Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ Łódź. Prawie 6 tysięcy SMS-ów wysłanych do pacjentów

Redakcja
Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi wysyła do pacjentów poradni wiadomości SMS przypominające o wizycie u specjalisty i możliwości jej odwołania.

W grudniu NFZ wysłał ich prawie 6 tys. Najwięcej skierowano do pacjentów zapisanych na pierwszą wizyty u ortopedy - ok. 3 tys. wiadomości.

- Czy warto przypominać o konieczności odwołania wizyty? W III kwartale 2016 r. pacjenci w woj. łódzkim nie odwołali 4.412 wizyt u lekarzy specjalistów w wybranych do pilotażu poradniach - mówi Magdalena Góralczyk z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ. - Zwolniony dzięki odwołaniu wizyty termin, poradnia może zaproponować kolejnemu pacjentowi, skracając tym samym czas oczekiwania na poradę lekarza.

CZYTAJ TEŻ: NFZ Łódź: nie ma pieniędzy na leczenie, ale są na premie. 750 tys. dla urzędników

Wiadomości SMS dostają pacjenci zapisani pierwszy raz do czterech rodzajów poradni w woj. łódzkim: endokrynologicznych, kardiologicznych, onkologicznych i ortopedycznych.

To do tych specjalistów kolejki w naszym regionie są najdłuższe, a jednym z powodów takiej sytuacji jest nieodwołanie wizyty, z której nie możemy skorzystać. Na telefony pacjentów przychodzi wiadomość, którego nadawcą jest „NFZ Łódź”, a w treści można przeczytać: „Przypominamy o wizycie u... (rodzaj świadczenia) wyznaczonej na... (data wizyty). W razie konieczności odwołania wizyty prosimy o kontakt pod nr... (numer telefonu poradni, do której pacjent jest zapisany)”.

CZYTAJ TEŻ: Szpital Pro Familia w Łodzi nie będzie już przyjmował bezpłatnie. NFZ nie zapłaci za nagłe porody

W grudniu do pacjentów poradni endokrynologicznych wysłano ponad 1,5 tys. wiadomości, do pacjentów poradni kardiologicznych - 328, a do pacjentów poradni onkologicznych - 737 SMS-ów.

- Część SMS-ów (ok. 200) nie została dostarczona do adresatów, co może mieć związek m.in. z podaniem błędnego lub niepełnego numeru telefonu przez pacjenta - mówi Magdalena Górlaczyk.

Dlatego NFZ uczula, aby pacjenci uważnie podawali numery telefonów w rejestracji, podczas zapisywania się na wizytę. Jeżeli nie posiadają telefonu, mogą zostawić numer do córki, syna lub sąsiadki, która przekaże ważne dla nich informacje.

Program jest na razie pilotażem. NFZ jeszcze nie podsumował pierwszych jego efektów. Ale jeśli będzie skuteczny, Fundusz poszerzy go o kolejne poradnie.

ZOBACZ |Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zlikwidowany. W 2018 r. powstanie Urząd Zdrowia Publicznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki