Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu: Sobota 2 marca z wydarzeniami kulturalnymi - koncerty i aukcja

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Helena Strzyż-Garbolińska (1933-2022) - „Huta Bobrek”, obraz z 1964 roku, dostępny na aukcji
Helena Strzyż-Garbolińska (1933-2022) - „Huta Bobrek”, obraz z 1964 roku, dostępny na aukcji Rynek Sztuki
Koncerty popularnych artystów, czy aukcja dzieł sztuki w Rynku Sztuki? Oto nasze propozycje kulturalne w Łodzi na sobotę 2 marca.

Aukcja z pracami łódzkich artystów

237. Aukcja Dzieł Sztuki, organizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki, odbędzie się w sobotę 2 marca w siedzibie firmy przy ul. Wschodniej 69. W ofercie wiele atrakcyjnych dzieł.

Rynek Sztuki zaproponuje na aukcji liczne prace związane z łódzkim środowiskiem artystycznym. „Dotyczy to zarówno postkonstruktywizmu, z którego Łódź jest znana, ale także koloryzmu i realizmu, które znacznie rzadziej kojarzone są z naszym miastem. Tymczasem tu także, podobnie jak w Krakowie, pojawiły się obrazy na przykład Józefa Wasiołka, malowane barwnie, szybko i ekspresyjnie. Artysta był w latach 70-80. XX wieku ulubieńcem łódzkiej „inteligencji pracującej”. Pozytywnie reagując na popyt, stworzył zapewne kilkadziesiąt tysięcy obrazów - nikt nie jest tego w stanie policzyć - przede wszystkim pejzaży i kwiaty” - wyjaśniają organizatorzy aukcji.

Do ważnych przedstawicieli łódzkiego realizmu, poza Jerzym Krawczykiem, należało także małżeństwo Wiesława i Heleny Garbolińskich. „Podobnie jak u Benona Liberskiego, Józefa Skrobińskiego czy Barbary Szajdzińskiej-Krawczyk, pojawiają się u nich wyidealizowane obiekty przemysłowe, często przytłaczające swym ogromem szarego, spracowanego człowiek epoki gomułkowskiej” - dodaje Rynek Sztuki.

W ofercie sobotniej aukcji, która rozpocznie się o godz. 12, znajdą się poza tym obrazy głównych przedstawicieli łódzkiej awangardy, jak Bolesław Utkin i Andrzej Gieraga.,

Ofertę aukcyjną można oglądać codziennie w siedzibie firmy przy ul. Wschodniej 69 w Łodzi (I piętro) oraz na stronach ryneksztuki.eu i artprice.com. Licytować można bezpośrednio, telefonicznie i z wykorzystaniem portali onebid.pl i artinfo.pl.

Beata Kozidrak oraz Bajm wystąpią w Atlas Arenie

Niezmiennie popularni Beata Kozidrak i zespół Bajm wystąpią w sobotę 2 marca w łódzkiej Atlas Arenie. Koncert muzyków rozpocznie się o godz. 18.30.

Zespół Bajm przyjedzie do Łodzi w ramach trasy zorganizowanej z okazji jubileuszu 45-lecia grupy. Organizatorzy zapowiadają nie tylko największe przeboje polskiej legendy pop-rocka, ale też spektakl z efektowną oprawą wizualną.

„W trakcie ponad dwugodzinnego show, artyści zabiorą uczestników koncertu w sentymentalną podróż przez dekady polskiej muzyki. Beata Kozidrak, wraz z zespołem, wykona najbardziej znane „ejtisowe” przeboje, rockowe hity lat 90-tych i romantyczne ballady, które przez lata pokochały pokolenia melomanów” - zapewniają pomysłodawcy wydarzenia. Ceny wejściówek na koncert zaczynają się od 109 złotych. Bramy dla publiczności zostaną otwarte o godz. 17; na godz. 18 zaplanowano początek kampanii społecznej „Pali się”, a o godz. 18.30 na scenę ma wyjść zespół Bajm.

Grupa Bajm została założona w 1978 roku w Lublinie. Jej skład zmieniał się kilkukrotnie; jedyną osobą, która występuje w zespole od samego początku, jest wokalistka Beata Kozidrak. Wśród współzałożycieli zespołu byli brat solistki, Jarosław i obecny manager Bajmu, Andrzej Pietras.

Już w roku powstania formacji byliśmy świadkami jej udanego debiutu na 16. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z piosenką „Piechotą do lata”. Początek lat 80. to kolejne przeboje, jak „W drodze do jej serca” i „Co mi Panie dasz”, z którymi muzycy trafili na szczyt Listy Przebojów Programu Pierwszego Polskiego Radia. W roku 1983 zarejestrowali telewizyjny recital „Bajm na dachu” oraz wydali debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu „Bajm”. Znalazły się na nim kolejne hity: „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Różowa kula” i „Nie ma wody na pustyni”, a krążek rozszedł się w rekordowym, ponad półmilionowym nakładzie.

W 1985 roku pierwsze miejsce na liście przebojów radiowej Trójki zajmowała kompozycja „Dwa serca, dwa smutki”, a zespół promował swój drugi album „Martwa woda”. Od tego czasu Beata Kozidrak i Bajm sukcesywnie nagrywali kolejne płyty i cieszyli publiczność nowymi przebojami. Do dziś pośród najpopularniejszych utworów w repertuarze zespołu są piosenki: „Płynie w nas gorąca krew”, „Diament i sól”, „Biała armia”, „Szklanka wody”, „Modlitwa o złoty deszcz”, „Ta sama chwila”, „Ok. Ok. Nic nie wiem, nic nie wiem”. Muzycy mają na koncie też wiele nagród i wyróżnień, jak Fryderyki czy Superjedynki.

Łódzki koncert będzie okazją do licznych wspomnień.

Wieczór z Baranovskim

W klubie Scenografia (ul. Zachodnia 81/83) w sobotę 2 marca od godz. 19 wystąpi Baranovski - wokalista, kompozytor, autor tekstów i pianista. Koncert będzie częścią trasy „Ucieczki i powroty”.

Muzyk pochodzi z Opoczna, ukończył II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim. Karierę solową rozpoczął w 2018 roku, prezentując pierwsze utwory: „Mamo”, „Dym”, „Hey”, czy „Luźno”. W roku 2019 ukazał się debiutancki album Baranovskiego - „Zbiór”. Dwa lata później premierę miał uhonorowany platyną album zatytułowany „Baranovski 2”. Z niego pochodzą kolejne hitowe piosenki: „Momenty”, „Wolność”, „Nie mamy nic” i przede wszystkim „Lubię być z nią”. Baranovski był kilkukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, wystąpił w hitowym filmie „Teściowie”. Niedawno artysta opublikował najnowszy album „Ucieczki i powroty”. Znalazło się na nim dziesięć premierowych piosenek, samodzielnie skomponowanych, napisanych i wyprodukowanych przez Baranovskiego.

Koncert braci Kacperczyk

Bracia Kacperczyk wyruszyli w „Trasę po końcu świata” i zawitają do Łodzi. Duet wystąpi w sobotę 2 marca od godz. 20.30 w klubie Wytwórnia.

Maciej i Paweł Kacperczykowie zadebiutowali w 2020 roku albumem „Sztuki piękne”. W roku 2021 wydali kolejny album - „Kryzys wieku wczesnego”, który osiągnął status platynowej płyty. W roku ubiegłym pojawił się krążek „Pokolenie końca świata”, który przyniósł muzykom złotą płytę. Bracia Kacperczyk pochodzą z Lublina, w duecie Maciej pełni rolę wokalisty, a Paweł - producenta. W repertuarze mają takie utwory, jak „Iggy”, „Jakbym zjadł mentosy i popił je colą”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki