Po co nam rower miejski?

  Po co nam rower miejski?

  Jacek Grudzień

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Po co nam rower miejski?

  ©Krzysztof Szymczak

  Czytam w Dzienniku Łódzkim raport dotyczący kradzieży i niszczenia rowerów publicznych. Dane bardzo smucą. Wynika z nich, że co trzeci rower jest kradziony lub niszczony. Skala wręcz porażająca rzecz kompletnie niezrozumiała.
  Po co nam rower miejski?

  ©Krzysztof Szymczak

  Okazuje się, że zgodnie z zasadą Polak potrafi złodzieje i wandale radzą sobie i z tym, żeby nadajniki GPS nie pozwalały namierzać pojazdu i z tym, że przed wypożyczeniem trzeba się rejestrować. Jest też grupa łodzian, która chyba jak coś w rodzaju sportu traktuje niszczenie lub uszkadzanie jednośladów „zaparkowanych” na stacjach. Trudno to nawet nazwać głupotą. Jednak niestety jest to nasza łódzka norma.

  CZYTAJ: Co trzeci łódzki rower publiczny jest kradziony lub niszczony

  Wcale nie pociesza mnie fakt, że gdy przed laty wprowadzano miejski rower w Paryżu straty były tak duże, że rozważano rezygnację z projektu. Jednak po paru miesiącach sytuacja się uspokoiła i miejski rower w stolicy Francji należy do najpopularniejszych środków transportu.

  U nas odnoszę wrażenie, że drugi rok działania roweru nie wpłynął na zachowania złodziei i wandali. Rowery były podpalane, rozkręcane, dewastowane ciężkimi przedmiotami, wrzucane do stawów. Sprawcami większości tych „wyczynów” są ludzie, którzy nie pamiętają czasów PRL, gdy „dobro wspólne” traktowane było jak niczyje. I nie pociesza mnie fakt, że pewnie w tamtych czasach gdyby ktoś się zdecydował na eksperyment z rowerem publicznym to pewnie w ciągu jednego dnia zniknęłyby nie tylko rowery, ale także stalowe okucia, do których są mocowane. Bardzo wiele osób idealizuje tamte czasy, ale to co się dzieje w przypadków rowerów to dla mnie pozostałości właśnie tamtej mentalności.

  Pamiętam jak kilka lat temu pisałem państwu o tym jak bardzo cieszy mnie, że po kilku latach „eksperymentów” i prób wreszcie dłużej niż kilka dni cieszą kwiaty przed budynkiem telewizji. Okazało się, że ronda, trawniki, lokale, nawet parapety parterowych domów mogą być ozdobione kwiatami i nikomu to nie przeszkadza. Tu mentalność się zmieniła. Bardziej szanujemy swoje miasto. Przecież to nie było tak dawno gdy ktoś połamał wszystkie świeżo zasadzone drzewka przy ulicy Brackiej.

  Wiele lat temu gdy byłem jeszcze dzieckiem zazdrościłem kolegom, którzy mieszkali w blokach z domofonami. Bo to była jedyna gwarancja tego, żeby w bloku było czysto, żeby ściany nie były pomazane, jasne windy bo nikt nie kradł żarówek itp. I to była i jest jedna z przyczyn tego, że jak chyba w żadnym europejskim kraju w Polsce największym powodzeniem cieszą się domy i osiedla ogrodzone płotami. Mimo że zmieniło się bardzo dużo to jest dla wielu ludzi gwarancja bezpieczeństwa, czystości i komfortu życia.

  Tym, którzy tęsknią do dawnych czasów polecam odświeżenie w pamięci jak wyglądały toalety w miejscach publicznych. Papier toaletowy trzeba było mieć własny, albo był wydzielany. Nawet deski sedesowe były kradzione! Słynna „restauracyjna” scena z „Misia” Barei, w której talerze były przykręcane do stołów, a sztućce na łańcuchach wcale tak bardzo od rzeczywistości nie odbiegała.

  Dziś tak dumni jesteśmy z łódzkich parków. Są piękne, bezpieczne, wieczorami świetnie oświetlone. Pamiętają państwo jak kiedyś wyglądały latarnie w parkach? Każda ich modernizacja lub naprawa była wyzwaniem dla wandali. Oświetlenie było szybciej niszczone niż instalowane.

  I pamiętając te czasy, widząc jak wiele się zmieniło jak zaczynamy szanować swoje miasto nie rozumiem tego co się dzieje jeśli chodzi o rower publiczny. Kontrole rowerzystów świadczą o pewnej desperacji i bezradności wobec skali kradzieży i zniszczeń. I niestety bardziej do korzystania z miejskich jednośladów będzie zniechęcać niż zachęcać. I przyznam, że boję się tego co się będzie działo na osiedlach gdzie właśnie zainaugurowano działanie stacji rowerowych.

  I jest jedna rzecz w tym wszystkim pocieszająca. Miejski rower mimo awaryjności w kolejnym oku bije rekordy popularności. Jego charakterystyczny wygląd stał się jednym z symboli miasta. Korzystają z niego turyści, ludzie jeżdżący do pracy. Sądzę, że dla wielu łodzian stał się zachętą do tego, żeby po mieście jeździć na dwóch kółkach. Rozmawiałem z kolegą, który rowerami handluje. Cieszył się, że ten rok jest rekordowy tak dużo ludzi kupuje rowery i z nich korzysta. To także zasługa roweru publicznego.

  I pozostaje mi wierzyć, że tylko kwestią czasu jest, żeby ci, którzy doprowadzają do strat i aktów wandalizmu albo się przyzwyczają do tego, że rowery są i zrozumieją, że niszczenie ich jest głupotą, albo wyrosną z czasów PRL-u kiedy wspólne oznaczało niczyje.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowerzysta

   zuzu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ja np. przesiadłem się z auta na miejski, a teraz na swoją Indianę i stałem się pełnokrwistym rowerzystą.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie znaju

   gujcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie znam marki ale może na tyle się rozwiną że kiedyś będa jak diadem :D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasowanie

   ulinos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gratuluje, teraz już wiesz co tzn. beznadziejni kierowcy. też mam nowiutką Indianę bo poprzedni rower był do kasacji i chciałem już tańszy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rower

   mmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No właśnie, miejskie często zachęcają do własnych. A jaki masz model bo rozglądam się za miejskim ale już własnym ;)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wycieczki

   omi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   my to kupiliśmy żeby pakowac na dach auta i wyjeżdżac gdzies dalej, bo miejsich nie zapakujesz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrowie

   uszi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   oprócz bezpośredniego wpływu miejskich na zdrowie i środowisko powstaje taki efekt kuli śniegowej i lepi się coraz więcej rowerzystów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rower

   kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja bym brał xcrossa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowwe

   rowwe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przede wszystkim najpierw zadaj sobie pytanie do czego Ci rower? Bardziej na miasto, na teren, na plażę i lód? Bez tego ciężko wybrać rodzaj


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak?

   bawe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W sensie na lód i plażę? To są takie rowery?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp**** się od PRLu

   Ci co kradli i dewastowali to "białe" agenturalne bydło, któremu zależało na dezorganizowaniu kraju, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   by wróciła burżuazja i wyzyskiwacze. jak zwykle dewastowali kryminaliści i zdarzało się, że zwykły szarak ale nie było zbyt czasu by wszystkich nauczyć kultury i szacunku. zresztą co się dziwić jak...rozwiń całość

   by wróciła burżuazja i wyzyskiwacze. jak zwykle dewastowali kryminaliści i zdarzało się, że zwykły szarak ale nie było zbyt czasu by wszystkich nauczyć kultury i szacunku. zresztą co się dziwić jak przez wojny, zabory itp. ludzie ciągle wszystko stracili, to i chcieli coś dla siebie nie tylko - cały kraj odbudowuje stolicę by dziś takie właśnie bandziory jak potomkowie szmalcowników i kapitalistyczne gangi zreprywatyzowali wszystko co kolejny raz wypracował naród. a co do zmieniającej się mentalności to wystarczy poobserwować lokatorów ogrodzonych osiedli. mają wewnętrzne trawniki ale zapierniczają ze swoimi czworonożnymi pociechami na ulicę i tam, tym nie ogrodzonym zostawiają kupy kup. to samo z parkowaniem samochodów. u siebie to nie zniszczy nawet ździebełka trawy ale gdzie indziej demoluje chodniki, trawniki. TAK TO BYDŁO Z "KLASĄ". JAK CAŁE DZISIEJSZE BANDYCKIE CZASY.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tymczasem fanatyk

   pedalot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   z grupy EL ZERA - łódzcy naziści samochodowi urządza na drodze dla rowerów szkółkę tańca towarzyskiego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowerowi "aktywisci"

   KT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Tylko czekalem az pojawi sie placz rowerowych "aktywistow", fenomenalnych i im podobnych...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam swòj jaki kolwiek ale własny

   Wujo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Po to że ktoś komuś i ktoś następny ma za to kasę.I skoñczcie. z tym dobrem społecznym.Wolałem wywalic jakis grosz nawet na sztota z marketu niż wam w d*** ladowac za paleniew glupa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo