MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogródek we Wrocławiu. Nie trzeba brać kredytu, można go zdobyć za kilkaset złotych. Podpowiadamy jak zostać działkowcem

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przyszła wiosna, a z nią wzrasta zainteresowanie mieszkańców Wrocławia ogrodami działkowymi ROD. Podpowiadamy jak można zdobyć działkę za mniej niż tysiąc złotych.

Posiadanie ogrodu działkowego ROD kojarzy się głównie z hobby osób będących już na emeryturze. Jednak w ostatnich latach zrobiła się moda na posiadanie własnego ogródka, hodowanie warzyw czy uprawienie kwiatów. Wzrost popularności działek zauważalny jest wśród młodych małżeństw. Działkowcami zostają nawet studenci.

Najdroższy ogród działkowy we Wrocławiu kosztuje 120 tys. zł.

Najłatwiej działkę „kupić” na internetowych portalach ogłoszeniowych. Tego „kupna” nie należy brać dosłownie, bo w ramach tranzakcji nabywa się prawo do dzierżawy terenu w zarządzie ROD. Ceny są różne i zależą od lokalizacji działki na terenie ROD-u, czy nawet jego samego na terenie Wrocławia. W naszym mieście jest 1,4 tysięcy hektarów działek. Na cenę ogródka wpływ będzie miała także jego wielkość, stan altanki (i czy w ogóle ona jest) czy też to, co na niej rośnie – drzewa, krzewy i rośliny.

We Wrocławiu za najdroższy ogród działkowy trzeba zapłacić ponad 120 tysięcy złotych. Jednak średnia cena waha się pomiędzy 20, a 30 tysięcy złotych. I są to zadbane działki z altankami w dobrym stanie. Za najmniejsze działki lub te bez zabudowań należy zapłacić około 6 tysięcy złotych.

Nie trzeba brać kredytów na zakup działki

- Od czasów pandemii próbowaliśmy z żoną znaleźć działkę „po kosztach". Okazuje się, że ROD-y regularnie wypisują dzierżawców, którzy nie opłacają składek. Wtedy jest szansa, żeby wejść na ich miejsce i za opłaty mieszczące się w granicach 1000 złotych nabyć prawa. Trzeba działać szybko, regularnie odwiedzać zarząd działkowców i być zdecydowanym. My zapłaciliśmy 400 złotych wpisowego i drugie tyle wyniosą roczne koszty eksploatacji – mówi Michał Przybyła, działkowicz z Brochowa.

- Niestety, niski koszt idzie w parze z "jakością" działki. Z terenu należało wywieźć śmieci, wyciąć wszystkie chwasty i przekopać ziemię, aby mogło na niej cokolwiek urosnąć. Drewniana altanka również była zdemolowana, nadawała się tylko do wyburzenia. Ale są tego plusy! Po wykonaniu niezbędnych rzeczy możemy zagospodarować działkę według własnych planów. Będzie to nas kosztowało kilkanaście miesięcy prac – dodaje Michał Przybyła.

Aby zostać działkowiczem trzeba przejść szkolenie

Aby dokładnie zapoznać się z procedurą nabycia ogrodu najlepiej jest zgłosić się do wybranego zarządcy działek. Zasady nabycia będą różne w różnych ROD-ach. Jeśli nabywamy ogródek bezpośrednio od dzierżawcy, wówczas w ROD-zie należy spisać umowę o przekazaniu praw dzierżawy.

Gdy już uda nam się spełnić wszystkie formalności, czeka nas jeszcze kilka mniejszych opłat i będziemy mogli oficjalnie wejść do grona działkowiczów. Są nimi:

  • jednorazowa wpłata na szkolenie o uprawianiu roślin, które trzeba zaliczyć,
  • roczna opłata ogrodowa,
  • Opłaty dodatkowe (np. opłata za śmieci, członkowska, czy opłata energetyczna)

Gdy już uda nam się spełnić wszystkie wymagania, będziemy mogli oficjalnie nazwać się działkowcami.

Zobacz w galerii 10 najnowszych ofert działek z Wrocławia

A oto już ogródki zadbane, które kosztują nieco więcej. Niemniej warto zapoznać się z ofertami.

Znajdziecie je w galerii:

Działka naszego czytelnika, którą nabył jedynie za wpisowe. Przed jej uprzątnięciem było na niej małe wysypisko.

Ogródek we Wrocławiu. Nie trzeba brać kredytu, można go zdob...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska