18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Pasiaki" w Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mijas
"Pasiak - polski styl wzornictwa ludowego" to kolejna ekspozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa skomponowana ze zbiorów Działu Tkactwa Ludowego.

Opoczyńskie "płachty", czyli nakrycia na ławę, rawskie kilimki w "bączki"i "koziołki", kurpiowskie zapaski "do odziewu", czy "do pasa", "dywany" z Lubelszczyzny. Wszystkie te elementy, a także "kiecki" i wiele innych strojów pochodzących z różnych rejonów naszego kraju łączy jedno - tak zwany "pasiak", czyli ludowa tkanina z pasiastym wzorem.

"Pasiaki" można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa będzie czynna do 4 listopada 2012 roku.

- Tym razem pokazujemy nie tylko tkaninę, ale także pewne zjawisko plastyczne. Tkanina o wzorze pasiastym to najstarszy typ tkactwa wzorzystego. W tych tkaninach można odkryć urodę warsztatu ludowego - tłumaczy Norbert Zawisza, dyrektor CMW w Łodzi.

Wystawa tkanin uzupełniona została o ryciny z Atlasu Polskich Strojów Ludowych oraz fotografie strojów współcześnie używanych podczas uroczystości ludowych.

- Ta tkanina zmieniała się na przestrzeni dziesięcioleci. Początkowo była bardzo skromna, dwukolorowa, potem pojawiły się nowe odcienie. Najbardziej barwna jest tkanina łowicka okresu międzywojennego, która posiada nawet kilkadziesiąt odcieni barwnych. - mówi pomysłodawczyni wystawy Lidia Zganiacz.

Ekspozycja uzupełniona została o stroje męskie wypożyczone z Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi.

- Kiedyś taki strój świadczył o zamożności, ale także budował identyfikację w mikro- i makrospołeczności. "Pasiak" określał, kto jaką pozycję w drabinie społecznej zajmował. To fenomem kulturowy. Wzornictwo i bogactwo kolorystyki, to wielka inspiracja dla projektantów tkaniny i ubioru - mówi Aldona Plucińska, etnograf.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki