Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odprawy dla pracowników Coca-Coli

Jolanta Sobczyńska
Krzysztof Szymczak
Prawie wszyscy ze 155 zwalnianych pracowników łódzkich zakładów Coca-Cola HBC Polska odebrało w piątek wypowiedzenia z pracy. Niewielka grupa dostarczyła zwolnienia lekarskie. Tym samym zgodzili się na zasady zwolnienia grupowego, jakie z dyrekcją firmy podpisały w środę trzy działające w zakładzie związki zawodowe.

- Do godz. 15 (zakład przyjmował ludzi do godz. 16.30 - przyp. red.) stawili się wszyscy zaproszeni pracownicy - mówi Iwona Jacaszek, dyrektor w Coca-Cola HBC Polska. - Jeśli nawet ktoś nie odebrał wypowiedzenia to były to pojedyncze przypadki.

- Znakomita większość kolegów stawiła się w zakładzie i zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z przyczyn zakładu pracy (5 stycznia dyrekcja Coca-Coli poinformowała pracowników, że zwalnia około 160 z 260 zatrudnionych i likwiduje linie produkcyjne - przyp. red.) - mówi Sławomir Maciaszczyk, przewodniczący związku zawodowego Solidarność w Coca-Coli.

Pracownicy mają wypowiedzenia do 29 lutego. W lutym i marcu dostaną jeszcze normalne pensje. W zależności od stażu i rodzaju umowy dostaną różne odprawy:

  • ci, którzy mają umowy na czas określony dostaną odprawę w wysokości dwutygodniowych poborów
  • pracownicy ze stażem powyżej 8 lat dostaną ustawową, 3-miesięczną odprawę, plus 3 "pensje" za skrócony okres wypowiedzenia (z trzech miesięcy do miesiąca) oraz dodatkową 3-miesięczną odprawę, czyli w sumie 9-miesięczną odprawę
  • dla pracowników z 15-letnim stażem naliczono 10 "pensji" odprawy
  • ludzie, którzy pracowali w Coca-Coli krócej niż 8 lat dostaną odprawę w wysokości 6-7 miesięcznych wynagrodzeń

Każdy pracownik dostanie też 3,5 tysiąca zł brutto jednorazowego dodatku. Zaś dla jedynych żywicieli rodziny, osób samotnie wychowujących dzieci, osób po 50 roku życia oraz małżeństw, które straciły pracę w zakładzie Coca-Coli będzie to 7 tys. zł brutto dodatku.

Pracownicy mogą skorzystać z refundacji kosztów dwóch kursów zmieniających lub podnoszących kwalifikacje (do 4 tys. zł) - jeśli w ciągu pół roku nie znajdą nowej pracy.

Firma wykupiła też pakiet medyczny dla pracowników (nawet do końca 2012 roku - o ile nie znajdą wcześniej pracy).

Coca-Cola zapłaci również za porady psychologa czy psychiatry.

CZYTAJ TEŻ:
Coca-Cola porozumiała się ze związkami zawodowymi
Łódzka Coca-Cola zwalnia 160 pracowników
Pikieta Solidarności: Coca-Cola strzeliła nam gola [ZDJĘCIA]

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki