Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Stare miasto z Rynkiem Trybunalskim w Piotrkowie (nr 66)

Karolina Wojna
Fragmenty średniowiecznych murów miejskich z wtulonym w nie kościołem Panien Dominikanek z XVII w., klasztor Bernardynów z XVII w. ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Piotrkowskiej, dawne kolegium jezuickie, a obecnie najstarsze piotrkowskie Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, które wykształciło m.in. Stanisława Konarskiego czy Stanisława Małachowskiego. To tylko kilka z kilkudziesięciu zabytkowych budynków, które stanowią o wyjątkowości piotrkowskiego Starego Miasta.

Spacer po Rynku Trybunalskim, który jest sercem starówki, jest jak spacer po historii. Nawet wybudowany kilka lat temu zarys murów ratusza miejskiego jest oddaniem hołdu wyjątkowej przeszłości grodu, po którego ulicach przed wiekami spacerowali królowie.

A ta, jak sama nazwa Rynku wskazuje, nierozerwalnie związana jest z obradującym w Piotrkowie przez 214 lat Trybunałem Koronnym - ówczesnym najwyższym sądem Rzeczypospolitej dla Wielkopolski, którego utworzenie w 1578 roku było przełomem w dziejach polskiego sądownictwa.

Rynek piotrkowski był świadkiem wielu najważniejszych wydarzeń w dziejach ówczesnej Polski - tu rozpoczynali swoje rządy królowie elekcyjni, tu po zjazdach i obradach sejmowych świętowała lub topiła smutki w pitnych miodach polska szlachta.

Stare Miasto, mimo wielu pożarów, w tym bardzo poważnego z 1786 r., który zniszczył barokową zabudowę Rynku, zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. Podczas tegorocznych prac rewitalizacyjnych starówki archeolodzy odkryli fragmenty dawnej bramy krakowskiej, jednej z trzech, którymi w średniowieczu można się było dostać do miasta.

Od kilku lat piotrkowskie stare miasto pięknieje. Sukcesywnie odnawiane są poszczególne uliczki, które dzięki granitowej kostce czy stylizowanym latarniom odzyskują dawny, zabytkowy charakter.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki