Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda im. Kobro za 2014 rok przyznana. Laureatem Robert Rumas, krytyk dewocjonalizu

Łukasz Kaczyński
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi Grzegorz Gałasiński
Laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro za 2014 rok został Robert Rumas, artysta wizualny związany z nurtem tzw. sztuki krytycznej. Nagroda przyznawana jest od 2011 roku przez Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, tegoroczne jury Nagrody im. Kobro uhonorowało Roberta Rumasa "w uznaniu całościowego dorobku artystycznego, ogromnego wkładu w budowanie architektury wystawienniczej, za działalność na rzecz innych artystów, a także za upowszechnianie, ochronę i promocję kultury w obszarze sztuki współczesnej". Jury podkreśliło też "postawę nader skromnego artysty, znajdującego się poza wszelkimi układami".

Tegorocznemu jury przewodniczył Robert Kuśmirowski, urodzony w 1973 roku performer, autor rysunków, instalacji i obiektów, fotografik. Związany jest z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Skład jury dopełnili zaproszeni artyści: Karolina Breguła, Nicolas Grospierre, Kobas Laksa.

Nagroda im. K. Kobro trafiła do...

Robert Rumas od 15 lat zajmuje się organizacją przestrzeni wystawienniczej, scenografią do spektakli multimedialnych i teatralnych. W latach 90. minionego wieku był inspiracją, autorytetem dla młodszych pokoleń.

Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, Robert Rumas "to artysta badający problematykę społeczeństwa jako ofiary, w ujęciu pojęć quasi-religijnych, ultrakatolickich, narodowych, estetycznych oraz nadmiaru i deficytu wyznaniowego. Poddaje wyraźnej krytyce polski dewocjonalizm, ryzykując i tym samym broniąc swojej postawy. Religia jest tu jedynie schematem zaczepnym do dalszych rozważań nad wystawienniczym sensem, nie mniej istotnym jak polityka, która właśnie dziś przybiera realne zagrożenie dla wolności wypowiedzi".

Werdykt jury został ogłoszony w głównej siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi na ul. Więckowskiego o godz. 19. Wcześniej, bo na godz. 15, zaplanowana została w cerwki św. Aleksandra Newskiego w Łodzi panichida (prawosławna msza żałobna) w intencji Katarzyny Kobro, awangardowej rzeźbiarki, która do Łodzi przyjechała jako żona malarza i teoretyka, twórcy unizmu, Władysława Strzemińskiego, współtwórcy Akademii Sztuk Pięknych.

Pomysłodawcą idei Nagrody im.Katarzyny Kobro jest prof. Józef Robakowski, we współpracy z nieżyjącą już Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Fundatorami nagrody zostali bracia Dariusz i Krzysztof Bieńkowscy, a w latach 2001-2009 przyznawała ją łódzka Galeria Wschodnia. Od 2011 roku robi to Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki