Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październik w arboretum SGGW w Rogowie. Przebarwiają się klony, kwitną hortensje

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Październikowy weekend to świetna okazja, żeby wybrać się do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Słoneczna aura i ciepło sprzyjają niesamowitemu przebarwianiu się klonów, których rogowski ogród ma jedną z największych w Europie kolekcji. Pełnię ich barw będzie można podziwiać podczas „Spaceru po czerwonym dywanie”, na który arboretum zaprasza w niedzielę, 23 października. To już trzecia edycja tego wydarzenia. Jedną z atrakcji będzie m.in. możliwość spróbowania pieczonych kasztanów jadalnych, wyhodowanych w arboretum.
Październikowy weekend to świetna okazja, żeby wybrać się do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Słoneczna aura i ciepło sprzyjają niesamowitemu przebarwianiu się klonów, których rogowski ogród ma jedną z największych w Europie kolekcji. Pełnię ich barw będzie można podziwiać podczas „Spaceru po czerwonym dywanie”, na który arboretum zaprasza w niedzielę, 23 października. To już trzecia edycja tego wydarzenia. Jedną z atrakcji będzie m.in. możliwość spróbowania pieczonych kasztanów jadalnych, wyhodowanych w arboretum. arboretum
Kto nie może odżałować lata i narzeka na ponurą jesień, powinien czym prędzej odwiedzić arboretum w Rogowie. Z pewnością zmieni zdanie na temat tej pory roku.

Spaceru po czerwonym dywanie w Rogowie

Październikowy weekend to świetna okazja, żeby wybrać się do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie. Słoneczna aura i ciepło sprzyjają niesamowitemu przebarwianiu się klonów, których rogowski ogród ma jedną z największych w Europie kolekcji.

Pełnię ich barw będzie można podziwiać podczas „Spaceru po czerwonym dywanie”, na który arboretum zaprasza w niedzielę, 23 października. To już trzecia edycja tego wydarzenia. Jedną z atrakcji będzie m.in. możliwość spróbowania pieczonych kasztanów jadalnych, wyhodowanych w arboretum.

Kwitną i owocują
Poza klonami w ogrodzie zachwycają kwitnące hortensje, a także franklinia amerykańska i heptakodium chińskie. Po raz drugi kwiaty mają niektóre magnolie. Mnóstwo roślin owocuje, m.in. ostrokrzew Fargesa, Eleutherococcus nodiflorus, mini kiwi, ostrokrzew lśniący i trzmielina Hamiltona. Zapachem przyciąga grujecznik japoński.

Między krzewami i drzewami przemykają półdzikie koty, które bez ograniczeń korzystają z wielkiego terytorium (teren arboretum obejmuje prawie 54 hektary) i są dokarmiane przez pracowników. Zwierzęta są wykastrowane, więc się nie rozmnażają. Odwiedzający ogród często robią im zdjęcia, ale na pogłaskanie raczej nie mają co liczyć - koty są nieufne i unikają zbliżania się do ludzi.

Pierwsza była daglezja
Arboretum w Rogowie powstało w 1925 roku. Kilka lat wcześniej ówczesny minister rolnictwa i dóbr publicznych przekazał Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego część lasów nadleśnictwa Skierniewice. Miały służyć celom naukowym i badawczym. Pierwszą powierzchnię doświadczalną założył prof. Edward Chodzicki. Posadził na niej daglezję zieloną (z rodziny sosnowatych). Drzewa rosną do dziś i są najwyższe w okolicy - mają ponad 36 metrów wysokości.

W 1947 roku ogrodem zaopiekowała się Katedra Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW. Zaczęto zakładać coraz to nowe poletka doświadczalne, szkółki, zakupiono nowy sprzęt, niezbędny do pielęgnacji drzewostanów. Nowe gatunki ściągnięto głównie z arboretum w Kórniku. W 1951 roku kierownikiem ogrodu został inż. Henryk Eder, który bez reszty oddał się jego modernizacji. To wtedy powstały nowe ścieżki, szkółki, zaplecze gospodarcze i szklarnia. Dzięki temu kolekcja roślin mogła się powiększać.

Alpinarium, czyli ogród skalny, którym zachwyca się wielu gości, powstało z hałd ziemi pozostałych po wykopaniu basenu dla sąsiadującej bursy studenckiej. Tworzące alpinarium ogromne granitowe kamienie były zbierane po okolicznych wsiach. Pierwszy katalog nasion powstał w 1952 roku, jego stworzenie zapoczątkowało coroczną wymianę nasion z ponad 400 ogrodami botanicznymi i arboretami na całym świecie. Do dziś to podstawowe źródło pozyskiwania nowych gatunków drzew i krzewów.

Kiedy przyjechać?
Obecnie arboretum składa się z pięciu działów: kolekcji roślin drzewiastych, leśnych powierzchni doświadczalnych, alpinarium, kolekcji roślin zielonych oraz ogrodu ginących roślin świata. W tym ostatnim pracownicy ogrodu gromadzą gatunki zagrożone wyginięciem.

W październiku arboretum można zwiedzać w dni powszednie w godz. 7 - 17, w weekendy od godz. 10 do 17. Żeby się nie zgubić, warto zaopatrzyć się w przewodnik, którego nowe wydanie jest już dostępne.

Ceny biletów do arboretum w Rogowie:
BILET INDYWIDUALNY
bilet normalny – 16 zł;
bilet ulgowy – 10 zł.

BILET RODZINNY
bilet rodzinny (dwa normalne i dwa ulgowe plus dzieci do 6 lat) - 48 zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Październik w arboretum SGGW w Rogowie. Przebarwiają się klony, kwitną hortensje - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki