Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oddziały onkologiczne w Łodzi i regionie, również dla ciężarnych z nowotworem

Redakcja
Pacjenci z nowotworem będą mieli jeszcze lepszy dostęp do leczenia niż dotychczas. Powstały cztery nowe oddziały, m.in. w szpitalu Matki Polki.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obejmie kompleksową opieką matki w ciąży wymagające leczenia onkologicznego. NFZ podpisał ze szpitalem umowę na całościowe leczenie w onkologii klinicznej, czyli pacjentów z trudną diagnozą, powikłaniami i nawrotem choroby.

- Szpital Matki Polki wszedł w nową erę - mówi dr Ewa Kalinka-Warzocha, p.o. zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Instytucie. - Pełna hospitalizacja umożliwia nam zapewnienie opieki onkologicznej choremu niezależnie od stanu, w jakim się znajduje. Teraz możemy pełnoprofilowo leczyć pacjentki i pacjentów, bo mężczyzn również mamy pod swoją opieką - dodaje.

Szpital ma objąć opieką przede wszystkim matki ciężarne, które leczą się z powodu choroby nowotworowej, a do tej pory przyjeżdżały tylko na jeden dzień podania chemioterapii.

- Chcemy stworzyć zaplecze dla tej na szczęście nielicznej, ale szczególnej grupy. Jesteśmy jedyną placówką w Polsce, która zabezpiecza ciężarne na czas leczenia onkologicznego w sposób, który gwarantuje opiekę położniczą, badania prenatalne i śledzenie rozwoju dziecka w ciąży, nawet jeśli mama wymaga podania leku. To sytuacje wymagające bardzo indywidualnego podejścia. Stawiam sobie za punkt honoru, by kobiety z całej Polski zyskały wreszcie takie miejsce. Do tej pory go nie miały - mówi dr Kalinka-Warzocha.

Umowę na całodobowe leczenie onkologiczne podpisał też szpital im. Barlickiego w Łodzi, gdzie do tej pory na poszczególnych oddziałach leczono chorych wyłącznie w ramach pakietu onkologicznego. Oba szpitale na leczenie do końca roku dostały ponad 413 tys. zł. Umowa obowiązuje do lipca 2021 r.

Nowe umowy na całodobowe leczenie onkologiczne od października podpisały także dwa inne szpitale: Salve przy ul. Szparagowej i szpital w Brzezinach. Tam NFZ podpisał umowy na oddziały chirurgii onkologicznej. To duża zmiana dla pacjentów, bo w Brzezinach w ogóle nie było takiego oddziału, a w szpitalu Salve prowadzono wyłącznie leczenie planowe, które do sieci szpitali nie weszło, więc dotychczasowa umowa wygasa.

- Dzięki kompleksowej terapii onkologicznej, począwszy od pełnej diagnostyki aż po leczenie operacyjne, chorzy otrzymują opiekę na wysokim poziomie, włączając chociażby operacje usunięcia piersi z jednoczesną rekonstrukcją. W 2016 r. przeprowadziliśmy ponad 600 operacji, w tym roku to już prawie 500 i nie spoczywamy na laurach - mówi dr Łukasz Rajchert, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Salve w Łodzi.

Do tych szpitali na czwarty kwartał tego roku trafi ponad 557 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki