Obiekty z województwa łódzkiego w Finale 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Materiał informacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Budowa budynku Urzędu Gminy Wartkowice
Budowa budynku Urzędu Gminy Wartkowice
Ponad 400 inwestycji już zgłosiło się do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wszystkie obiekty warto zobaczyć na www.modernizacjaroku.org.pl. Zakończyłeś budowę i nie boisz się pokazać jej światu to zgłoś do Konkursu.

4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 12:00 startuje głosowanie internetowe Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.", więc nie zwlekaj ze zgłoszeniem obiektu.

Przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 4713 E nad rzeką Struga Węglewska w miejscowości Węglewice wraz z drogą dojazdową

Inwestor: Powiat Wieruszowski
Wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o. Wrocław
Autor projektu: NOVA-PROJECT Sp. z o.o. Wrocław

Przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 4713E nad rzeką Struga Węglewska w miejscowości Węglewice wraz z drogą dojazdową
Przebudowa mostu w ciągu drogi powiatowej nr 4713E nad rzeką Struga Węglewska w miejscowości Węglewice wraz z drogą dojazdową

Inwestycja znajduje się w powiecie wieruszowskim, w miejscowości Węglewice, przy drodze powiatowej nr 4713E, która jest ważną arterią łączącą powiaty wieruszowski i ostrzeszowski. Most stanowi przepust przez rzekę Struga Węglewska, która jest dopływem rzeki Prosny. Jest to istotna infrastruktura, umożliwiająca mieszkańcom gminy Galewice, zwłaszcza ulicy Kopernika w Węglewicach, bezpieczne przekroczenie rzeki, a także dostęp do cmentarza parafialnego i kościoła św. Trójcy w Węglewicach.

Most został wykonany z prefabrykatów T21, jednoprzęsłowy o teoretycznej rozpiętości 20,20 m, z przyczółkami żelbetowymi. Siły z przęsła są przekazywane poprzez łożyska na podpory. Szerokość pasa ruchu wynosi 3,0 m, a ciągu pieszo-rowerowego 3,0 m, z dodatkowym chodnikiem o szerokości 1,4 m.

Przyczółki zostały masywnie osadzone w nasypie, a hydroizolacja wykonana została z papy termozgrzewalnej mostowej. Odpływ wód z mostu jest zapewniony poprzez spadki podłużne i poprzeczne oraz wpusty po obu stronach obiektu, które odprowadzają wody do rzeki Struga Węglewska.

W celu poprawy bezpieczeństwa dojazdu do mostu, wykonano również przebudowę dojazdów na odpowiedniej długości. Po zakończeniu prac most uzyskał parametry umożliwiające I klasę obciążenia.

Cały projekt jest istotnym ułatwieniem dla mieszkańców, zapewniając bezpieczny dostęp do miejscowości i ułatwiając codzienne przemieszczanie się.

Budowa budynku Urzędu Gminy Wartkowice

Inwestor: Gmina Wartkowice
Wykonawca: Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. Skierniewice
Autor projektu: Siergiej Studio Architektury Grzegorz Siergiej Wrocław

Budowa budynku Urzędu Gminy Wartkowice
Budowa budynku Urzędu Gminy Wartkowice

Budynek Urzędu Gminy Wartkowice, o powierzchni zabudowy 934 m² i powierzchni użytkowej 1512 m², został zaprojektowany z wykorzystaniem różnorodnych rozwiązań budowlanych i instalacyjnych, mających na celu minimalizację zużycia energii w trakcie eksploatacji. Osiągnięto cechy budynku pasywnego, co zostało potwierdzone certyfikatem wydanym przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. Budynkowi przyznano wynik zapotrzebowania na energię do celów ogrzewania na poziomie 10,42 kWh/(m²rok), co mieści się poniżej dopuszczalnej maksymalnej wartości dla budynków pasywnych wynoszącej 15 kWh/m².

Zastosowane rozwiązania techniczne, urządzenia i instalacje w budynku obejmują:

  • Płytę żelbetową fundamentową
  • Ściany konstrukcyjne z bloczków gazobetonowych i silikatowych, wzmacniane elementami żelbetowymi
  • Dachy dwuspadowe o konstrukcji drewnianej, pokryte blachą aluminiową
  • Izolacje termiczne wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS, styropianu grafitowego oraz wełny mineralnej
  • Stolarkę drzwiową i okienną o wysokich parametrach izolacyjności termicznej
  • Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła
  • Dolne źródło pompy ciepła typu solanka-woda
  • Instalację ogrzewania podłogowego
  • Instalację ciepła technologicznego i wody lodowej
  • Wentylację i klimatyzację
  • Instalację fotowoltaiczną o mocy 15 kW
  • Instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne
  • System zarządzania budynkiem (BMS), obejmujący zarządzanie ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją oraz oświetleniem
  • Zbiornik retencyjny do gromadzenia wód deszczowych
  • Zagospodarowanie terenu, w tym ciągi piesze i jezdne, parkingi, nasadzenia drzew
  • Oświetlenie zewnętrzne oraz żaluzje zewnętrzne.

Teren Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach

Inwestorzy:
Gmina Tomaszów Mazowiecki
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie
Wykonawca: Joka Budownictwo Sp. z o.o. Łódź
Autor projektu: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze „BIOPROJEKT” Sp. z o.o. Piotrków Trybunalski

Teren Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach
Teren Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach

Teren Rekreacyjno-Wypoczynkowy przy zaporze nad Zalewem Sulejowskim w Smardzewicach stał się rzeczywistością dzięki wspólnemu wysiłkowi Gminy Tomaszów Mazowiecki jako Lidera Projektu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Partnera Projektu. 8 listopada 2023 r. w Smardzewicach, gospodarze terenu, Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki – Franciszek Szmigiel i Z-ca Wójta Gminy – Sławomir Bernacki, wraz z zaproszonymi gośćmi, uroczyście otworzyli nowo zagospodarowany teren nad Zalewem Sulejowskim.

W ramach realizacji inwestycji, czyli zagospodarowania terenu rekreacyjno-wypoczynkowego nad Zalewem Sulejowskim, wybudowana została piękna promenada wzdłuż piaszczysto-trawiastej plaży, dwa place zabaw dla dzieci (w tym jeden wodny), boisko do siatkówki plażowej, siłownia zewnętrzna, zadaszona scena letnia oraz dwa obiekty higieniczno-sanitarne i administracyjne. Oprócz elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze, przebieralnie czy stojaki dla rowerów, zamontowane zostały również kamery monitoringu wizyjnego, energooszczędne lampy oraz pięknie zagospodarowana zieleń. Do terenów rekreacyjno-turystycznych prowadzi rozbudowana ul. Klonowa na długości 0,5 km z nową nawierzchnią, ścieżką pieszo-rowerową, miejscami parkingowymi i oświetleniem.

Partner Projektu - PGW Wody Polskie, w ramach swojego zadania, wykonało rewitalizację obiektu molo na długości ok. 0,3 km polegającą na wykonaniu nowej nawierzchni ciągu komunikacyjnego, tarasów widokowych wraz z oświetleniem i ławkami. W ramach zadania wykonana została również droga dojazdowa do nabrzeża wraz z promenadą w kierunku tamy.

Całą inwestycję zrealizowała firma JOKA Budownictwo Sp z o.o. z Łodzi. Rewitalizacja terenów nad Zalewem Sulejowskim stanowi kolejny etap w rozwoju turystycznym tego obszaru, który podąża za wcześniejszymi sukcesami, takimi jak turystyczno-rekreacyjne zagospodarowanie doliny rzeki Pilicy od zapory w Smardzewicach do Grotowic (granica woj. łódzkiego). Gmina Tomaszów Mazowiecki była liderem przy realizacji obu tych projektów, a obecnie skupia się na nowym przedsięwzięciu – zagospodarowaniu turystycznym terenów nad zatoką w Treście. Wniosek o środki unijne został złożony w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Pomimo kosztów nowej inwestycji, przekraczających 18 mln zł, zdecydowano się na jej realizację, zważywszy na bardzo pozytywny odzew turystów i mieszkańców. - podsumowuje Wójt Gminy Franciszek Szmigiel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki