18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy lek na serce z Łodzi

Joanna Barczykowska
Uniwersytet Medyczny w Łodzi opracował formułę leku, który ma pomóc pacjentom z chorobami serca. Sproszkowany lek ma być dostępny w kapsułkach.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi opracował formułę leku, który ma pomóc pacjentom z chorobami serca. Sproszkowany lek ma być dostępny w kapsułkach. Jakub Pokora
Uniwersytet Medyczny w Łodzi po raz pierwszy sam opracował formułę leku, który ma pomóc pacjentom z chorobami serca. Prace nad lekiem trwały dwa lata i pochłonęły niemal siedem milionów złotych. Ale - jak twierdzą jego wynalazcy - ma szansę podbić rynek i pomóc pacjentów, na których nie działają dostępne na rynku leki. Suplement opracowany przez łódzkich naukowców będzie działał przeciwzatorowo, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

- Lek, który opracowaliśmy, poprawia metabolizm organizmu i działa przeciwzatorowo. Będzie miał zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia - tłumaczy prof. Cezary Watała z Zakładu Zaburzeń Krzepnięcia Krwi Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Jest to lek przeciwzakrzepowy i przeciwzatorowy, przeznaczony dla pacjentów po 50. roku życia, którzy cierpią na choroby układu krążenia.

Ciekawostką jest to, z jakich substancji wykonany jest lek. Jego formuła oparta jest na substancjach podchmielowych, czyli odpadach z produkcji piwa. W jego skład wchodzą substancje roślinne, dzięki czemu będzie mógł być stosowany praktycznie przez każdego. Jest szansa, że lek za rok lub dwa będzie sprzedawany w aptekach. - Opatentowaliśmy jego formułę i rozmawiamy z firmami farmaceutycznymi w regionie, które są zainteresowane jego produkcją - tłumaczy Mikołaj Gurdała, menedżer projektu z UM w Łodzi.

Do tej pory opracowywaniem leków zajmowały się firmy farmaceutyczne, a Uniwersytet Medyczny brał udział jedynie w badaniach klinicznych. Tym razem łódzcy naukowcy sami opracowali formułę.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki