MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie odwracaj wzroku" - ruszyła kampania przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci

Agnieszka Jasińska
Dzieci mogą być wykorzystywane seksualnie na terenie hoteli, barów, dyskotek i podczas podróży. Nie wolno być obojętnym na takie sytuacje. Trzeba reagować i wzywać policję
Dzieci mogą być wykorzystywane seksualnie na terenie hoteli, barów, dyskotek i podczas podróży. Nie wolno być obojętnym na takie sytuacje. Trzeba reagować i wzywać policję 123RF
Wielu nastolatkom nie udaje się pomóc, bo dorośli, widząc niepokojącą sytuację, nie zareagowali. Jeśli widzisz, że dziecku może dziać się krzywda, zadzwoń pod policyjny numer 997 lub 112.

Policja oraz Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęły kampanię "Nie odwracaj wzroku" przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci.

- Chodzi o to, żeby dorośli, którzy widzą niepokojącą sytuację, reagowali natychmiast - podkreśla podinspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Do niebezpiecznych zdarzeń może dochodzić na terenie hoteli, barów, dyskotek lub podczas podróży. Nie wolno być obojętnym. Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie pierwszy raz mają styczność z alkoholem, narkotykami lub dopalaczami. To może być fatalne w skutkach.

Jeśli widzimy, że dziecko może być ofiarą wykorzystania seksualnego, trzeba wykręcić policyjny numer 997 lub 112 i o swoich podejrzeniach poinformować funkcjonariuszy.

- Każdy przypadek wykorzystywania dziecka to o jeden za dużo. Dobro dzieci i młodzieży wymaga szczególnej ochrony i leży nam głęboko na sercu, dlatego powinniśmy wspólnie zrobić wszystko, by do takich sytuacji nie dochodziło - powiedział nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji podczas konferencji, inaugurującej kampanię.

Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje dodała, że wykorzystywanie seksualne dzieci w okresie wakacyjnym to poważny problem, który występuje na całym świecie.

- Wielu dzieciom nie udaje się pomóc, bo osoby, które zaobserwowały niepokojące sytuacje, nie decydują się na przekazanie informacji policji - mówiła Keller-Hamela.

W ramach kampanii "Nie odwracaj wzroku" w 16 krajach powstają internetowe platformy ds. zgłaszania przypadków komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci. Zgłoszenia niepokojących sytuacji można wysyłać też przez polską stronę www.stopseksturystyce.fdn.pl.

Nawet jeżeli nie mamy konkretnych dowodów, wskazujących na popełnienie przestępstwa, możemy zasygnalizować sytuację, wzbudzającą podejrzenie wykorzystywania seksualnego dziecka. W ten sposób zwrócimy uwagę policji na specyficzne miejsca i osoby. W formularzu można opisać zaobserwowaną sytuację, a funkcjonariusze przeanalizują informacje i zdecydują, czy wszcząć postępowanie.

Kontakt seksualny z dzieckiem poniżej 15. roku życia jest w Polsce zabroniony. W przypadku młodzieży od 15. do 18. roku życia karane jest doprowadzenie małoletniego do komercyjnego kontaktu seksualnego.

Karane jest sutenerstwo (czerpanie korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez małoletniego), stręczycielstwo (nakłanianie małoletniego do uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej), kuplerstwo (ułatwianie małoletniemu uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki