MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okulary z Łodzi zastąpią psa przewodnika

Roman Czubiński
Okulary z PŁ zastąpią psa przewodnika
Okulary z PŁ zastąpią psa przewodnika archiwum
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wspólnie z firmą GreenPoint Sp. z o.o. opracowali "okulary dla niewidomych" - system, który może zastąpić psa przewodnika.

- To, co nazywamy okularami, to tak naprawdę interfejs wizyjno-akustyczny do przetwarzania obrazów na dźwięki - wyjaśnia jeden z twórców urządzenia, mgr inż. Bartosz Ostrowski z Zakładu Elektroniki Medycznej w Instytucie Elektroniki PŁ.

Obudowa przypomina prawdziwe okulary. Pracownicy PŁ zamontowali w niej dwie kamery. Dają one obraz stereowizyjny, podobnie jak ludzkie oczy. To, co zarejestrują, jest przesyłane złączem USB do komputera, który można nosić np. w plecaku. - Komputer oblicza odległość od przeszkody i generuje dźwięk, który użytkownik słyszy w słuchawkach. Niewidomy ma wrażenie, jakby dochodził on z kierunku przeszkody - tłumaczy naukowiec. Wysokość dźwięku zależy od wielkości przeszkody, a głośność rośnie ze zbliżaniem się do niej.

- Człowiek może rozróżnić do 6 takich strumieni dźwiękowych, które docierają do niego jednocześnie - mówi mgr Ostrowski. Umożliwia to orientację w przestrzeni i samodzielne poruszanie się. System jest w fazie przedwdrożeniowej. - Pracujemy nad miniaturyzacją komputera, by był wielkości discmana - deklaruje naukowiec. - Być może kiedyś postęp techniczny umożliwi zmieszczenie go w oprawie okularów.

Okulary nie będą działały w całkowitej ciemności, ale...

- Kamery odbierają światło odbite od przedmiotów. Wystarczy światło latarni, by niewidomy mógł poruszać się po mieście po zmroku - mówi mgr Ostrowski.

Według szacunków, okulary będą kosztować ok. 5 tys. euro.

- Komponenty są drogie, a produkcja nie będzie seryjna - uzasadnia pracownik PŁ. - Liczymy jednak na możliwość dofinansowania zakupu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poza tym i tak będzie to rozwiązanie tańsze, niż zakup psa przewodnika. Wyszkolenie psa trwa latami. A posługiwania się okularami można nauczyć się w dwa tygodnie - mówi.

Okulary zostały docenione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Ich twórcy otrzymali wyróżnienie w konkursie "Polski Produkt Przyszłości" w ramach cyklu "Polskie Innowacje".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki