze przestrzegają dopuszczalnej prędkości 140 km/godz. Rekordziści pędzą ponad 200 km/godz. Ponadto kierowcy nie zachowują bezpiecznych odległości między samochodami, a także zmęczeni długą jazdą zasypiają za kierownicą. Do kraksy najczęściej dochodzi podczas wjeżdżania lub wyjeżdżania z Miejsc Obsługi Pasażerów, na węzłach i na bramkach koło Strykowa.  Zdarza się też, że auta lądują na barierach ochronnych lub na ekranach dźwiękoszczelnych. Dochodzi do tego m.in. przy zjeździe z A1 na A2 w Strykowie, gdzie na łuku drogi kierowcy wpadają na ekrany lub na pobocze. Policjanci tłumaczą, że kierowcy przyzwyczajeni do szybkiej jazdy na autostradzie zapominają zwolnić, za szybko wchodzą w zakręt i wypadają z trasy.
  Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?– Na A1 w pow. kutnowskim, a na A2 w zgierskim. Tam jest największe natężenie ruchu – mówi komisarz Szczęsny.

  Jeden z ostatnich wypadków miał miejsce 6 lipca, kiedy to na A1 pod Łodzią – na nitce w kierunku Katowic – zderzyły się trzy auta. Kierowca opla gwałtownie zahamował. Jadącemu za nim kierowcy skody też udało się zatrzymać pojazd. Jadący za nimi kierowca peugeota nie zachował odległości i z impetem uderzył w tył skody. Wtedy ona wpadła na opla. Trzy osoby odniosły rany: kierowcy skody i peugeota oraz pasażer opla.


  Zdaniem eksperta

  Maciej Wisławski: pilot rajdowy, dziennikarz  Trzeba zmienić metodykę szkoleń
  Nie potrafimy jeździć po drogach szybkiego ruchu, czego konsekwencją są wypadki, a co za tym idzie ciągłe korki. Nasze największe grzechy to przede wszystkim blokowanie lewego pasa, nierespektowanie odległości między pojazdami, wyprzedzanie przez tiry, a także złe włączanie kierunkowskazów. Dlaczego tak się dzieje? Bo mamy przestarzałą metodykę szkolenia kierowców, sprzed wielu lat, która nie uwzględnia dzisiejszego natężenia ruchu na drodze oraz coraz lepszego poziomu technicznego i elektronicznego naszych aut. Czy ktoś widział „elkę” na autostradzie? Pokręci się taki kierowca po małym mieście, więc skąd ma wiedzieć, jak się tam jeździ? Czy taki kierowca wie, że w przeciągu jednej sekundy – to jest tyle co zerknięcie na komórkę czy radio w aucie – samochód przejeżdża 34 metry? Czy ktoś wie, jak to wygląda w praktyce w trasie? Chyba nie.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sii

  wtf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  czas nagłos ekspertów, aż miło poczytać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na A 1 i nie tylko

  szeryf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Jeżdżą jak ciule , jedni popier..ją 200 na godzinę inni wloką się 70-80 , wjeżdżają na lewy pas bez kierunków i tak sobie jadą 80 / h bo tak im pasuje . Ciołki niedouczone i niebezpieczne dla...rozwiń całość

  Jeżdżą jak ciule , jedni popier..ją 200 na godzinę inni wloką się 70-80 , wjeżdżają na lewy pas bez kierunków i tak sobie jadą 80 / h bo tak im pasuje . Ciołki niedouczone i niebezpieczne dla wszystkich .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupki kupili szroty za 1,500 i szaleją

  efekt 500+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do efekt

  sruba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Sam jesteś glupek i pustak

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo