Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najdroższe działki są w gminach Konopnica, Głusk oraz Niemce. A najtańsze?

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Niedawno pisaliśmy o sytuacji na mieszkaniowym rynku pierwotnym, teraz przyszedł czas na rynek wtórny w wydaniu działka plus dom. Okazuje się, że najwyższe średnie ceny ofertowe za m² występują w gminach Konopnica, Głusk i Niemce. Jeśli chodzi zaś o domy z drugiej ręki najtańszą gminą w okolicy jest Świdnik.

Pierwsza część dostępna tutaj:

Ci, którzy poszukują mieszkania raczej trzymają się miasta, ale ci, którzy raczej skłaniają się ku opcji "domek na wsi" mogą nieco się od niego oddalić. Z Lublinem graniczy 9 gmin i to właśnie w nich kupujący najczęściej szukają swojego miejsca na ziemi. Mowa o gminach: Niemce, Jastków, Konopnica, Niedrzwica Duża, Strzyżewice, Jabłonna, Głusk, Świdnik oraz Wólka. Choć wszystkie one mniej lub bardziej przylegają do miasta, różnią się między sobą skomunikowaniem z nim - i to dość diametralnie. Za pomocą komunikacji miejskiej najszybciej, po poniżej pół godziny, do Lublina dojedziemy ze Świdnika i Wólki, najdłużej zaś zajmie nam droga z Jabłonnej i Jastkowa - 1h 15-20 min.

Szukając działki budowlanej pod miastem, warto pamiętać, że najwyższe średnie ceny ofertowe za m² występują w gminach Konopnica (średnio 250 zł), Głusk (240 zł) i Niemce (224 zł). Dla porównania, cena w Lublinie to 390 zł. Najtaniej zaś ziemię kupimy w Strzyżewicach (średnio 114 zł), Jabłonnej (115 zł) i Niedrzwicy Dużej (127 zł).

- Czasem jak patrzę na to, jak ceny ziemi skoczyły w ciągu ostatniej dekady, myślę sobie, że w latach 90. zamiast być w przedszkolu powinnam była już inwestować, bo inaczej to nie ma sensu - śmieje się Zosia, która do Lublina przeprowadziła się w 2020 roku.

Wcześniej dojeżdżała do szkoły i na studia z jednej z podlubelskich miejscowości, jest więc przyzwyczajona do tego aspektu mieszkania pod miastem.

- Myślałam, że wrócę na wieś, ale teraz to się robi coraz mniej realne. Moja koleżanka z mężem niedawno sprzedali dom, który wybudowali dla siebie jako docelowy kilka lat temu, bo rata kredytu znacznie przewyższała koszt wynajmu. Ludzie z pokolenia naszych rodziców i starsi nie rozumieją, że rynek mieszkaniowy bardzo się zmienił i pewne rzeczy dla wielu osób są już zwyczajnie nierealne. Nie mogę się nigdzie zapisać i, jak babcia, po prostu dostać mieszkanie na własność - mówi.

Jak sytuacja wygląda w przypadku domów wolnostojących z drugiej ręki? Tutaj najtańszą gminą jest świetnie skomunikowany Świdnik - średnia cena ofertowa wynosi tam 4948 zł/m². Nieźle prezentują się też pobliskie miasta: Biała Podlaska (4037 zł), Chełm (4648 zł) i Biłgoraj (4185 zł). Nieciekawie sytuacja wygląda za to w gminie Wólka - tam za m² wołają 6879 zł. Podobnie w Głusku (6434 zł) i Konopnicy (6457 zł). Prześcigają one sam Lublin (5867 zł).

Wszystkie te dane pochodzą z "Raportu lokalnego – marzec 2024" portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski