Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki w Łodzi. Więcej ofiar śmiertelnych

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wypadki w Łodzi nadal zbierają ponure żniwo. Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragicznych wypadków. Policyjne kontrole i srogie mandaty nie wystarczają...

Co robić, aby kierowcy częściej zdejmowali nogę z pedału gazu? Nad tym zastanawiali się policjanci i naukowcy podczas środowej debaty „Zagrożenia w ruchu drogowym. Łódź chroni przed nadmierną prędkością” zorganizowanej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

**

CIBO PAZZESCO SOSNOWIEC KUCHENNE REWOLUCJE MAGILIANA SOSNOWIEC MAGDA GESSLER W CIBO PAZZESCO

**

Problem jest palący i wymaga nowatorskich i zdecydowanych działań. Stąd połączone siły policji i środowiska akademickiego. Po Łodzi jeździ coraz więcej aut. I nic dziwnego, bowiem rocznie rejestrowanych jest 10 - 12 tys. nowych pojazdów. Do tego dochodzi bliskość autostrad, z których przyjeżdżają do miasta kolejne auta. Kierowcy jeżdżą coraz ostrożniej, ale za to zbyt szybko. Efekt jest taki, że mamy w Łodzi mniej wypadków i rannych, ale za to więcej zabitych.

Zobacz też:Wypadek na S8. Nie żyje mężczyzna

Od stycznia do końca września doszło w Łodzi do 1.177 wypadków, w których 15 osób zginęło, zaś 1.481 zostało rannych. Przed rokiem w tym samym okresie doszło do 1.276 wypadków, w których 10 osób zginęło, natomiast 1.614 zostało rannych. Co robić, aby na drogach ginęło mniej ludzi?

- Podejmujemy działania prewencyjnie i przeprowadzamy więcej kontroli drogowych. Efekt jest taki, że w tym roku do końca września zatrzymaliśmy w Łodzi 286 praw jazdy za nadmierną prędkość, podczas gdy rok temu w tym samym okresie 240. Pragniemy zmusić kierowców do myślenia i rozwagi. Jednak problem z kierowcami, podobnie jak z kibicami, nie jest typowo łódzki. A to dlatego, że kibice ŁKS i Widzewa mieszkają poza Łodzią. Podobnie jeżdżący po Łodzi kierowcy przybywają z całej Polski - podkreśla inspektor Paweł Karolak, komendant łódzkiej policji.

Gwiezdne Wojny OSTATNI JEDI. Bilety, Premiera [ZWIASTUN]

Tymczasem naukowcy proponują pomysłowe i nowatorskie rozwiązanie problemu nadmiernej prędkości. Chodzi o to, aby w samochodach montować urządzenia elektroniczne, które automatycznie ograniczałyby prędkość, jeśli wymagają tego okoliczności. Jak nas poinformował prof. Remigiusz Kozłowski z UŁ, w takim urządzeniu mamy zarówno mapę wszystkich dróg z naniesioną dopuszczalną prędkością, jak i kamery rejestrujące sytuację na drodze. Jeśli dostrzegą one znak z ograniczeniem prędkości, to zaraz reagują i pojazd zwalnia. Producenci samochodów są gotowi montować takie urządzenia, które oczywiście sprawiają, że auto staje się droższe, ale jedynie o ok. 4 tys. zł. Producenci nie robią tego jednak, bo obawiają się reakcji kierowców, którzy mogą przestać kupować pojazdy z takim urządzeniami.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE
Dzień Nauczyciela: MEMY na Dzień Nauczyciela, DEMOTYWATORY Dzień Nauczyciela
PREZENT NA DZIEŃ NAUCZYCIELA. CO NA DZIEŃ NAUCZYCIELA? DZIEŃ NAUCZYCIELA PREZENT
WIERSZYKI DLA NAUCZYCIELI, ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI, SMSY DLA NAUCZYCIELI
ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA. WIERSZYKI DLA NAUCZYCIELI [KRÓTKIE]
ŻYCZENIA DZIEŃ NAUCZYCIELA. Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki