Serwis narciarski Serwis narciarski
  Kasprowy Wierch [OPIS, WYCIĄGI, TRASY, KARNETY]

  Kasprowy Wierch [OPIS, WYCIĄGI, TRASY, KARNETY]

  Zdjęcie autora materiału
  Artur Bogacki

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kasprowy Wierch [OPIS, WYCIĄGI, TRASY, KARNETY]
  1/8
  przejdź do galerii
  Kasprowego Wierchu miłośnikom białego szaleństwa nie trzeba chyba przedstawiać. Dostępne są tam dwie trasy: Gąsienicowa i Goryczkowa (oba stoki mają homologację FIS). Dodatkową atrakcją jest wjazd koleją linową z zakopiańskich Kuźnic na szczyt.
  Trasy Gąsienicowa i Goryczkowa to położone najwyżej w Polsce tereny narciarskie. Gąsienicowa ma 1400 m długości i 400 m różnicy wzniesień, a Goryczkowa ponad 2 km długości i aż 600 m różnicy wzniesień. Wjazd i zjazd ze szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) umożliwia jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Wyjazd trwa około 20 minut, z przesiadką na Myślenickich Turniach.

  - Trasy w dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej to jedyne miejsca w Polsce, w których możliwa jest jazda na nartach w prawdziwie alpejskich warunkach na naturalnym śniegu - mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch.


  Opłaty za korzystanie z ośrodka mają różne konfiguracje. Dla narciarzy najbardziej optymalną opcją są karnety - SkiPassy. Te czasowe obejmują jeden wyjazd na Kasprowy Wierch, a do tego karty czasowe na przejazd wyciągami krzesełkowymi w Kotle Goryczkowym (można też korzystać z ustawionej tam trasy slalomowej, wraz z pomiarem czasu) i Gąsięnicowym. W przypadku braku warunków narciarskich na trasie Goryczkowej lub na nartostradzie do Kuźnic, SkiPass obowiązuje również na zjazd koleją linową z Kasprowego Wierchu.

  Trasy nie są sztucznie naśnieżane, bowiem ośrodek znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie ma sztucznego oświetlenia.

  KASPROWY WIERCH - CENY


  SkiPassy (obejmują: 1 przejazd koleją na Kasprowy i kartę czasową na trasy Gąsienicowa, Goryczkowa)
  4-godzinny: 110 zł (normalny); 90 (ulgowy)
  1 dzień: 130 zł (normalny); 99 zł (ulgowy)
  2 dni: 240 zł (normalny); 195 zł (ulgowy)

  SkiPassy "no limit"
  1 dzień: 149 zł (normalny); 119 zł (ulgowy)
  2 dni: 275 zł (normalny); 220 zł (ulgowy)

  1 wjazd
  Gąsienicowa: 20 zł
  Goryczkowa: 20 zł

  Karta dzienna (cena nie zawiera przejazdu koleją na Kasprowy Wierch)
  95 zł (normalna); 64 zł (ulgowa)

  Dla zarejestrowanych użytkowników PKLPass przewidziane są zniżki.

  Bilet ulgowy przysługuje:
  - dzieciom od 5. do 15. roku życia (ur. między 1.01.2002 i 31.12.2012)
  - osobom powyżej 65. roku życia (ur. przed 31.12.1952)

  Dzieciom do lat 4 (ur. po 1.01.2013) przysługuje darmowy przejazd.

  KASPROWY WIERCH - WYCIĄGI, TRASY


  Gąsienicowa - długość: 1200 m, czarna
  Szlak narciarski z Hali Gąsienicowej - długość: 8500 m, czerwona

  Kocioł Gąsienicowy obsługuje nowoczesne czteroosobowe krzesełko, zdolność przewozowa to 2400 osób na godzinę. Trasa zjazdowa Kasprowy Wierch – Hala Gąsienicowa – Kuźnice liczy ponad 9700 m, z czego w kotle – ponad 1200 m, a na nartostradzie 8,5 km. Różnica wysokości to w sumie 940 m.
  Trasa w kotle jest średnio trudna, ale przy sprzyjających warunkach śniegowych dostępna jest nawet dla niezbyt wprawnych narciarzy. Nartostrada jest dość trudna, z podejściem z Hali Gąsienicowej na Karczmisko i kilkoma niebezpiecznymi zakrętami w rejonie ponad Doliną Olczyską.

  Goryczkowa - długość: 1770 m, czarna
  Nartostrada z Goryczkowej - długość: 3500 m, niebieska

  Dwuosobowa kolejka krzesełkowa. Trasa Kasprowy – Dolina Goryczkowa – Kuźnice liczy ponad 5 km, z czego w kotle – 1770 m, a nartostrada - 3,5 km. Różnica wysokości to 602,5 m. Ta trasa, w przeciwieństwie do Gąsienicowej, jest nieco trudniejsza w kotle, natomiast nartostrada (krótka, prosta i dobrze utrzymana) nie stwarza zasadniczo narciarzom trudności.

  KASPROWY WIERCH - GODZINY OTWARCIA


  Kolej linowa Kasprowy Wierch: 8-16 (styczeń), sprzedaż biletów góra - dół do godz. 14. Kursuje co 10 minut, a w przypadku gorszych warunków pogodowych - co 30 minut. W kasie nie ma możliwości wykupienia innego biletu niż na najbliższy przejazd (taka opcja jest natomiast w sklepie online PKL).
  Kolejka krzesełkowa: 8.30-14.45.

  Warunki narciarskie i pogoda w woj. małopolskim: BESKID Spytkowice, Bania, NOSAL Zakopane, Witów - SKI, Tylicz SKI, Słotwiny Krynica-Zdrój, Czarny Groń, Słotwiny Arena, Czorsztyn SKI, Muszyna-Wierchomla, Góra Parkowa, Szklana Góra, GrapaSki, Suche Ski Poronin, Kasina SKI, Gubałówka, Rusiń-ski, Henryk-Ski Krynica-Zdrój, Jaworki-Homole Szczawnica, Jurgów Ski, Kaniówka Białka Tatrzańska, Kasprowy Wierch, Palenica Szczawnica, Myślenice, Kotelnica Białczańska, Mosorny Groń, Małe Ciche, Magura Ski Park, Laskowa Ski, Jaworzyna Krynicka

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Narty za granicą