Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne technologie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zaprezentowano cyfrowe bliźniaki, automatyczne wózki widłowe

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
„Cyfrowe bliźniaki”, systemy przewidujące awarie, wirtualne przymierzanie ubrań, autonomiczne wózki widłowe, to tylko niektóre z innowacji opartych o 5G jakie powstały dzięki programom startupowym w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Skorzystało z nich do tej pory blisko 120 młodych firm.Do współpracy ze startupami w projektach przystąpiło 16 partnerów, w tym takie marki jak: Procter & Gamble, Ericsson, Miele, Polkomtel, Bluerank, Indigo Nails, Polska Grupa Energetyczna, WnD.Dzięki projektom „Startup Spark”, „S5 - Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm, a to jeszcze nie koniec.Czytaj dalej
„Cyfrowe bliźniaki”, systemy przewidujące awarie, wirtualne przymierzanie ubrań, autonomiczne wózki widłowe, to tylko niektóre z innowacji opartych o 5G jakie powstały dzięki programom startupowym w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Skorzystało z nich do tej pory blisko 120 młodych firm.Do współpracy ze startupami w projektach przystąpiło 16 partnerów, w tym takie marki jak: Procter & Gamble, Ericsson, Miele, Polkomtel, Bluerank, Indigo Nails, Polska Grupa Energetyczna, WnD.Dzięki projektom „Startup Spark”, „S5 - Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm, a to jeszcze nie koniec.Czytaj dalej LSSE
„Cyfrowe bliźniaki”, systemy przewidujące awarie, wirtualne przymierzanie ubrań, autonomiczne wózki widłowe, to tylko niektóre z innowacji opartych o 5G jakie powstały dzięki programom startupowym w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Skorzystało z nich do tej pory blisko 120 młodych firm.

Do współpracy ze startupami w projektach przystąpiło 16 partnerów, w tym takie marki jak: Procter & Gamble, Ericsson, Miele, Polkomtel, Bluerank, Indigo Nails, Polska Grupa Energetyczna, WnD.

Pomoc dla 120 firm

Dzięki projektom „Startup Spark”, „S5 - Akcelerator Technologii 5G” i „Re_Source pomoc w stworzeniu innowacji, a potem jej komercjalizacji otrzymało blisko 120 młodych firm, a to jeszcze nie koniec.

– Współpracujemy z akceleratorami Strefy od kilku lat - mówi – Bogumił Zięba, CEO Inovatica AGV. - To ważne, bo realizacja innowacyjnego projektu od pomysłu, przez prace badawczo-rozwojowe aż do komercjalizacji jest objęta dużym ryzykiem. Opracowane przez nas autonomiczne wózki widłowe to połączenie odpowiedniego sprzętu i autorskiego oprogramowania. Dziś mamy już pewność, że pomysł został pozytywnie zweryfikowany przez biznes. Jesteśmy na etapie dostawy pierwszych wózków, a co ważne wciąż rozwijamy je o nowe możliwości, np. łączność 5G.

Co dostają startupy?

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła budowę ekosystemu startupowego w 2016 roku. Stworzyła akceleratory oparte na biznesowym połączeniu startupów z dużymi firmami.

Startupy otrzymują od Strefy wsparcie finansowe, biznesowe, technologiczne i wdrożeniowe. Do tej pory przyznano blisko 30 mln zł na rozwój i testowanie technologii. Działanie jest możliwe dzięki wsparciu z funduszy unijnych, które w najbliższych latach posłużą do rozwoju technologii 5G.

Na czym polega współpraca?

Do akceleratorów ŁSSE zgłosiło się kilka tysięcy młodych firm z pomysłami na nowe rozwiązania technologiczne dla biznesu. Do programów dostały się jednak startupy, których propozycje były w obszarze zainteresowania dużych firm. Ich współpraca ze startupami pozwoliła opracować innowacje dopasowane do potrzeb rynku, co ułatwiło ich komercjalizację.

– Podczas trwającej współpracy od 2017 roku programu Startup SPARK, mieliśmy okazję współpracować z zespołami, które wyróżniały się niekonwencjonalnym podejściem do realizacji oczekiwań konsumentów i rozwiązywania wielu wyzwań biznesowych. Jako P&G możemy zaoferować startupom nasze międzynarodowe doświadczenie, wsparcie biznesowe oraz to co najważniejsze, znajomość potrzeb konsumentów. Wzajemnie się uzupełniamy, gdyż w zamian otrzymujemy pomysły na ulepszenie naszych rozwiązań, a także wiedzę na temat nowości technologicznych i innowacji – komentuje Małgorzata Mejer, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej P&G w Europie Centralnej.

Jedną z pierwszych inteligentnych fabryk w Polsce wykorzystującą infrastrukturę 5G jest zakład producenta sprzętu AGD firmy Miele, zlokalizowany w Ksawerowie pod Łodzią. Zbudowanie wewnętrznej sieci 5G było możliwe dzięki udziałowi firmy w projekcie „S5” Łódzkiej Strefy. Dziś firma korzysta z rozwiązań kilku startupów, które dla niej przygotowały i wdrożyły innowacje oparte o 5G.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki