Serwis narciarski Serwis narciarski
  Wybrane miejsca do narciarstwa biegowego w Polsce

  Wybrane miejsca do narciarstwa biegowego w Polsce

  ma

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  31.12.2016 wroclaw jakuszyce gory izerskieswietna pogoda zacheca do wybrania sie na narty biegowe. polana jakuszycka to mekka narciarzy biegowychn/zzima

  31.12.2016 wroclaw jakuszyce gory izerskie swietna pogoda zacheca do wybrania sie na narty biegowe. polana jakuszycka to mekka narciarzy biegowych n/z zima sport narciarstwo biegowe biegowki rekreacja wypoczynek izery ferie zimowe narty biegowe gazeta wroclawska pawel relikowski / polska press ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Na nartach biegowych w Polsce jeździć można przede wszystkim w górach, ale są także fajne miejsca w innych częściach kraju.
  31.12.2016 wroclaw jakuszyce gory izerskieswietna pogoda zacheca do wybrania sie na narty biegowe. polana jakuszycka to mekka narciarzy biegowychn/zzima

  31.12.2016 wroclaw jakuszyce gory izerskie swietna pogoda zacheca do wybrania sie na narty biegowe. polana jakuszycka to mekka narciarzy biegowych n/z zima sport narciarstwo biegowe biegowki rekreacja wypoczynek izery ferie zimowe narty biegowe gazeta wroclawska pawel relikowski / polska press ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Jakuszyce
  Położone w Karkonoszach niedaleko Szklarskiej Poręby Jakuszyce to najbradziej znane miejsce na biegówki w Polsce. Dzięki specyficznemu klimatowi śnieg tutaj utrzymuje się od wczesniej zimy do późnej wiosny.
  Łączna długość tras wokół Polany Jakuszyckiej wynosi 100 km. Swoje miejsce do biegania znajda tu amatorzy, a takze zaawansowani narciarze. Wszystkie trasy są dobrze oznakowane i przygotowane
  Przy Polanie Jakuszyckiej znajduje się parking, kilka wypożyczalni sprzętu, kawiarenka.
  W Jakuszycach rozgrywana jest najsłynniejsza polska impreza biegowa, czyli Bieg Piastów.

  Wisła - Kubalonka
  Nie mniej znane miejsce na biegowej mapie Polski niż Jakuszyce jest Kubalonka. Na przełęczy pomiędzy Wisłą, a Istebną, w Beskidzie Śląskim, znajduje zespół tras narciarskich przygotowanych pod kątem biegania, jak i biathlonu. Łącznie ośrodek oferuje 18 kilometrów tras o długości 7,5 km, 5 km, 3 km, 2,5 km i 1 km. Na trasie można spotkać nowoczesną strzelnicę biathlonową oraz mostek pozwalający na jazdę górą i dołem. Oczywiście jest wypozyczalnia sprzętu
  Trasy są szerokie, odpowiednio wyprofilowane i urozmaicone. Są na nich podbiegi i zjazdy, prowadzące przez piękny świerkowy las.

  Zakopane i okolice
  Trasa na Równi Krupowej - w samym centrum Zakopanego, w sąsiedztwie Krupówek - liczne zawijasy składające się na około 5 km łatwej trasy, idealnej dla początkujących biegaczy.
  Krokiew - przygotowana pod styl klasyczny trasa przy Średniej Krokwi liczy około 2,5 km długości. Trasa przy Dużej Krokwi, biegnąca w lesie w kierunku Doliny Strążyskiej liczy około 5 km długości. Zaczynająca się przy Krokwi Droga Pod Reglami, idąca aż do wylotu Doliny Kościeliskiej jest tradycyjną trasą do terenowych spacerów na nartach.
  Kościelisko - znajduje się przy stadionie biathlonowym w Kirach. Stadion zlokalizowany jest około kilometra od wylotu Doliny Kościeliskiej. Trasy biegowe przy stadionie stanowią system pętli, liczących łącznie 5 km długości.
  Siwa Polana i Biały Potok- wytyczono około 10 km trasę, która przygotowana jest ratrakiem pod technikę klasyczną. Trasa ma dwa odcinki. Pierwszy około 3-km, nazwany jest Pierwszym Krokiem Narciarskim, przeznaczony jest dla początkujących biegaczy. Drugi: 7-km odcinek przeznaczony jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych biegaczy.
  Przy każdej z tras znajdują się parkingi i karczmy.

  Ustjanowa Górna w Bieszczadach
  Trasy w Ustjanowej Górnej położone koło Ustrzyk Dolnych na stokach Żukowa są podzielone na odcinki o długości 1,5 km, 3 km i 5 km. Wszystkie są regularnie ratrakowane, a w pobliżu znajduje się parking dla samochodów.

  Wetlina w Bieszczadach
  Wytyczonych jest około 20 km przecinających się ze sobą tras. Najpopularniejsza i najłatwiejsza jest biegnąca wzdłuż nieczynnego torowiska kolejki wąskotorowej. Na pozostałych należy być przygotowanym i na płaszczyzny, i na ostrzejsze podejścia.
  Trasa Zielona jest najłatwiejsza i biegnie torowiskiem nieczynnej kolejki wąskotorowej. Jest zazwyczaj najlepiej utrzymana i przez to najbardziej popularna. Zaczyna się w pobliżu kościoła w Wetlinie, biegnie przez całą wieś, aż do wsi Smerek. Po drodze przecina się dwukrotnie z Trasą Niebieską, a pod koniec przebiega w pobliżu Trasy Żółtej. Trasa Żółta zaczyna się na początku Wetliny (od strony miejscowości Cisna) obok sklepu i baru. Trasa liczy 2,2 km i kończy przed wsią Smerek, 100 metrów dalej łączy się z Trasą Zieloną.
  Trasa Niebieska rozpoczyna się na końcu Wetliny, tuż za mostem (od strony Smereka i Cisnej). Po minięciu torów kolejki wąskotorowej (Trasa Zielona) biegnie cały czas pod górę. Trasa kończy się pomiędzy Wetliną a Smerekiem, gdzie łączy się z Trasą Zieloną.
  Trasa Czerwona jest prawdziwą biegową perłą Bieszczadów. Zaczyna się w tym samym miejscu co Żółta. Za ostatnimi zabudowaniami Wetliny trasa odbija w prawo, w kierunku pieszego szlaku turystycznego (żółtego) na Przełęcz Orłowicza na Połoninie Wetlińskiej. Po niecałych 2 km, już na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, trasa odbija w prawo, by ostatnie 3 km biec u stóp Hnatowego Berda. Koniec trasy znajduje się niedaleko szkoły w Wetlinie.

  Karłowo w Górach Stołowych
  Ponad 30 km profesjonalnie przygotowanych tras narciarskich biegnie przez malowniczy Park Narodowy Gór Stołowych. Są trasy: zielona dla początkujących, niebieska dla bardziej doświadczonych i czerwona dla narciarzy zaawansowanych. Większość rozpoczyna się i kończy w Karłowie, a na ich szlaku znajduje się Schronisko PTTK Pasterka z kuchnią, miejscami noclegowymi i wypożyczalnią sprzętu narciarskiego.

  Nibork na Mazurach
  W okolicach jezior: Gielądzkiego i Lampackiego, niedaleko wsi Sorkwity jest ośrodek narciarstwa biegowego „Zagroda Nibork”.
  Wyznaczono i dobrze oznakowano 3 trasy biegowe – wszystkie rozpoczynające i kończące się w ośrodku Nibork. Pierwsza prowadzi przez las, potem przez Krainę Wzgórz Otwartych Przestrzeni (pagórki) i znów przez las; druga przez leśne uroczysko, Diabelską Górę i ruiny Szarloty – wyludnionej wsi; trzecia zaś, najdłuższa z nich, na początku pokrywa się z trasą nr 2, potem wiedzie przez dolinkę aż do Jeziora Pierwoj, wzdłuż jego brzegu i po skarpie z ruinami wojskowymi, a w swoim końcowym odcinku pokrywa się z trasą nr 1.

  Supraśl na Podlasiu
  Kilkanaście kilometrów od Białegostoku w Uroczysku Glinka w Puszczy Knyszyńskiej znajduje się fajne miejsce do biegania. Są trzy trasy o zmiennej długości:
  1 km pętla - trasa oznaczona kolorem żółtym, jej przebieg jest niezbyt skomplikowany i jest przeznaczona dla każdego niezależnie od poziomu wytrenowania.
  2 km pętla - trasa oznaczona kolorem czerwonym o większej długości i zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, trudności może sprawić długi zjazd oraz podzielony na trzy etapy podbieg o łącznej długości około 150 m. Ta trasa już wymaga większego wysiłku zwłaszcza na wspomnianych wcześniej podbiegach.
  5 km pętla - trasa oznaczona kolorem niebieskim rozpoczyna się ostrym skrętem tuż za podbiegami na trasie 2 km. Jest to trasa nie tylko dla dobrych narciarzy, jednakże wymaga sporo techniki - dwa techniczne zjazdy oraz dużej siły - spory podbieg, który spowoduje znaczne podniesienie pulsu. Trasa jak najbardziej do przejechania, a na szczycie podbiegu czasem trafiają się niespodzianki w postaci ogniska w lesie obok trasy i pieczenia kiełbasek przez amatorów leśnych wypraw.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Narty za granicą