Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2019. W Łodzi Kamienica Pinkusa i Lendego otworzy drzwi. Łódź z dachu kamienicy przy Kościuszki 1

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Listę łódzkich instytucji i miejsc, które będzie można odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów
Listę łódzkich instytucji i miejsc, które będzie można odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów Dariusz Pawłowski
Listę łódzkich instytucji i miejsc, które będzie można odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów, wzbogaca charakterystyczna kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lendego, stojąca u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda centrum Łodzi z dachu tej przez lata najwyższej kamienicy w mieście.

Kamienica, mieszcząca się pod adresem al. Kościuszki 1, została wybudowana w latach 1894-1895 według projektu architekta Dawida Landego. Jej właścicielami zostali przedsiębiorcy pochodzenia żydowskiego, Mieczysław Pinkus i Jakub Lende. Przez siedemdziesiąt lat był to najwyższy, obok hotelu Savoy, budynek w mieście, a także największa kamienica - znajduje się w niej ponad 500 pomieszczeń.

Na przełomie XIX i XX wieku kamienica była miejscem spotkań przedsiębiorców, artystów, ludzi pióra, dziennikarzy - stałymi gośćmi byli m.in. Birnbaum, Halpern, Osterwa, Jaracz, Zelwerowicz. Na najwyższej kondygnacji urzędowali Samuel Hirszenberg i jego brat, Leon. Władysław Reymont wynajmował lokum w wieżyczce zwanej „latarnią”. W 1939 roku Mieczysław Pinkus został zmuszony przez Niemców do opuszczenia swojej kamienicy. Budynek zajęto na sztab generała Blaskowitza, następnie na biura magistratu. W latach 1945–1949 w budynku siedzibę miał Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny PRL. W 1953 roku właściciele zostali wywłaszczeni, a własność przejął skarb państwa. Spadkobiercy odzyskali kamienicę w 1993 roku. W kamienicy powstawały zdjęcia do wielu filmów, między innymi nominowanej do Oscara łódzkiej produkcji „Zimna wojna”.

- To budynek, który ma niezwykle bogatą historię - zapewnia Henryk Panusz, potomek właściciela kamienicy Mieczysława Pinkusa. - Wiąże się z nim też wiele tajemnic, ale i tragicznych wydarzeń. Gdy kamienica powstawała, obok niej, od strony Wólczańskiej, mój dziadek wybudował pomieszczenia, które początkowo miały pomieścić fabrykę, ale ostatecznie zamieniły się w magazyny z bawełną. Co zastanawiające, mój dziadek do 1939 roku ukrywał, że jest Żydem. Okazało się to dopiero w 1939 roku, kiedy mój dziadek musiał opuścić swój dom w pół godziny, wynosząc zaledwie jeden tobołek. Mój ojciec później wyemigrował i zmienił nazwisko na Panusz.

W Noc Muzeów zainteresowani będą mogli zobaczyć historyczne wnętrza kamienicy, w grupach prowadzonych przez opiekunów - m.in. dawny pokój karciany z zachowaną sztukaterią, pokoje mieszkalne, jadalnię, a także pomieszczenia, które stanowiły plan "Zimnej wojny", na przykład paryskie mieszkanie jednego z bohaterów.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów zgłosiło się już 36 placówek i instytucji kultury w Łodzi. Oprócz miejskich instytucji kultury są to np. Kościół Ewangelicko-Augsburgski (recitale organowe, wystawa biblii, wejście na wieżę), Komenda Wojewódzka Policji (wystawa starych i nowych pojazdów, żywa lekcja historii), Motodrom (wystawa Muzeum Komputerów Osobistych oraz zlot samochodowy), MPK, MPO – zaprosi na ul. Zamiejską na warsztaty segregacji śmieci. Poleski Ośrodek Sztuki przeprowadzi otwartą próbę zespołu Harnam, minikoncerty, będzie możliwość wykonania zdjęcia z zespołem i w elementach stroju ludowego), Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprosi na wystawę prac znanych ilustratorów poświęconą łodzianizmom. A Muzeum Kinematografii udostępni wszystkie swoje wystawy - w tym czasową, prezentującą pocztówki z polskimi kinami. Nie zabraknie pokazu filmów krótkometrażowych, a uczestnicy będą mogli przedstawić swoją wizją kina za sto lat. Propozycje zostaną nagrane i w formie kapsuły czasu zakopane w muzealnym ogrodzie dla przyszłych pokoleń. Instytucje, organizacje, artyści mają czas do końca kwietnia, aby zgłosić swój udział w Nocy Muzeów pod adresem email: [email protected].

Noc Muzeów 2019 w Łodzi odbędzie się w dniach 18-19 maja. Warto przypomnieć, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. Na pierwszą Noc Muzeów w Polsce zaprosił Poznań w 2003 roku. Pierwsza Noc w Łodzi odbyła się w 2004 roku. Frekwencja podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów w Łodzi wyniosła 8 tys. osób.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki