Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Łódzkim powstanie inteligentna odzież

Paweł Patora
Płytki grafenu otrzymywane na UŁ są jeszcze nieduże
Płytki grafenu otrzymywane na UŁ są jeszcze nieduże Uniwersytet Łódzki
Za kwotę 4,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, łódzcy naukowcy wytworzą odzież, która będzie monitorować parametry życiowe ludzi.

Projekt nosi nazwę GRAPH-PRINT, a jego liderem jest Uniwersytet Łódzki. Jego celem jest wytworzenie na bazie grafenu atramentów i past drukarskich oraz opracowanie metody ich nadruku na powierzchnie do zastosowań w tzw. elektronice elastycznej. Umożliwi to m.in. otrzymywanie tkanin, z których będzie się wytwarzać "inteligentną" odzież, monitorującą parametry życiowe ludzi.

Grafen jest materiałem, który prawdopodobnie w najbliższych latach zrewolucjonizuje elektronikę. Jest jedną z miliardów warstw, z jakich składa się powszechnie znany grafit. Warstwa grafenu, złożona z atomów węgla, ma grubość atomów, a więc około jednej trzeciej nanometra (milionowej części milimetra). Ta cieniusieńka warstewka jest kilkaset razy wytrzymalsza od stali i znakomicie przewodzi prąd elektryczny - znacznie lepiej niż krzem i inne półprzewodniki.

Grafen zapewne wkrótce znajdzie zastosowanie głównie w optoelektronice i tranzystorach, wzmacniających sygnały wysokiej częstotliwości, m.in. używanych do produkcji ekranów dotykowych, elektronicznego papieru i w tzw. elektronice plastycznej.

- Nad grafenem pracujemy na Uniwersytecie Łódzkim od roku 1999, gdy nie było jeszcze stuprocentowych dowodów istnienia tego materiału - mówi prof. Zbigniew Klusek z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. - Od początku interesowało nas przewodnictwo elektryczne tego materiału oraz możliwości produkowania go w dużych ilościach.

Płytki grafenu, otrzymane w laboratoriach UŁ (na zdjęciu), wyglądają niepozornie, ale długość boku płytki jest miliardy razy większa od jej grubości.

- Grant otrzymany z NCBR umożliwi prowadzenie dalszych badań i w rezultacie wdrożenie do produkcji układów elektroniki elastycznej. Chodzi o produkcję tkanin z wbudowanymi układami elektronicznymi - mówi prof. Klusek.

Grant ten będzie realizowało konsorcjum, w którym - oprócz UŁ - uczestniczą: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnika Łódzka i firma QWERTY, która wyniki badań wdroży do praktyki.

Wcześniej NCBR zdecydowało się finansować realizowany w PŁ projekt GraphRoll, polegający na wykorzystaiu grafenu do magazynowania wodoru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki