Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy katalog dla zwiedzających wystawę „Miasto-Moda-Maszyna” w łódzkim muzeum

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Katalog można używać w trakcie zwiedzania ekspozycji albo przeczytać na spokojnie po wyjściu z muzeum
Katalog można używać w trakcie zwiedzania ekspozycji albo przeczytać na spokojnie po wyjściu z muzeum materiały prasowe
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi właśnie wydało efektowny katalog po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna”. Wydawnictwo jest dostępne w formie drukowanej, jak i online.

„Miasto-Moda-Maszyna” to jedna z dwóch wystaw stałych Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Ulokowana na trzech piętrach ekspozycja opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy oraz życiu codziennym mieszkańców. Dla zwiedzających jest dostępna od 2022 roku.

Teraz, ekspozycję zajmującą powierzchnię 2500 mkw i złożoną z ponad 400 obiektów, można zwiedzać z przewodnikiem w postaci katalogu, który wyjaśnia i rozwija poruszane na wystawie tematy.

- Zanim zaczęliśmy pracę nad książką, przez prawie dwa lata patrzyliśmy, jak goście zwiedzają wystawę, zapisywaliśmy zadawane pytania, obserwowaliśmy, co jest niezrozumiałe, a co fascynujące. Po to, żeby stworzyć jak najbardziej przydatny i zrozumiały przewodnik - mówi Magda Gonera, kierowniczka Działu Edukacji i pomysłodawczyni przewodnika.

Zawarte w katalogu materiały prowadzą po kolejnych częściach ekspozycji, wyjaśniając, jak wyglądała praca w fabryce włókienniczej, do czego służyły poszczególne maszyny, skąd wziął się przemysł tekstylny w Łodzi, jak zmienił miasto i jak to się stało, że Łódź po II wojnie światowej “ubierała kraj”. Oprócz części przewodnikowej katalog zawiera opisy najważniejszych obiektów, słowniczek pojęć, dodatki w postaci archiwalnych zdjęć oraz ilustracji obrazujących bardziej złożone procesy, mnóstwo ciekawostek oraz specjalistyczne eseje rozwijające główne tematy wystawy.

Katalog można używać w trakcie zwiedzania ekspozycji albo przeczytać na spokojnie po wyjściu z muzeum.

- Przewodnik będzie szczególnie przydatny dla osób, które nie mają osobistych lub rodzinnych wspomnień z czasów Łodzi włókienniczej - urodzili się później, są spoza Łodzi albo nikt z ich rodziny nie pracował w przemyśle tekstylnym. Za to u starszych łodzian może wywołać wspomnienia, przypominając nieistniejące już miejsca, na przykład domy handlowe lub butiki popularnych w PRL marek odzieżowych czy dawne zakłady przemysłowe - mówi Marzena Wiśniak, wicedyrektorka CMWŁ i współredaktorka katalogu.

Katalog dodawany będzie bezpłatnie do biletu na wystawę "Miasto-Moda-Maszyna". Można go również ściągnąć w wersji PDF ze strony www muzeum oraz po sczytaniu kodu QR znajdującego się w przestrzeni wystawy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki