MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk łódzkich włókniarek w 1971 roku. Tablicę umieszczono na terenie Manufaktury

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Tablicę upamiętniającą strajk łódzkich włókniarek w lutym 1971 roku - w pięćdziesiątą rocznicę wydarzenia - odsłonięto w poniedziałek 15 lutego na terenie Manufaktury. Tablica zawisła na ścianie budynku dawnej wykończalni, przy wejściu do Muzeum Fabryki i Rynku Włókniarek Łódzkich.

Miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe - dzisiejsza Manufaktura to dawne Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego „Poltex”, w których rozpoczął się strajk włókniarek (nieco wcześniej zastrajkowały Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”). Strajkujący domagali się wycofania grudniowych podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów i miasta. Zaskoczone strajkiem władze początkowo go zlekceważyły, a rozmowy ze strajkującymi - najpierw przedstawicieli władz lokalnych, a następnie centralnych zakończyły się fiaskiem i eskalacją konfliktu. Do protestu przyłączały się kolejne zakłady włókiennicze. 12 lutego w Łodzi strajkowało już ponad 12 tys. osób tych przedsiębiorstw, z czego 80 proc. stanowiły kobiety. W sumie między 10 a 17 lutego 1971 roku w Łodzi zastrajkowało aż 36 zakładów przemysłowych (głównie - bo 23 - tzw. przemysłu lekkiego), a w strajkach uczestniczyło przeszło 50 tys. robotników.

- Ale to determinacja włókniarek doprowadziła do tego, że komuniści w końcu wycofali się z tej podwyżki, informując, że z dniem 1 marca przywrócone zostaną ceny grudniowe - przypominał wczoraj Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości wziął udział również Jarosław Szarek, prezes IPN.

Z okazji wydarzenia, Oddział IPN w Łodzi przygotował dwie wystawy, prezentowane w Manufakturze. Pierwsza z nich - zatytułowana „Na zakrętach historii. Robotnicy Łodzi 1945-1981” - przedstawia historię powojennych protestów robotniczych w Łodzi i okolicznych miastach, w tym strajków lutowych, natomiast druga - „Łódź ’71” w skrótowy sposób omawia sytuację socjalno-bytową pracowników przemysłu lekkiego w początkach lat 70.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki