Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od kilku miesięcy nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie.

Zbigniew Maciąg/ AIP
Dane o produkcji przemysłowej w lipcu dają nadzieję, że trzeci kwartał w gospodarce wcale nie musi być dużo gorszy niż dwa poprzednie.
Dane o produkcji przemysłowej w lipcu dają nadzieję, że trzeci kwartał w gospodarce wcale nie musi być dużo gorszy niż dwa poprzednie. Sławomir Mielnik
Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lipcu br., w ujęciu rocznym, o 10,3 proc. (w czerwcu wzrost wyniósł 6,8 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa o 18,7 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 24,7 proc.) – podał GUS.

Dane o produkcji przemysłowej w lipcu dają nadzieję, że trzeci kwartał w gospodarce wcale nie musi być dużo gorszy niż dwa poprzednie. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 5,2 proc., w drugim o 5,1 proc. Po zaskakująco dużym spadku wskaźnika PMI w lipcu wydawało się, że przemysł nieco spowolni.

60 Sekund Biznesu: Susza niszczy plony. Brak pracowników. To sprawia, że podrożeje wszystko

Ukraińcy chcą pracować w Polsce, ale na zachodzie jeszcze bardziej

Tymczasem w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa rosła dużo szybciej niż w 2017 roku, kiedy odnotowano wzrost w wysokości 6,2 proc. Co prawda, w porównaniu z czerwcem br. produkcja była niższa o 5,4 proc., ale po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu była o 7,8 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2017 r. i pozostała na tym samym poziomie w porównaniu z czerwcem.

Od kilku miesięcy nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie. Wszystko wskazuje na to, że i w lipcu znajdzie się wśród europejskich liderów. Zagrożeniem dla niego w kolejnych miesiącach mogą być kłopoty z niedoborem pracowników. Zatrudnienie rośnie coraz wolniej, powiększają się zaległości produkcyjne. Zwolni też prawdopodobnie wzrost inwestycji. Na kondycji przemysłu może odbić się też napięta sytuacja w handlu międzynarodowym i kryzys w Turcji. Spodziewane od trzeciego kwartału spowolnienie wzrostu gospodarczego, z opóźnieniem, ale może się jednak rozpocząć.

Łączne przychody klubów 1 Ligi w 2017 roku stanowią jedną piątą przychodów klubów Ekstraklasy w tym samym okresie

Od początku roku utrzymuje się duży wzrost produkcji budowlano - montażowej. Chociaż lipiec okazał się gorszy niż czerwiec. Produkcja była o 18,7 proc. wyższa w porównaniu z lipcem ubiegłego roku (w czerwcu wzrost przekroczył 24 proc.) oraz o 1,5 proc. niższa w stosunku do czerwca br. Druga połowa roku może już nie być tak dobra dla firm budowlanych. W branży brakuje ponad 100 tysięcy pracowników, coraz więcej firm ma kłopoty z terminowym regulowaniem należności, rośnie zadłużenie przedsiębiorstw.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Andrzej Duda: Wydatki na obronność powinniśmy podnieść do 2,5 proc. PKB do 2024 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od kilku miesięcy nasz przemysł należy do najmocniejszych w Europie. - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki